0%

Dlaczego pachwina boli?

Ból pachwiny może występować zarówno u sportowców jak i u osób, które nie mają za wiele wspólnego z aktywnością. Jest to jeden z bardzo wielu czynników, który może nam pomóc w znalezieniu przyczyny dolegliwości. Aż 4-19% wszystkich kontuzji piłkarzy dotyczy okolicy pachwiny. Najczęstszą przyczyną bólu pachwiny jest przeciążenie mięśni przywodzicieli (w tym m. przywodziciela długiego uda). W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak wiele dysfunkcji może dawać objawy bólu pachwiny? A także poznasz postępowanie w przypadku kontuzji pachwiny.

Anatomia pachwiny.

Ustalmy na początku w jakiej przestrzeni ciała się poruszamy. Pachwina to obszar pomiędzy przednio – przyśrodkową częścią uda, a podbrzuszem/ okolicą łonową. To płynne przejście pomiędzy tułowiem, a kończynami dolnymi obejmuje bardzo wiele ważnych struktur nerwowo – naczyniowych w tym nerwy splotu lędźwiowego zaopatrujące skórę okolicy pachwiny.

Zdarza się, że ból pachwiny jest tylko skutkiem uwięźnięcia nerwów wychodzących z kręgosłupa lędźwiowego np. na poziomie dołu biodrowego. Jest to jeden z przykładów kiedy miejsce bólu jest tylko konsekwencją nieprawidłowości obecnych w innym obszarze ciała.

Co predysponuje do bólu pachwiny?

Czynniki zwiększające ryzyko urazu pachwiny to dyscypliny w których występują dynamiczne eksplozywne ruchy o dużej sile tj. kopanie, zmiany kierunku biegu, sprintypiłka nożna, hokej, rugby, futbol amerykański oraz taniec. Pozostałe czynniki to:

  • ograniczenie rotacji wewnętrznej biodra;
  • ból i mniejsza siła mięśni przywodzicieli w teście ściskania ud wbrew oporowi terapeuty (isometric squeeze test);
  • negatywny wynik kontroli pracy mięśni przywodzicieli podczas stabilizacji biodra (bent knee fallout test);
Porozumienie DOHA opisuje system klasyfikacji bólu pachwiny u sportowców udostępniony w 2015 roku. By zaklasyfikować ból do danej jednostki stosuje się palpację, testy wytrzymałościowe i rozciągające danej grupy mięśni.
Źródło grafiki: Weir, A., Brukner, P., Delahunt, E., Ekstrand, J., (2015). Doha agreement meeting on terminology and definitions in groin pain in athletes. British Journal of Sports Medicine, doi:10.1136/bjsports-2015-094869 

Gdzie boli pachwina?

Klasyfikacja bólu pachwiny wg. porozumienia DOHA.

Ból pachwiny to bardzo ogólne pojęcie świadczące jedynie o okolicy występowania dolegliwości. Warto jednak przyjrzeć się temu bardziej rzetelnie i ocenić konkretne struktury “pachwiny”. Poniższy fragment opisuje badanie kliniczne dla fizjoterapeutów pomocne w ocenie podłoża bólu, jeśli na co dzień nie zajmujesz się palpacją przywodzicieli to wystarczy, że solidnie przeanalizujesz powyższą grafikę i śmiało możesz przejść do etapu rehabilitacji ;).

Wyróżniamy ból pachwiny związany z:

  • mięśniem przywodzicielem (adductor – related) może świadczyć o nim ból w grupie mięśni przywodzicieli podczas oporowanego przywiedzenia, a także tkliwości palpacyjnej mięśni, to najczęstsza przyczyna bólu pachwiny;
  • mięśniem biodrowo – lędźwiowym (iliopsoas – related) może świadczyć o nim ból podczas oporowanego zgięcia biodra, a także ból podczas rozciągania zginaczy biodra (test Jandy);
  • kanałem pachwinowym (inguinal – related) może świadczyć o nim ból zlokalizowany w kanale pachwinowym oraz tkliwość kanału pachwinowego bez wyczuwalnej przepukliny pachwinowej, nasilenie bólu podczas oporowanego testu mięśni prostych brzucha oraz nasilenie dolegliwości podczas wzrostu ciśnienie w jamach ciała w teście Valsalvy, podczas kaszlu i kichania;
  • spojeniem łonowym i kośćmi łonowymi (pubic – related) może świadczyć o nim lokalna tkliwość spojenia łonowego i sąsiednich kości łonowych; 
  • innymi problemami stawu biodrowego (hip – related & other) ból pachwiny może wystąpić również w wyniku problemów ze stawem biodrowym np. w przebiegu konfliktu udowo – panewkowego FAI, osteoartozy biodra, w wyniku uwięźnięcia nerwów przebiegających przez udo/ pachwinę, ból promieniujący z kręgosłupa, złamanie przeciążeniowe lub awulsyjne, uszkodzenie obrąbka stawowego.
Podczas badania klinicznego nie należy zapomnieć o innych źródłach występowania bólu w pachwinie. To właśnie rzetelny wywiad pozwala na zawężenie możliwych przyczyn bólu. Powyższa infografika przedstawia kilka z nich.

Co na ból pachwiny? 

Podstawą leczenia jest rzetelna diagnostyka podłoża bólu pachwiny u sportowców. Po wykluczeniu przeciwwskazań do terapii (np. zmęczeniowego złamania szyjki kości udowej) rozpoczyna się zaprogramowany proces rehabilitacji. Obejmuje on ćwiczenia wzmacniające z stopniowo zwiększanym poziomem obciążenia i zaangażowaniem struktur (progresją). Proces ten uwzględnia poziom uszkodzenia struktury i adaptację do nowych bodźców uwzględniając fazy regeneracji. To właśnie dzięki stałemu monitorowaniu efektów, a także poziomu bólu możliwy jest najszybszy i najbardziej skuteczny powrót do codziennych aktywności i sportu.

Fazy rehabilitacji w bólu pachwiny u sportowców.

Faza I.

Zarządzanie obciążeniem i modyfikacja aktywności, które powodują ból. Jest to bodziec, który wspomaga regenerację i wpływa na ograniczenie uczestnictwa w niektórych aktywnościach lub dostosowanie ich w taki sposób, by mogły być wykonywane w tolerowanym poziomie dyskomfortu lub bezbólowo. W przypadku biegaczy polega to na stopniowym zwiększaniu intensywności, objętości i częstotliwości treningu od chodu, joggingu poprzez bieg do sprintu.

Faza II.

Specyficzne izolowane ćwiczenia niwelujące deficyty mięśniowe.

Faza III.

Progresywne bieganie i specyficzne drille biegowe (konkretne dla danej dyscypliny).

Infografika przedstawia algorytm postępowania w przypadku urazu pachwiny u sportowców. Coraz częściej uważa się, że istnieją różne patologie, które tworzą jednostkę kliniczną najbardziej aktualne określenie to ang. inguinal disruption tłumacząc dosłownie “zaburzenia pachwinowe”, a nie jedną jedyną przyczynę przewlekłego bólu pachwiny.

Ból pachwiny to “trójkąt bermudzki medycyny sportowej”.

Przewlekły ból pachwiny pozostaje jednym z najgorzej poznanych stanów klinicznych, w którym diagnostyka i leczenie stanowią spore wyzwanie. Istnieje ograniczona lub żadna zgoda co do nazewnictwa, czasu trwania, diagnozy, przyczyny i postępowania. Wiele osób używa zamiennie takich terminów jak przepuklina sportowa, pachwina Gilmore’a, czy sportowy ból łonowy, opisując przewlekły ból pachwiny, w którym nie występuje wykrywalna klinicznie przepuklina. W rzeczywistości wydaje się, że z każdym nowym opublikowanym badaniem powstają nowe proponowane nazwy dla tej patologii bólu pachwiny.

Niemniej jednak bagatelizowanie nawracających bóli pachwiny może przynieść długofalowe konsekwencje. Fizjoterapia to możliwość prewencji wystąpienia kontuzji pachwiny, a także zmniejszenie dolegliwości w przypadku jej wystąpienia. Nie czekaj z bólem i zgłoś się do fizjoterapeuty, by zwiększyć jakość Twojego codziennego funkcjonowania.

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!