Narząd ruchu

rehabilitacja_po_rekonstrukcji_acl

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – etap siły i kontroli nerwowo-mięśniowej.

Po uspokojeniu kolana na etapie pooperacyjnym pora zacząć wykonywać coraz to większe kroki w stronę powrotu do aktywności i sportu. Etap siły i kontroli nerwowo-mięśniowej, czyli faza druga rehabilitacji po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego) polega na wprowadzeniu zoperowanego kolana w świat ćwiczeń siłowych, koordynacyjnych i równoważnych. Jakie są konkretne…
rehabilitacja_po_rekonstrukcji_acl_etap_2

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – krok po kroku. Etap pooperacyjny.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACLR) to długa ścieżka, która wymaga sporo cierpliwości, systematyczności i przede wszystkim dobrego rozplanowania zgodnie z aktualnymi standardami. Dlaczego to tak ważne? Badanie z 2014r. pokazuje, że pacjenci poddani rekonstrukcji ACL’a mają duże oczekiwania co do powrotu do poziomu sportowego sprzed urazu, gdyż 88%…

Zerwanie ścięgna Achillesa – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Ścięgno Achillesa to zdecydowanie najciężej pracujące ścięgno w naszym organizmie. Polegasz na nim za każdym razem, gdy chodzisz, biegasz, skaczesz lub wspinasz się na palce, próbując sięgnąć do najwyżej położonej półki w sklepie. To największe i najsilniejsze ścięgno jest również tym, które najczęściej ulega kontuzjom. Biorąc pod uwagę liczbę kroków…

Trening osób starszych, czyli jak ćwiczyć w starszym wieku

Starzenie się to uniwersalny, wszechobecny i nieunikniony proces. W dużym skrócie oznacza to, że każdy z nas jest skazany na zmiany pojawiające się wraz z wiekiem. Każda fizjologiczna funkcja stopniowo zwalnia i część układów działa w mniej optymalny sposób. Skutecznym lekarstwem i często jedynym na te zmiany jest ruch, jednak…
bol pachwiny

Dlaczego pachwina boli?

Ból pachwiny może występować zarówno u sportowców jak i u osób, które nie mają za wiele wspólnego z aktywnością. Jest to jeden z bardzo wielu czynników, który może nam pomóc w znalezieniu przyczyny dolegliwości. Aż 4-19% wszystkich kontuzji piłkarzy dotyczy okolicy pachwiny. Najczęstszą przyczyną bólu pachwiny jest przeciążenie mięśni przywodzicieli…
Naderwanie-miesnia-dwuglowego-uda-objawy-diagnostyka-fizjoterapia-leczenie-fizjomate-jakub-laszcz

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda – Wszystko co musisz wiedzieć o leczeniu dwójki

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda jest jedną z najczęstszych kontuzji sportowych. Oglądając mecz w telewizji, na pewno nie raz słyszeliście z ust komentatora: “złapał się za tył uda, pewnie uszkodził dwójkę”. Jest to uraz tak popularny u sprinterów, piłkarzy nożnych czy lekkoatletów, że z wielkim przekonaniem próbę diagnozy podejmują osoby niebędące…
Napięte mięśnie czworoboczne - jak sobie pomóc - grafika bloga

Napięte mięśnie czworoboczne – jak sobie pomóc?

Jaki jest najlepszy sposób na rozluźnienie napiętych mięśni czworobocznych – masowanie, rozciąganie czy igłowanie? Mięśnie te znane są również jako mięśnie stresu.  Przekonasz się o tym gdy ściśniesz okolicę pomiędzy Twoim karkiem, a barkiem niczym świeżo wyrobione ciasto na pizzę. Wysoce prawdopodobne jest, że poczujesz się jak wtedy, gdy będąc…
Długotrwały ból pleców - 5 faktów, które MUSISZ znać - grafika bloga

5 FAKTÓW o bólu pleców, które KAŻDY powinien znać.

Codziennie jesteśmy bombardowani milionem informacji na każdy możliwy temat, w tym własnego zdrowia. Niestety często mogą nieść one błędne poglądy nie poparte dowodami, przez co mogą nam nawet zaszkodzić. Dużo błędnych przekonań i „mitów” wciąż istnieje wokół bólu pleców i kręgosłupa, czyli jednej z najczęstszych dolegliwości XXI wieku. Nie daj się…
Sms - owa szyja - przyczyną bólu karku? - grafika bloga

Sms – owa szyja – przyczyną bólu karku?

Ból szyi zajmuje 4. miejsce w rankingu najczęstszych dolegliwości układu mięśniowo- szkieletowego na skalę światową (1). W ciągu ostatnich dwóch dekad częstość występowania bólu karku wzrosła proporcjonalnie do ilości spędzanego czasu w pozycji z tzw. „nosem w telefonie”. Sms – owa szyja, bo tak potocznie określa się wysunięcie głowy do…
Zespół kanału Guyona - anatomia, przyczyny, objawy, leczenie - grafika bloga

Następny przystanek: Kanał Guyona

Gotowi na kolejną podróż po układzie nerwowym? Jego sprawny przebieg gwarantuje, że wszystko będzie działać, tak jak powinno. Zespół kanału Guyona jest jednak sytuacją w której niedoświadczony maszynista, może załamać ręce. Jak będzie w Twoim przypadku? Ale kanał… Idąc palcem po mapie splotu ramiennego, w pewnym miejscu możemy natknąć się…
Konflikt udowo-panewkowy - przyczyny, objawy, diagnostyka i porady - grafika bloga

Konflikt udowo-panewkowy, a ból biodra

Staw biodrowy ma zadziwiająco dużą swobodę ruchu. Pomyślmy tylko o  szpagacie czy strzale z przewrotki w piłce nożnej. Taki zakres ruchu zagwarantowany jest poprzez stabilne ślizganie się głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Konflikt udowo-panewkowy objawia się wtedy, kiedy pojawiają się bolesne ograniczenia ruchu w biodrze podczas codziennych czynności…
Jak i Gdzie Boli Rwa Kulszowa? Przyczyny Powstawania - grafika bloga

Rwa kulszowa – czy jest się czego bać?

Silny ból promieniujący do pośladka i nogi, wzmagający się podczas kichania czy kaszlu oraz towarzyszące mu mrowienie. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych zazwyczaj z podrażnieniem nerwu kulszowego, którego funkcją jest zapewnienie czucia i funkcji kończyny dolnej [1,2]. Już starożytni Grecy byli zaznajomieni z terminem „rwa kulszowa”, którym Hipokrates określał…
Niech to gęś kopnie, czyli czym jest gęsia stopka i dlaczego może boleć? - grafika bloga

Niech to gęś kopnie, czyli czym jest gęsia stopka i dlaczego może boleć?

Po przyśrodkowej stronie kolana znajduje się wiele struktur. Wszystkie z nich mogą dawać dolegliwości bólowe, ale tylko jedna posiada nazwę pochodzącą od ptasiej stopy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest, dlaczego boli gęsia stopka oraz jak sobie z nią poradzić, zapraszam do lektury. Oczywiście wyjaśnię też skąd taka nazwa. Budowa…
Zespół Ciasnoty Podbarkowej - Fizjoterapia - Medyczny Mit? - grafika bloga

Zespół ciasnoty podbarkowej – medyczny mit?

Zespół ciasnoty podbarkowej (ang. Shoulder Impingement Syndrome, SIS) jest powszechną diagnozą, która dotyczy nawet około 50% osób z bólami barku. Głównym objawem jest ból przy odwodzeniu ramienia, gdzie za głównego winowajcę uznaje się konflikt pomiędzy strukturami. Jednak czy zawsze tak jest? Najświeższe badania rzucają zupełnie inne światło na zespół cieśni…
Neuralgia Mortona - co to jest, przyczyny, objawy, leczenie - grafika bloga

Kamyk w bucie czy neuralgia Mortona?

Neuralgia Mortona zaczyna się niewinnie. Na początku odczuwasz dyskomfort i delikatne mrowienie między palcami. Po sprawdzeniu stwierdzasz jednak, że tym razem to nie mały kamyk w bucie.  Czasem zignorowany problem może rozwinąć się na naprawdę dużą skalę i mocno uprzykrzyć nam życie. Czym jest neuralgia Mortona? Głównym objawem neuralgii Mortona…
Torbiel Bakera I Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie - grafika bloga

Torbiel Bakera – niechciany balonik

Torbiel Bakera kojarzy się nam przede wszystkim z małym balonikiem występującym w dole podkolanowym, uczuciem rozpierania i dyskomfortu. Po raz pierwszy została opisana w roku 1877 przez angielskiego lekarza Williama Morranta Bakera, któremu to zawdzięczamy dzisiejszą nazwę. Od tamtego czasu upłynęło ponad 100 lat i choć dalej pozostało wiele do…
Czy dyskopatia boli? - grafika bloga

Czy dyskopatia boli?

„Czy zmiany zwyrodnieniowe dysku generują ból? Jak doszło do uszkodzenia krążka międzykręgowego? Co pomoże mi w bólu dyskopatycznym? Czym jest dyskopatia? Poczułem silny ból, który zamroził mnie w skulonej pozycji.” Choroba zwyrodnieniowa dysku czyli dyskopatia jest efektem złożonej interakcji zmian środowiskowych, genetycznych, urazowych oraz procesów starzenia. To właśnie zmiany w…
Stawy żebrowo-kręgowe - anatomia, budowa, ból, zablokowanie żebra? - grafika bloga

Weź głęboki wdech… czyli o znaczeniu ruchu żeber i stawów żebrowo-kręgowych

Wdech… Wydech… i tak jeszcze kilkadziesiąt tysięcy razy w ciągu dnia. Często oddychanie jest postrzegane jako pozornie prosta czynność, ale żeby rzeczywistość była tak piękna, wymaga współpracy wielu struktur klatki piersiowej podczas każdego oddechu! Niestety o tym fakcie przypominamy sobie dopiero, kiedy zaczyna brakować nam tchu w piersi. Weź głęboki…
Ostroga piętowa - co to jest, jak wygląda, dlaczego powstaje - grafika bloga

Niech ci pójdzie w pięty! Jak powstaje ostroga piętowa?

„Znowu się spóźnię! Muszę przyspieszyć kroku. Mam dzisiaj jeszcze tyle do załatwienia! Te nowe buty ciągle mnie obcierają, ale przecież już ich nie zwrócę. To chyba mój tramwaj! Lepiej jak pobiegnę! To był ciężki dzień! Ale mnie dzisiaj stopy bolą!” Brzmi znajomo? Stopy nieustannie muszą nadążać za szybkim tempem naszego…
Zdolności motoryczne - podział i kształtowanie - grafika bloga

Zdolności motoryczne – miejsce, gdzie wszystko łączy się w całość

Zastanawiałeś się kiedyś, kto jest najlepszym sportowcem wszech czasów? Jordan? Muhammad Ali? Pele? Każdy z nich to z pewnością legenda swojej dyscypliny, osoba ikoniczna, napełniająca inspiracją kolejne pokolenia atletów. Jeśli jednak spojrzymy na ich sylwetki i sposób poruszania bez problemu znajdziemy wiele różnic. Dojdziemy tym samym do wniosku, że ciężko…
Rozgrzewka bramkarza. Pierwszy krok do uniknięcia kontuzji - grafika bloga

Rozgrzewka bramkarza. Pierwszy krok do uniknięcia kontuzji

Prawidłowa rozgrzewka bramkarza to zabezpieczenie zawodowca przed urazem. Stanowi to nie lada wyzwanie dla całego sztabu drużyny. Jest uzależnione od wielu czynników, a przede wszystkim od pozycji, na której gra zawodnik. Prawie 2 lata temu na YouTube poruszyliśmy temat prewencji kontuzji i przedstawiliśmy program FIFA 11+ zalecany przez FIFA jako…
Ergonomia w e-sporcie, czyli jak siedzieć, ustawić monitor oraz myszkę - grafika bloga

Ergonomia w e-sporcie. Czyli jak gracz powinien siedzieć.

Gaming, bycie graczem. W dzisiejszych czasach bardzo popularna rzecz, już nie tylko wśród młodych, ale też i starszych członków naszego społeczeństwa. Nie stereotypizowana już z otyłymi chłopcami, siedzącymi cały dzień w domu, bez znajomych w świecie rzeczywistym. Dzisiaj gra każdy, dziewczyny, kobiety, chłopcy i mężczyźni. Bardzo często są to osoby dobrze zbudowane i wysportowane. Na bazie oczywiście gier wideo powstał coraz…
Ręce opadają, czyli porażenie nerwu promieniowego - grafika bloga

Ręce opadają, czyli porażenie nerwu promieniowego

Czasami zdecydowanie za dużo biorę na swoje barki. Zmęczenie i obciążenia jakie działają na mój organizm wykorzystam jednak na wstępie, jako porównanie. Otóż zupełnie to samo dzieje się z naszym układem nerwowym. Nasze nerwy obwodowe narażane na nieustanny stres i przeciążenia prędzej czy później muszą się zbuntować. Odczuwamy to wtedy…
Kość łódeczkowata - anatomia, ukrwienie, złamania - grafika bloga

W rejs kością łódeczkowatą, czyli wszystko co musisz o niej wiedzieć.

Otworzenie tego artykułu, odpisanie na sms i milion innych czynności, do których potrzebujemy rąk jest zależne od malutkich kości. Oczywiście mowa tutaj o kościach tworzących nadgarstek. Niestety jednym z ich dodatkowych zadań jest amortyzacja naszych upadków, co skutkuje częstymi złamaniami. Chciałbym przedstawić Ci dzisiaj największego pechowca pod tym względem, czyli…
Tendinopatia I Fizjologia i patofizjologia tendinopatii - grafika bloga

Tendinopatia – wycieczka w głąb fizjologii

Lubię czytać o schorzeniach, które często w mojej opinii są traktowane jako małoistotne. Proste i powierzchowne tłumaczenia danej jednostki sprawiają, że mamy wrażenie jakby nie było w nich nic skomplikowanego. Na przykład taka tendinopatia Achillesa – myślimy zapalenie ścięgna, trzeba odpocząć i zrobić jakieś ćwiczenia na łydkę. A co, jeśli…
W szponach szaleństwa - gdy dotyka Cię porażenie nerwu łokciowego - grafika bloga

W szponach szaleństwa – gdy dotyka cię porażenie nerwu łokciowego

Drętwienie dłoni, wrażenie osłabienia, czy w końcu wypadanie przedmiotów z rąk to nic przyjemnego. Na początku nie interesuje nas jednak, jaka jest przyczyna naszych dolegliwości. Zaczynamy czytać dopiero wówczas, gdy problem daje nam porządnie w kość. Nadeszła więc doskonała okazja, by przekonać się na czym polega porażenie nerwu łokciowego. Nie…
Bark komputerowca. Most do konserwacji - grafika bloga

Bark komputerowca. Most do konserwacji

Bark komputerowca jest zjawiskiem regularnego wysuwania naszego barku w przód. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych, nie tylko w trakcie korzystania z myszki komputera, ale także podczas pisania czy malowania. W poniższym wpisie chciałbym Wam uświadomić, jakie są tego konsekwencje i co zrobić, jeśli dopadną was objawy bólowe związane…
Niech was błogosławi, czyli uszkodzenie nerwu pośrodkowego - grafika bloga

Niech was błogosławi, czyli uszkodzenie nerwu pośrodkowego

Układ nerwowy możemy śmiało przyrównać do sprawnie działającej sieci komunikacji miejskiej. Przepływ informacji to ludzie. Wszelkie utrudnienia na trasie metra, czy jakiegokolwiek innego środka transportu mają takie same konsekwencje, jak w przypadku dysfunkcji obwodowego układu nerwowego. Wpływają one na funkcjonowanie całego miasta. Uszkodzenie nerwu pośrodkowego występuje niestety dosyć często i…
Propriocepcja - jak odczuwasz swoje ciało? - grafika bloga

Propriocepcja – jak odczuwasz swoje ciało?

Wchodzenie po schodach czy uchwycenie w ostatniej chwili drążka w tramwaju podczas nagłego hamowania. Co łączy te czynności? Każdą z nich charakteryzuje świadomość położenia swojego ciała i kończyn w przestrzeni [1]. Mówiąc prościej, aby wejść na pierwsze piętro nie potrzebujesz kontrolować wzrokiem, czy każdy stopień jest na tej samej wysokości,…
Zrujnowane łuki stopy czyli czym jest płaskostopie - grafika bloga

Zrujnowane łuki stopy czyli czym jest płaskostopie.

Rodzimy się z płaskimi stopami i wraz z nabyciem umiejętności chodu i przemieszczaniem się, na coraz to większe dystanse, wzmacnia się nasz aparat mięśniowo-więzadłowy. To z kolei, w okolicy trzeciego roku życia, prowadzi do tworzenia się sklepienia naszej stopy. Niestety platfus, przez wiele lat może dawać niewielkie dolegliwości bólowe lub…
Mięśnie podpotyliczne - funkcje, zaburzenia, terapia - grafika bloga

Mięśnie podpotyliczne – złoto potylicy

Ciężko powiedzieć, że jeden z obszarów w naszym ciele jest ważniejszy od innych – tworząc jedną całość każda jednostka ma znaczenie. Jednak niektóre struktury wyróżniają się na tle innych, a na większą uwagę z pewnością zasługują mięśnie podpotyliczne. Są one na tyle cenne dla naszego organizmu, że ten postanowił „zakopać”…
Dla wielu nerwy splotu ramiennego to wyłącznie plątanina żółtych przewodów. Zapraszam Cię na podróż, która pozwoli Ci swobodnie poruszać się w jego obrębie - grafika bloga

Moskiewskie metro. O tym jak zbudowany jest splot ramienny

Złożoność układu nerwowego potrafi przyprawić o zawrót głowy. Przy naszych pierwszych podejściach nerwy splotu ramiennego są nas wyłącznie plątaniną żółtych przewodów, które jak słuchawki wyciągnięte z kieszeni nie mają ściśle określonego kierunku. Możemy jednak śmiało stwierdzić, że jego poziom skomplikowania usprawiedliwiają funkcje, za które jest odpowiedzialny. To przecież splot ramienny…
Odleżyny - podstawowy problem unieruchomienia - grafika bloga

Odleżyny – podstawowy problem unieruchomienia

Profilaktyka przeciwodleżynowa w momencie pobytu w szpitalu należy do opieki medycznej, ale po wypisie musimy radzić sobie z tym sami. Niestety problem unieruchomienia w pozycji siedzącej lub leżącej może dotknąć nas lub osoby nam bliskiej. Wszystkie urazy czy choroby, które prowadzą do spędzania tygodni, lat, a nawet reszty życia na…
Odstające łopatki przyczyny - co to, porażenie nerwu, osłabienie mięśni? - grafika bloga

Odstające łopatki – niezrównoważony żywot łopatki

Ciało każdego z nas, twoje czy moje, teoretycznie zbudowane jest z tych samych elementów. Posiadamy te same kości czy mięśnie, lecz wystarczy zagłębić się nieco w szczegóły, aby dowiedzieć się, że tak naprawdę nie jesteśmy identyczni.  Spójrzmy teraz już tylko na siebie. Podobnie jak nie jesteśmy identyczni wobec innych, nasza…
Zespół cieśni nadgarstka - gdy w tunelu zabraknie miejsca - grafika bloga

Zespół cieśni nadgarstka – gdy w tunelu zabraknie miejsca.

Pewnie wielu z nas kiedyś odczuwało drętwienie czy mrowienie dłoni, gdy zbyt długo trzymaliśmy je wyprostowane, np. po długiej pracy przy komputerze. Nie jest to jeszcze wielki problem. Po wstaniu od komputera i kilku chwilach przerwy objawy ustępowały, a my czuliśmy się już dobrze. Natomiast jest to przestroga dla nas…
Jak trzcina na wietrze, czyli przewlekła niestabilność stawu skokowego - grafika bloga

Jak trzcina na wietrze, czyli przewlekła niestabilność stawu skokowego

Skręcenia popularnej „kostki” są jednymi z najczęstszych urazów narządu ruchu. Bezpośrednio powiązana z nimi przewlekła niestabilność stawu skokowego często jest przez nas lekceważona. Pacjenci nierzadko przez wiele lat żyją z jej dolegliwościami. Urazy skrętne są jednak tylko pozornie błahe i stanowią poważny problem, który wpływa na całe nasze ciało. Przecież…
Kości jak ser szwajcarski? O tym jak działa osteoporoza - grafika bloga

Kości jak ser szwajcarski? O tym jak działa osteoporoza

Przy starzejącym się społeczeństwie powinniśmy intensywnie edukować się w kierunku profilaktyki. Starość kojarzy się zwykle z chorobami, przewlekłymi bólami tłumionymi lekami przeciwbólowymi, ale także powinna kojarzyć się nam z osteoporozą. Jak działa osteoporoza? Osteoporoza dopada co drugą kobietę po 50 roku życia. Taka sytuacja sprawia, że osteoporoza zabiera nam funkcję…
Do wesela się zagoi - o procesie odbudowy kości - grafika bloga

Do wesela się zagoi – o procesie odbudowy kości

Gorące, lipcowe popołudnie, upragnione boisko z chłopakami i nieopisana radość związana z gry w piłkę w pełnym słońcu. Po obronieniu silnego strzału i odczuciu intensywnego bólu w nadgarstku nie wierzyłam, że to może być coś poważnego. Adrenalina opadła, a ja po chwili odpoczynku bez dłuższego zastanowienia wróciłam na boisko –…
Czy trening siłowy może przynieść ulgę w bólu pleców? - grafika bloga

Czy trening siłowy może przynieść ulgę w bólu pleców?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym jest obecnie częstym problemem w naszej populacji. Zmagają się z nim głównie osoby starsze, ale coraz częściej dotyczy też młodych. Jest on skomplikowany i ma na niego wpływ wiele czynników takich jak np.: siedzący tryb życia czy złe nawyki podczas podnoszenia ciężarów. No właśnie, a…
Łuki, szpilki i trójkąty - czyli skąd bierze się paluch koślawy? - grafika bloga

Łuki, szpilki i trójkąty – czyli skąd bierze się paluch koślawy?

Śmiało możemy stwierdzić, że stopa to istotne ogniwo narządu ruchu. W związku z pełnioną funkcją poddawana jest nieustannym działaniu sił, które wymagają od niej odpowiedniego przenoszenia i amortyzacji. Zniekształcenia i dysfunkcje stopy jak paluch koślawy utrudniają lub wręcz uniemożliwiają nam prawidłowe poruszanie się wpływając jednocześnie na stawy położone wyżej. Postaw…
Zwichnięcie rzepki I objawy, przyczyny, diagnostyka i dysplazja - grafika bloga

Zwichnięcie rzepki, czyli kiedy sanki wypadną z toru.

Rzepka to największa trzeszczka człowieka, która poza funkcją detektora twardych przedmiotów, wspomaga pracę mięśnia czworogłowego w wyproście kolana, a przy tym zachowuje stosunkowo dużą ruchomość we wszystkich kierunkach. Buduje ona staw rzepkowo – udowy (SRU), w którym to ślizga się po kości udowej niczym bobslej po lodowej rynnie. Niestety podobnie…
Podstawowe nawyki zdrowego kręgosłupa - grafika bloga

Podstawowe nawyki zdrowego kręgosłupa

Przez całe nasze życie siedzimy, stoimy lub leżymy. To jak leżymy może być przyczyną problemów z kręgosłupem, ale zdecydowanie częściej bóle pleców dopadną nas przez złe nawyki siedzenia. Z pozycji stojącej niekiedy będziemy przeciążać swój kręgosłup schylając się czy skręcając w trakcie podnoszenia ciężaru. W jaki sposób wykonujemy każdą z…
Przepona, a refluks – o zbawiennym wpływie prawidłowego oddechu - grafika bloga

Przepona, a refluks – o zbawiennym wpływie prawidłowego oddechu

Nigdy nie sądziłam, że istnieje mięsień, którego działanie może wpływać na kilka układów takich jak mięśniowo- szkieletowy, pokarmowy, krwionośny, limfatyczny czy nerwowy. Złożoność pracy przepony i wpływu na swoich sąsiadów jest wciąż zgłębiana. Przestało mnie to zaskakiwać w momencie gdy sama zaczęłam odkrywać wpływ jej ogólnoustrojowego działania [1]. Weź głęboki…
Powięź powierzchowna i powięź głęboka - cząstki tworzące całość - grafika bloga

Powięź powierzchowna i powięź głęboka – cząstki tworzące całość

Patrząc na anatomiczny obraz człowieka dostrzegamy osobne grupy mięśniowe, wyodrębnione stawy, a w jeszcze innym miejscu niezależne narządy wewnętrzne. Często pomijamy jeden wyjątkowy aspekt – współpracę tych struktur oraz ich zależność wobec siebie. Aby połączyć wszystko w jedną całość potrzebna jest znajomość tkanki łącznej, a szczególnie struktury takiej jak powięź. Czym…
Konflikt rzepkowo-udowy przyczyną bólu kolana - grafika bloga

Konflikt rzepkowo-udowy przyczyną bólu kolana.

Bez względu na to, czy jesteś osobą aktywną fizycznie, czy prowadzisz siedzący tryb życia, możesz odczuwać ból kolana po bocznej lub przyśrodkowej stronie rzepki. Jeśli ból szczególnie doskwiera ci podczas takich aktywności, jak bieganie, czy wchodzenie po schodach, to prawdopodobnie przyczyną może być konflikt rzepkowo-udowy. Konflikt rzepkowo-udowy to powszechne określenie…
czym jest manipulacja

Na złamanie karku, czyli manipulacje kręgosłupa.

Problem dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa odzwierciedla się nie tylko strukturalnie, ale ma także ogromny wpływ na naszą jakość życia i stan psychiczny. Popularne i często opisywane manipulacje kręgosłupa to widowiskowa metoda, którą chętnie praktykuje się w gabinetach fizjoterapeutów. Czym są manipulacje kręgosłupa? Manipulacje są powszechnie stosowaną metodą leczenia bólu…
skurcze dlaczego łapią mnie skurcze łydek fizjomate

O kurczę, łapią mnie skurcze!

Zaciśnięte zęby i grymas na twarzy to pierwsze, co dostrzeżemy u niejednego pechowca, którego złapią kurcze mięśniowe. Dodajmy do tego jeszcze okrzyk bólu i mamy pełną diagnozę przypadku. No może trochę upraszczam. Choć temat skurczów wydaje się dotykać wielu osób, to jego przyczyny dalej pozostają zagwozdką. Czy za problemem stoi…
praca siedząca. jak siedzieć w pracy fizjomate

Praca siedząca. Konsekwencje siedzenia przez większość dnia

Jeśli na co dzień wasz tryb życia wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem, to musicie sobie zdać sprawę z konsekwencji jakie z tego wynikają. Sztywne biodra, kolana czy bóle w odcinku lędźwiowym oraz sztywność szyi to jedne z wielu możliwych problemów, które mogą trapić was w przyszłości. Praca siedząca stanowi dla…
blizna czym jest

Blizny – prawdziwą przyczyną bólu?

Każdy z nas doświadczył w swoim życiu urazów, oparzeń bądź operacji. Jedną z pamiątek pozostałych po tych zdarzeniach są blizny, które będą naszym towarzyszem już na zawsze. W artykule znajdziesz dlaczego nawet malutka i wieloletnia blizna może być przyczyną problemów oraz na samym końcu filmik, jak mobilizować bliznę samemu. Czym…
prawidłowy przysiad fizjomate

Uważaj! Głębokie przysiady zniszczą Ci kolana!

Głęboki przysiad może zniszczyć twoje kolana… pewnie nieraz słyszałeś podobne słowa od innych ćwiczących na siłowni, czy też trenerów personalnych. W Internecie też roi się od postów „ głębokie przysiady psują kolana?” Prawda, czy mit? Sprawdźmy! Czym tak naprawdę jest ten  “głęboki” przysiad? Dla jednych jest  to zejście maksymalnie nisko,…

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!