0%

Odstające łopatki – niezrównoważony żywot łopatki

Ciało każdego z nas, twoje czy moje, teoretycznie zbudowane jest z tych samych elementów. Posiadamy te same kości czy mięśnie, lecz wystarczy zagłębić się nieco w szczegóły, aby dowiedzieć się, że tak naprawdę nie jesteśmy identyczni
Spójrzmy teraz już tylko na siebie. Podobnie jak nie jesteśmy identyczni wobec innych, nasza prawa i lewa strona ciała również nie jest idealnie taka sama. Bez obaw, tak już zostaliśmy przystosowani i różnice są normalną częścią budowy człowieka. Często asymetryczność dostrzegamy na plecach poprzez odstające łopatki.

Poniżej znajdziesz przyczyny odstawania łopatki oraz testy służące do jej wykrycia.

Marionetka w “rękach” mięśni.

Łopatka jest trójkątną kością, która leży na tylnej ścianie klatki piersiowej. Jest ona otoczona, a wręcz zanurzona w licznych mięśniach. To one przyczepiają naszą łopatkę do klatki piersiowej oraz decydują o jej ułożeniu i zapewniają płynny ruch.  Jest ona jak marionetka, która poddaje się pociągnięciom tworzonym przez otaczające ją mięśnie.

Od samego początku, chciałbym zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak idealna pozycja łopatki i nie ma sensu dążyć do wyrównywania łopatek za wszelką cenę, szczególnie wtedy kiedy występuje u Ciebie asymetria, która jest bezbolesna i masz pełen komfort podczas codziennego życia i aktywności.

odstajaca_jedna_lopatka
Optymalna pozycja łopatki wytyczona jest przez odległość od kręgosłupa i ustawienie względem drugiej łopatki. Pamiętaj jednak. że różnice w ustawieniu twoich łopatek względem siebie mogą być całkowicie normalne, jeśli nie sprawiają Ci kłopotów podczas codziennego życia i aktywności.

Zamieszanie na planie, czyli dysbalans mięśniowy.

Brak równowagi pomiędzy mięśniami pociągającymi za łopatkę nazywamy dysbalansem mięśniowym. Jego przyczyną może być zarówno nadmierne napięcie, jak i osłabienie mięśni. Skutkiem tego całego zamieszania może być odstawanie łopatek.

Odstające łopatki

odstajaca_lopatka_porazenie_nerwu

Głównym winowajcą tego problemu jest osłabienie mięśni “przyklejających” łopatkę do klatki piersiowej. Najważniejszym z nich jest mięsień zębaty przedni (Ryc. po prawej). 

Przyczyn jego osłabienia możemy szukać w:

– urazach związanych z żebrami typu złamania, pęknięcia;

– ucisku na nerw dający mu zdolność do skurczu, np. stały i powtarzający się ucisk poprzez ramiączko od plecaka, blizny;

– uszkodzenie nerwu podczas operacji, np. mastektomii,

przeciążenie mięśnia poprzez ciągle powtarzane ruchy rękoma nad głową oraz podczas dźwigania przedmiotów.

Jeśli chcesz się upewnić co do sprawności tego mięśnia możesz wykonać prosty test “pchania ściany” (przyda się tutaj druga osoba obserwująca twoje plecy). Wystarczy, że swoim wyprostowanym ramieniem zaczniesz napierać na ścianę, w tym momencie twoja łopatka powinna być przyklejona do klatki piersiowej. Jeśli jej brzeg przyśrodkowy odstaje, może to świadczyć o niewydolności tego mięśnia.  Dodatkowym objawem jest trudność i czasem ból podczas wykonywania ruchów rękoma ponad głową, czy podczas dźwigania przedmiotów.

odstajaca_lopatka_testy
Testy na mięsień zębaty przedni.
Po lewej test pchania ściany, po prawej ruchy rękoma ponad głową.

Drugim winowajcą tego problemu może być osłabiony mięsień czworoboczny i równoległoboczny. Pierwszego sprawcę głównie kojarzysz z poczuciem spięcia w okolicy karku. Ich osłabienie będzie objawiało się troszkę innym obrazem niż mięśnia zębatego. Łopatka najczęściej będzie bardziej oddalona w bok od kręgosłupa i szczególnie odstawianie będzie dotyczyło dolnego kąta łopatki. Testem w tym przypadku będzie uniesienie ramienia bokiem.

odstajaca_lopatka_przyczyny
Po lewej wyżej wymieniony test unoszenia ramienia, po prawej przebieg mięśnia czworobocznego i jego relacja z łopatką.

Czy jest lekarstwo na odstające łopatki?

Przywrócenie harmonii w obrębie odstającej (i problematycznej) łopatki opiera się głównie na treningu, który powinien zawierać ćwiczenia aktywujące i wzmacniające wyżej wymienione mięśnie, ale także aktywność doskonaląca ich współpracę. Nie ma jednej recepty na odstające łopatki – TOP 3 najlepsze ćwiczenia z Youtube mogą okazać się niewystarczające, a czasem szkodzące, dlatego najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą.

Fizjomate trening fizjoterapia wrocław

Inne problemy łopatki

Inną przyczynę bólu łopatki poznasz na filmiku, który przygotowałem poniżej!
P.S. Nie zapomnij sprawdzić innych materiałów na kanale Fizjomate 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:

Adam Kawczyński

fizjoterapeuta I trener

Elektrownia Leszno
ul. Narutowicza 63, Leszno
Fizjoterapia i trening

Powrót do zdrowia bywa krętą ścieżką, ale bez obaw. Jesteś w dobrym miejscu. Pomogę Ci go uporządkować dzięki działaniu opartemu na współpracy. Od wspólnego wyznaczania celów po terapię ruchową dedykowaną Twoim potrzebom. Pokażę Ci, jak zmniejszyć dolegliwości bólowe i wrócić do wszechstronnego ruchu po operacjach i urazach. Jesteś gotów na pierwszy krok?

Elektrownia Leszno
ul. Narutowicza 63, Leszno
Fizjoterapia i trening

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!