Rekonstrukcja ACL to zabieg naprawy więzadła krzyżowego przedniego w kolanie. Podczas rehabilitacji uchronimy Cię przed błędami i ponownym urazem. Więzadło ACL pozwala na stabilne chodzenie, bieganie i skakanie.
Oferta rehabilitacji ACL po rekonstrukcji jest przygotowana z myślą o Tobie i Twoich priorytetach. Razem szybko zaczniesz rehabilitację po rekonstrukcji ACL z Fizjomate. Przygotujemy razem Twoje kolano do każdego wyzwania jakie mu postawisz. Pracujemy z Tobą 1 na 1, dzięki czemu będziesz się czuć bezpiecznie i odpowiemy na każde Twoje pytanie. Przebieg rehabilitacji po rekonstrukcji ACL wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, które gwarantuje szybki powrót do codziennego funkcjonowania kolana.
Zadbamy o kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną, gdy tego potrzebujesz. Wrócisz do sprawności z naszą pomocą.
Nauczymy Cię podstawowych zasad jak postępować z kolanem po operacji i czego unikać.
Pokażemy Ci jak chodzić o kulach, samodzielnie wstawac i funkcjonowac na co dzień.
Dowiesz się u nas jak dobrać ćwiczenia na kolano po rekonstrukcji ACL
Bardzo ważne dla nas jest Twój powrót do codzienności bez bólu kolana. Równie ważne jest poczucie stabilnego kolana podczas chodzenia czy biegania, a także komfort podczas siedzenia. Nie można efektywnie pracować, jeśli pojawia się ból i trudności w chodzeniu. Bez rehabilitacji możesz doprowadzić do kolejnego uszkodzenia kolana. My nauczymy Cię i przygotujemy, aby do tego nie doszło.
Skorzystaj z naszego pakietu pooperacyjnego. To uszyty na miarę pakiet wizyt dla osób po operacji. Podchodzimy do Ciebie kompleksowo, a pacjentem zajmuje sie wyszkolony zespół fizjoterapeutów i trenerów, który wspólnie pracuje nad każdym pojedynczym pacjentem, aby doprowadzić go do sukcesu w rehabilitacji.
Rehabilitacja ACL po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego rozpoczyna się już od następnego dnia po zabiegu. Rehabilitację po rekonstrukcji ACL można podzielić na 4 etapy.
I Etap (pooperacyjny) - przebiega do 2 tygodni po operacji i skupia się na zmniejszeniu obrzęku, reedukacji chodu oraz uzyskaniu jak największego wyprostu w kolanie.
II Etap (maksymalna ochrona) - uzyskanie pełnego wyprostu i zgięcia 120 stopni, możemy wskoczyć na rower stacjonarny.
III Etap (umiarkowanej ochrony) - po uzyskaniu bezbólowego, pełnego zakresu ruchu można zacząć wprowadzać duże obciążenia w treningu mięśnia czworogłowego i mięśni kulszowo-goleniowych z fizjoterapeutą.
IV Etap (faza powrotu do sportu) jest uzależniony od priorytetów sportowca i przebiega indywidualnie. Zawodowy sportowiec, będzie różnił się przede wszystkim czasem i rozkładem obciążeń w treningu powrotu do sportu po kontuzji.
Rehabilitacja ACL po rekonstrukcji trwa od 6 do 12 miesięcy w zależności od metody rekonstrukcji i predyspozycji pacjenta. Lekarz często rekomenduje rehabilitację przed wykonaniem operacji w celu uzyskania odpowiedniego zakresu w stawie kolanowym. Przez okres 2-3 tygodnie warto jest przygotować kolano do operacji, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się przeszkód w przebiegu rehabilitacji po operacji stawu kolanowego.
Pełny powrót do codziennych czynności powinno się uzyskać w przeciągu 6 miesięcy po operacji. Wchodzenie po schodach, szybki marsz bieganie czy dźwiganie nie powinno być dla nas przeszkodą po prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie to po upływie 3 miesięcy prognozowany jest powrót do ćwiczeń na siłowni, jednakże powinno to być poprzedzone konkretnymi wytycznymi od fizjoterapeuty. To on powie nam jak zadbać o kolano, ćwiczyć bezpiecznie oraz uniknąć niechcianych, niebezpiecznych obciążeń kolana.
Poznaj naszą ofertę rehabilitacji ACL po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. To przede wszystkim najnowszy program postępowania po operacji, który da Ci bezpieczeństwo i poczucie tego że jesteś w dobrych rękach. Dostosowana indywidualna terapia uwzględnia to czy uszkodzone zostało same więzadło czy inne okoliczne struktury. Dzięki temu wiemy kiedy obciążać, na co stawiać nacisk i w jaki sposób ma wyglądać Twój powrót do sprawności. Dlatego wybierając naszą ofertę rehabilitacji po rekonstrukcji ACL jesteś pewny jakości i sumienności pracy naszego zespołu.
Różne metody rekonstrukcji wymagają nieco innego podejścia na poszczególnych etapach rehabilitacji. Mając dostęp do naszych usług jesteś pewien, że dobierzemy odpowiednie etapy rehabilitacji do Twojej metody.
Rehabilitacja pooperacyjna pozwala na powrót do codzienności bez bólu i w pełnej funkcji naszego stawu. Bez niej jesteśmy narażeni na zwiększone kolano, zmniejszony zakres ruchu i upośledzenie wzorca chodu. Wszystko to sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zużywać swoje ciało i przeciążeń inne stawy, dlatego jeśli jesteś po rekonstrukcji, już dziś rehabilituje się z nami. Dzięki temu, że nasz zespół Fizjomate stale się szkoli, możemy zaoferować Ci pomoc, stosując najnowsze metody rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Powrót po urazie związany jest z wykorzystaniem naszych metod pracy terapii manualnej, pracy na tkankach i powięziach oraz indywidualnego treningu.
Po uszkodzeniu ACL częściowym lub całkowitym zerwaniu więzadła w kolanie konieczne jest zabezpieczenie kolana przed codziennym obciążeniem poprzez leczenie zachowawcze lub rehabilitację po rekonstrukcji ACL. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest poprzedzona zdjęciem z rezonansu magnetycznego oraz konsultacja z ortopedą. Sama metoda rekonstrukcji ACL jest indywidualnie dobrana do pacjenta i jego aktywności, a dodatkowo podczas tego samego zabiegu artroskopii kolana można naprawić łąkotkę czy inne struktury stawu kolanowego, które uległy uszkodzeniu podczas urazu.
Rehabilitacje po rekonstrukcji ACL należy rozpocząć już od następnego dnia. W pierwszej fazie maksymalnej ochrony kolano zaopatrzone jest w ortezę zegarową ograniczającą ruch. Rehabilitacja po 3 razy w tygodniu jest koniecznością do uzyskania pierwszy kamieni milowych w okresie maksymalnej ochrony. Pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty uzyskujemy w pierwszej kolejności wyprost w kolanie poprzez terapię manualną i ćwiczenia, a także podczas codziennych czynności trzymamy się wytycznych ABC postępowania po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie.
Kule można odstawić już w pierwszych 3 tygodniach po operacji. W zależności od zaleceń lekarza i postępów pacjenta. Pierwsza ważna sprawa w kulach to technika poruszania się. Już na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty Fizjomate dowiesz się jak chodzić o kulach.
Po zerwaniu więzadła ACL można chodzić za pomocą kul. Natychmiast skonsultuj swój przypadek z lekarzem, który zaproponuje dla Ciebie odpowiednie leczenie. Im szybciej to zrobisz, tym lepsze efekty uzyskasz. Bardzo często zalecane jest leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła ACL, które może sprawić, że unikniesz operacji.
Możesz jeździć autem od zaraz, jeśli masz automat, a zoperowana została lewa noga. W przeciwnym przypadku, po 6 tygodnia od rozpoczęcia rehabilitacji i osiągnięcia bezbólowego, 120-stopniowego zakresu ruchu w kolanie.
Ortezę należy nosić według zaleceń lekarza i z kontrolą fizjoterapeuty. Zwykle to czas 6 tygodni po operacji lub urazie. Noszenie ortezy będzie niezbędne podczas poruszania się poza domem, aby uniknąć uszkodzenia nogi.
W przypadku rehabilitacji kolana niezbędna będzie orteza zegarowa do regulowania zakresu zgięcia kolana. Regulacja zgięcia pozwoli na efektywny przebieg rehabilitacji i pozwoli szybciej wrócić do funkcji podczas codziennych aktywności.