0%

Do wesela się zagoi – o procesie odbudowy kości

Gorące, lipcowe popołudnie, upragnione boisko z chłopakami i nieopisana radość związana z gry w piłkę w pełnym słońcu. Po obronieniu silnego strzału i odczuciu intensywnego bólu w nadgarstku nie wierzyłam, że to może być coś poważnego. Adrenalina opadła, a ja po chwili odpoczynku bez dłuższego zastanowienia wróciłam na boisko – w końcu to tylko ręka. O tym czym jest regeneracja kości i samoleczenie naszego organizmu dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Ból nie ustawał z każdą kolejną godziną, nieprzespana noc była dla mnie wyraźnym sygnałem, że oznacza to coś poważnego. Badanie obrazowe rtg potwierdziło złamanie nasady dalszej kości promieniowej (dokładniej złamanie Collesa). Kiedy usłyszałam o 5- tygodniowym unieruchomieniu prawej ręki potrzebowałam usiąść.

„Proszę dać sobie czas” wybrzmiewało mi w głowie. Więc dałam sobie w prezencie czas, by obserwować zmiany zachodzące w moim ciele prowadzące do regeneracji kości.

regeneracja kości
Zdjęcie rentgenowskie mojej prawej ręki dzień po urazie. Widoczna jest szczelina złamania kości promieniowej, na szczęście odłamy kostne ustawione były zadowalająco, obeszło się więc bez nastawiania.
Główną przyczyną urazu mogło okazać się technicznie fatalne ułożenie rąk niedoświadczonej bramkarki w obronie przed strzałem. Jednak czego nie robi się dla dobra drużyny?

Twarda kość do zgryzienia

Podejrzewam, że pierwsza funkcja kości jaka przychodzi Ci do głowy to stanowienie rusztowania całego ciała. Oczywiste jest, że szkielet to silne mechaniczne wsparcie będące optymalną strukturą dla tkanek miękkich [1].

Poza tym, że kości są zrębem ciała, determinują także jego wielkość i kształt. Czaszka, klatka piersiowa czy kręgi stanowią barierę przed zewnętrznymi uszkodzeniami mózgowia, płuc, serca oraz rdzenia kręgowego. Kości łącząc się tworzą połączenia w postaci stawów będących podstawowym elementem narządu ruchu. 

Szpik kostny znajdujący się wewnątrz kości odpowiada za wytwarzanie komórek krwi. Proces ten trwa przez całe życie i nosi nazwę hematopoezy.

Co ciekawe, obszary szpiku zdolne do produkowania komórek krwi zmniejszają się wraz z wiekiem. Od 5 roku życia hematopoeza zachodzi tylko w szpiku miednicy, żeber, kręgosłupa, kości czaszki oraz bliższych końcach kości długich [2,3].

Czy to złamanie?

Po uderzeniu, zwinięcie się w kłębek z powodu odczucia silnego bólu, pamiętam najwyraźniej. Po chwili odpoczynku ból się zmniejszył, uwidocznił się jednak niepozorny, malutki krwiak w okolicy kości promieniowej (poniżej kciuka). Towarzyszyło mu znaczne ograniczenie ruchu zgięcia stawu promieniowo- nadgarstkowego i odchylenia promieniowego.

Obrys prawej ręki nie odbiegał od obrysu lewej, obrzęk pojawił się dopiero następnego dnia. Symptomem, dzięki któremu zdecydowałam się na niezwłoczną wizytę u ortopedy był nieustający ból, który wybudzał mnie ze snu.

regeneracja kości
Patologiczne ułożenie lub deformacja kończyny nie będą widoczne w przypadku złamań bez przemieszczenia, dlatego należy zwrócić uwagę na pozostałe symptomy. Aby jednoznacznie potwierdzić złamanie i je sklasyfikować należy dokonać badania obrazowego [7,9].

Regeneracja kości raz!

Gojenie to szereg reakcji biochemicznych organizmu mających na celu całkowite odtworzenie struktury kości, a także uzyskanie jej pełnej regeneracji [3]. Podczas uderzenia piłką w moją prawą rękę doszło do przerwania ciągłości kości promieniowej wraz z okostną i śródkostną. Wywołało to miejscowe zaburzenie krążenia, a co za tym idzie wynaczynienie krwi, która uwidoczniła się w postaci krwiaka w szparze złamania.  

Powstały skrzep ma ogromne znaczenie dla zrostu kostnego dlatego, że jest magazynem komórek pluripotencjalnych, czyli komórek zdolnych do różnicowania się w dowolny typ komórek. W tym przypadku będą to komórki niezbędne do procesu gojenia kości [4].

Wyjątkową cechą procesu gojenia kości jest na pewno to, że tkanka ta regeneruje się nie pozostawiając włóknistej blizny w miejscu złamania [5]. Jeżeli odłamy ustawione są poprawnie, a proces gojenia przebiega prawidłowo dochodzi do odzyskania funkcjonalności stawu przed urazem, a także przywrócenie siły kości [1].

regeneracja kości

Etapy regeneracji kości

  1. Zapalenie – mechanizm niezbędny do zapoczątkowania procesu gojenia kości. Występuje od razu po urazie, dochodzi do powstania krwiaka, którego skutkiem jest obrzęk. Wynika on z zaburzenia krążenia żylnego oraz uszkodzenia naczyń chłonnych tkanek miękkich. Następnie odtwarzane są naczynia krwionośne w procesie angiogenezy.
  2. Stadium kostniny miękkiej – polega na wzmożeniu ukrwienia oraz etapowym usztywnianiu końców złamania. Dochodzi do utworzenia kostniny włóknisto- chrzęstnej.
  3. Stadium kostniny twardej – etap wapnienia tkanki włóknisto – chrzęstnej.
  4. Przebudowa– dzięki skoordynowanej pracy komórek kościotwórczych i kościogubnych odtwarzana jest mocna kość blaszkowata. Długość tego procesu jest wysoce zróżnicowana, trwa od kilku miesięcy do kilku lat [6,7].

Co wpływa na prawidłowy zrost? Regeneracja kości.

Aby zrost przebiegał prawidłowo, nadrzędną cechą jest właściwe ustawienie odłamów kostnych umożliwiające najbardziej funkcjonalną strukturę kości. Zapewnienie zewnętrznych warunków na jak najwyższym poziomie pozwala na optymalny przebieg reakcji histochemicznych. To jedne z wielu czynników, o które należy zadbać.

  • Unieruchomienie złamanej kończyny. Długość usztywnienia jest ustalana na podstawie tego jaka kość uległa złamaniu.
  • Właściwe ustawienie odłamów kostnych. Dzięki badaniu rtg ustala się wzajemny stosunek odłamów kostnych i ich ewentualne przemieszczenie.
  • Umożliwienie jak najlepszego krążenia płynów (krew, limfa) okolicznych tkanek poprzez ruch stawów danej kończyny nieobjętych unieruchomieniem.
  • Podstawą pomyślnego procesu gojenia jest nasze paliwo, czyli to jakie składniki odżywcze dostarczamy naszej maszynie, jaką jest ciało, podczas swoich codziennych jedzeniowych rytuałów w postaci diety [4,8].
rehabilitacja ręki
Rehabilitacja od momentu złamania nabrała dla mnie nowego znaczenia. To rodzaj weryfikacji zdobytej wiedzy na samym sobie. Dobrze czasami stanąć po drugiej stronie, aby uzmysłowić sobie, ile pracy i determinacji trzeba poświęcić w powrocie do sprawności.

Czasami czas leczy rany…

Gojenie jest niezwykle złożonym procesem obejmującym cały organizm. Na potrzeby tego artykułu przedstawiłam uproszczony schemat odbudowy kości i czynników wpływających na ten mechanizm.

Warto uzmysłowić sobie znaczenie unieruchomienia dla całego aparatu ruchu oraz rozpoczęcie jak najwcześniejszej rehabilitacji. Czas i cierpliwość odgrywają najistotniejszą rolę w procesie gojenia, mimo to warto wspomagać go poprzez poprawę krążenia oraz pełnowartościową dietę.

Innymi słowy dbaj o siebie i o swoje kości, zwłaszcza jeśli w przyszłości chcesz zostać fizjoterapeutą (albo bramkarzem ;)).

 

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!