0%

Regeneracja po treningu – klucz do świadomego rozwoju

Regeneracja po treningu to temat coraz częściej poruszany przez osoby aktywne. Świadomość zdrowego stylu życia wkrada się w nasze głowy i kieruje uwagę na coś więcej niż ćwiczenia – regenerację. Dźwigamy, biegamy, gramy, wylewamy litry potu, czujemy satysfakcjonujące zmęczenie, aż w końcu przychodzi czas odpoczynku. Jak powinien wyglądać, co przyniesie największe korzyści, a co jest stratą czasu? Przejdźmy razem ścieżkę regeneracji krok po kroku.

Artykuł ten chciałbym skierować do wszystkich osób aktywnych. Nieważne czy ćwiczysz amatorsko raz w tygodniu, czy ciężko trenujesz dzień w dzień. Opisane zagadnienia w odpowiednich proporcjach możesz spokojnie wdrożyć w swoje życie.

Zanim zaczniemy wylewać fundamenty regeneracji, czyli optimal loading

Zaczynając myśleć o regeneracji musimy cofnąć się do początku planowania treningów. Ich odpowiednia dawka to klucz do skrzyni skarbów z odpoczynkiem. Jeżeli z założenia będziemy trenowali nieoptymalnie, przeciążając swój organizm ponad granicę możliwości to nieważne, ile zimnych kąpieli weźmiemy, czy shake’ów proteinowych wypijemy. W dłuższej, bądź krótszej perspektywie skończy się to kontuzją lub przewlekłym zmęczeniem.

Po prostu organizm nie będzie miał szans w odstępie 48 czy nawet 72h wrócić do swojego względnie stałego stanu – homeostazy, a każdy kolejny trening będzie pogłębiał problemy. Uniknięciem tego problemu jest zapoznanie się z pojęciem optymalnego obciążenia (z angielskiego “optimal loading”) lub/i pomoc w kontroli nad obciążeniem trenera lub fizjoterapeuty.

Brak adaptacji do treningu zaburzona
Zbyt krótki czas regeneracji lub obciążenia treningowe przekraczające możliwości trenującego sprawiają, że nie jesteśmy w stanie zregenerować się do kolejnej sesji. Każdy kolejny trening zamiast pozytywnie wpływać na nasze wysportowanie, będzie powodował uczucie przewlekłego zmęczenia lub kontuzję.

Zakładam, że obciążenia treningowe masz opanowane, dlatego całą resztę odnoszę do stanu, kiedy trenujesz z głową i wiedzą za tym idącą.

Wspólny cel regeneracji

Regeneracja po treningu ma wiele imion, ale z gruntu podobny cel: zmniejszenie czasu pomiędzy jednym, a drugim treningiem przy zachowaniu jak największej wydajności. Mówiąc jeszcze prościej, chcemy jak najszybciej doprowadzić organizm do stanu, kiedy znowu będziemy mogli pójść na trening i dać z siebie wszystko.

Zauważ, że nawet najlepsi na świecie nie trenują bez przerwy, a w rzeczywistości o wiele więcej czasu w ciągu doby poświęcają na odpoczynek niż ćwiczenia. Porównywanie się do zawodowych sportowców zazwyczaj nie ma sensu. Chodzi mi o pokazanie proporcji i uświadomienie, dlaczego ktoś jest w stanie dużo trenować? Bo ogromną uwagę przykłada do aspektu regeneracji.

Piramida regeneracji

Myśląc o regeneracji musimy zorientować się, które działania warto wykonywać, a które będą tylko stratą czasu i pieniędzy. Chcemy dobrze, jednak ze względu na reklamy i świat social mediów, kierujemy naszą uwagę na nie do końca potrzebne gadżety. Z pomocą przychodzi nam nauka, dzięki której możemy stworzyć piramidę regeneracji.

 Jej fundamenty stanowią aspekty najbardziej udowodnione, te których na dzień dzisiejszy jesteśmy pewni i przede wszystkim, te na które warto poświęcić czas. Wraz z kolejnymi piętrami wartość dowodów naukowych na działanie danego bodźca i jego wpływ na regenerację, rozumianą jako powrót do wydajności spada.

Nie oznacza to jednak zawsze, że dane działania są bezwartościowe, a jedynie, że na obecny stan wiedzy powinny być one dodatkiem, ale jak najbardziej mogą być stosowane. Poza tym badania skupiają się na ich wpływie jedynie w kontekście powrotu do wydajności, często pomijając aspekty samopoczucia czy zdrowia psychicznego, które również może być kluczowe w kontekście prewencji kontuzji.

Piramida regeneracji w sporcie
To jest nasza piramida regeneracji. Fundamenty stanowią działania najbardziej wartościowe, a każde kolejne piętro ma mniejszy wpływ na szybkość powrotu do wydajności.
Pan Krzysztof

Czyli najpierw robimy rzeczy udowodnione, a dopiero potem bawimy się gadżetami. Posłużę przykładem. Pan Krzysztof chodzi na treningi, jednak nie dba o dietę, a sen to raczej 4-5h przerwy od reszty jego dynamicznego życia. Czuje się zmęczony, a po każdym kolejnym treningu jest coraz gorzej. Postanawia coś zmienić – zaczyna dbać o regenerację!

W tym celu kupuje olejek CBD, bo widział na Instagramie jego magiczne właściwości. Zaczyna suplementację, ale o dziwo po tygodniu dalej czuje się zajechany. Wydał 200 zł i nic? Jak to możliwe, że wszyscy influencerzy czują się po nim lepiej, a on nie.

Myślę, że domyślacie się puenty tej zmyślonej historyjki. Pan Krzysztof zamiast zadbać o sen, a 200 zł wydać na konsultację dietetyczną lub kilka książek o podstawach odżywiania postanowił wprowadzić czynnik, którego działanie jest skrajnie niewielkie w kontekście całego życia.

Sen i odpoczynek po treningu siłowym regeneracja po treningu

Sen i odpoczynek

Bez zaskoczeń. Fundamentem naszej piramidy regeneracji będzie sen i odpoczynek. Obie rzeczy darmowe, obie nagminnie zapominane, a mimo to do bólu skuteczne w swoim działaniu.

Podstawowa rzecz jaką każda osoba powinna zrobić, bez względu na ilość treningów, czy nawet ich brak, to świadomość jakości i długości swojego snu. Na początku rozwiejemy kluczowe pytanie, które wraca jak bumerang – ile powinniśmy spać?

The National Sleep Foundation zaleca przeciętnej osoby dorosłej około 7-9h snu. Jednak, jeżeli trenujecie bardzo dużo, ilość tych godzin możecie spokojnie zwiększyć do 9-10.

Braki w dostawie prądu

Badacze udowodnili, że jednorazowy długotrwały brak snu nie wpłynie na krótkotrwały, intensywny wysiłek (np. skok dosiężny). W przeciwieństwie do wysiłków długotrwałych i powtarzanych, często też wymagających od zawodnika o wiele większej percepcji środowiska.

Mówimy jednak o jednorazowym deficycie, a zazwyczaj problemy ze snem dotykają nas przez wiele tygodni czy nawet miesięcy. Tutaj skutki braku snu będą kumulowały efekt pogarszających się wyników sportowych. Nie warto nie spać!

Długotrwałe braki snu przysporzą nam problemów z utrzymaniem wagi, rozregulowanie gospodarki hormonalnej, w tym spadkiem testosteronu, zwiększą szansę na kontuzję, a także spowodują gorszą koncentrację. Przełoży się na błędne podejmowanie decyzji na boisku czy zawodach.

Pełna moc

Zupełnie nieracjonalna staje się rezygnacja ze snu i odpoczynku, jeżeli tylko zaobserwujemy korzyści jakie niesie za sobą ten wspaniały rytuał. Podczas nocnego odpoczynku kształtujemy swoją pamięć mięśniową, redukujemy stres, zwiększamy wydajność i koncentrację, poprawiamy nastrój, dbamy o gospodarkę hormonalną, usprawniamy układ odpornościowy oraz redukujemy skłonność do otyłości.

Wszystkie te korzyści dostajemy zupełnie za darmo. Wystarczy tylko zadbać o regularny i spokojny sen. Nie zawsze jednak jest to takie proste. W przypadku wielu sportowców, mecze rozgrywane późnym wieczorem, częste podróże w różnych strefach czasowych i zmieniające się sypialnie, utrudniają utrzymanie prawidłowego snu. Pozostaje maksymalizacja działań ułatwiających spokojne zasypianie, a w przypadku naprawdę dużych problemów warto zasięgnąć pomoc u lekarza.

co robić przed snem sen dobre nawyki co robić żeby się wyspać sposoby na lepszy
Te kilka prostych nawyków pozwoli Ci na regularny i dobry jakościowo sen.

Poza snem, warto też pamiętać o ogólnym odpoczynku w ciągu dnia. Wytchnienie musimy również znaleźć w pracy i życiu codziennym. Potrafić się zrelaksować. Myślę, że każdy wie co sprawia mu największą frajdę i pozwala nabrać świeżego powietrza w płuca.

Odżywianie i nawodnienie w sporcie i po treningu regeneracja

Odżywianie i nawadnianie

Drugie piętro naszej piramidy zajmie odżywianie i nawadnianie. W rzeczywistości dwa pierwsze poziomy możemy traktować na równi, jako te obligatoryjne. Jeżeli spełnimy założenia odpoczynku i odżywienia to dopiero powinniśmy skierować naszą uwagę na kolejne przyjemności.

Przede wszystkim warto zadbać o zbilansowaną dietę w ciągu całego tygodnia, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych makro i mikroskładników. Po treningach dodatkowo możemy skupić się na zaopatrzeniu organizmu w węglowodany, w celu uzupełnienia spożytkowania energii. Poza tym odpowiednia podaż białka pozwoli zregenerować mięśnie, jak i je wzmocnić.

Według znalezionych przeze mnie danych Halson (2015) rekomenduje spożycie 1,2g węglowodanów na kilogram masy ciała do 5h po treningu oraz od 20 do 40 g białka. Warto jednak pamiętać, że dane te nie odnoszą się do całości społeczeństwa i są raczej drogowskazem. W przypadku dokładnych zapotrzebowań energetycznych warto skonsultować się z dietetykiem.

Pićko

Kolejny krokiem pozostaje nawodnienie. Musimy pamiętać, że organizm podczas wysiłku traci duże ilości wody i minerałów, które po prostu trzeba uzupełnić. Dlatego pijcie wodę w czasie aktywności, jak i po niej oraz dostarczają wraz z nią niezbędnych składników mineralnych.

Właśnie to jest zarazem najlepsze i najgorsze. Te działania nie są skomplikowane, nie da się ich za bardzo reklamować, ani sprzedawać w Internecie. Są darmowe, łatwe do wprowadzenia w życie oraz skuteczne. Tyle i aż tyle.

Hydroterapia Terapia w wodzie Zimne kąpiele Ciepłe Terapia kontrastowa

Regeneracja po treningu w wodzie

Temat ciepłych i zimnych kąpieli przewija się w sporcie od dziesiątek lat. Jedni wskakują do lodowatego kubła zaraz po treningu, a drudzy wybierają ciepła kąpiel przy relaksującej muzyce, pianie i kaczuszce. Naukowcy natomiast sprawdzają wpływ tego typu zabiegów dzieląc je na 4 kategorie: kąpiele zimne, kąpiele ciepłe, kąpiele kontrastowe, czyli zimna i ciepła woda na zmianę oraz kąpiele o wodzie termicznie neutralnej.

Lodowaty kubeł

Obecna wiedza wskazuje, że zimne kąpiele, rozumiane jako woda w temperaturze poniżej 20 stopni, zaraz po treningu mogą korzystnie wpłynąć na regenerację, zmniejszając bolesność mięśniową i tłumiąc stany zapalne, co w konsekwencji pomoże w szybszym osiągnięciu gotowości.

Dodatkowo samo ciśnienie hydrostatyczne wody będzie wywierało pozytywny wpływ na transport płynów w organizmie i obrzęki. Nie ma jednak bezpośrednich badań wpływu różnej głębokości zanurzenia.

Pozostają jednak kwestie sporne. Po pierwsze czy zimna kąpiel po wieczornym treningu/meczu, zaraz przed snem, nie zaburzy jego przebiegu. Po drugie – badacze, jak i praktycy zauważają, że organizm w szybkim tempie przyzwyczaja się do tego typu bodźców. Dlatego zaleca się używanie 5-15 minutowych lodowatych kąpieli (optymalnie w temperaturze 10-15 stopni) w okresach intensywnych, z dużym nagromadzeniem meczów i treningów, żeby dodatkowo wspomóc regenerację, a w okresach przejściowych zrezygnowanie z tego typu zabiegów.

Muzyka, piana i kaczuszka

Po drugiej stronie barykady znajdujemy coś dla ciepłolubnych. Gorące kąpiele w wodzie powyżej 36 stopni Celsjusza. Z obecnych, nielicznych badań w tym temacie możemy wywnioskować, że zabiegi takie zaraz po treningu nie przyniosą istotnych korzyści w szybszym powrocie do wydajności.

Warto jednak odnotować fakt, że ciepła kąpiel, nie bezpośrednio po treningu, a jako zupełnie oddzielna forma spędzenia czasu, może korzystnie wpłynąć na odpoczynek i rozładowanie nadmiernego stresu. Co wpasowuje się w fundamenty naszej piramidy.

Dla niezdecydowanych – terapia kontrastowa

Terapia kontrastowa polega na naprzemiennym wchodzeniu do ciepłej i zimnej wody. Wymaga to większego zaangażowania, ponieważ ciężko zorganizować tego typu zabieg w domowym zaciszu. Jednak w ośrodkach sportowych mogą być wykorzystywane z powodzeniem.

Wydaje się, że terapia kontrastowa w równych proporcjach pomiędzy wodą ciepłą, a zimną z łącznym czasem kąpieli około 15 minut może przynosić pozytywne efekty regeneracyjne. Nie ustalono jaką wodą powinno kończyć się zabieg. Dowody naukowe sugerują, stawiać terapię kontrastowe na podobnym poziomie do kąpieli zimnych, a ich użycie dostosować zależnie do własnych doświadczeń w klubach czy okresach treningowych.

Basen, jezioro, morze

Do wody termoneutralne zaliczymy wszystko w granicy 20-36 stopni Celsjusza. W tym wypadku większość badań przeprowadzana jest zupełnie inaczej. Dostęp do wody naturalnej termicznie jest o wiele łatwiejszy, nie trzeba przygotowywać specjalnych kubłów czy podgrzewanych wanien.

Możemy skorzystać z niej na basenie czy nad jeziorem, dodając do tego wysiłek niskiej intensywności, spacer czy jogging w wodzie. Będziemy wtedy działać dwutorowo – z jednej strony wpływ wody, a z drugiej aktywna regeneracja po treningu mająca na celu usprawnić przepływ krwi.

Z logicznego punktu widzenia takie działania powinny wspaniale przyspieszyć regenerację. Jednak wyniki badań zdają się zupełnie tego nie potwierdzać. Mimo wszystko wpływ na psychikę i aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi również powinniśmy uwzględniać jako ogromną korzyść.

Odzież kompresyjna aktywna regeneracja stretching

Odzież kompresyjna, aktywna regeneracja po treningu i stretching

Odzież kompresyjną możemy odnaleźć w wielu publikacjach, jednak zazwyczaj jest tylko wspominana, jako dopełnienie regeneracji. Ciężko o solidne dowody jej działania i jakiekolwiek wytyczne.

Dobrze sprawdzi się u zaawansowanych sportowców, jako dodatek w podróży czy w ciężkich okresach treningów i zawodów, gdzie każdy pomysł może pomóc. Jej stosowanie dopasowywał bym indywidualnie do preferencji zawodnika i jego samopoczucia.

Aktywna regeneracja po treningu

Aktywna regeneracja po treningu to w domyśle ćwiczenia o niskiej intensywności. Najczęściej wykonywane jako spacer, poranne rozbieganie czy wspomniana wcześniej rekreacja w wodzie. Bardzo dobrze sprawdzą się w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i ogólnie usprawnią przepływ krwi.

Stretching

Rozciąganie to w mojej opinii jedna z ulubionych form regeneracji przeciętnej osoby ćwiczącej. Lubimy przypisywać mu ogromne korzyści regeneracyjne, jak i prewencyjne, a jogę czy pilates traktować jako te “najzdrowsze” sporty.

Nie krytykuję stretchingu, jego różne formy dobrze uzupełnią rozgrzewkę czy będą dopełnieniem aktywnej regeneracji, a dla niektórych nawet formą medytacji. Warto pamiętać, że rozciąganie statyczne połączone z ćwiczeniami oddechowymi potrafi świetnie zrelaksować i wyciszyć np. przed snem.

Nie przekłada się to jednak na szybszy powrót do wydajności, więc nie może stanowić fundamentów regeneracji.

Masaż terapia manualna po treningu pistolet do masażu rolowanie po treningu

Masaż i praca na tkankach miękkich

Myślę, że tak daleka pozycja masażu może zdziwić dużą część sportowców. W końcu dostęp do klubowych masażystów czy wyprawa do SPA wydaje się najlepszym sposobem na regenerację. Niestety, sam wpływ masażu na powrót do wydajności sportowej wydaje się znikomy i mocno przeceniony. Badacze nie odnajdują spadków markerów zmęczenia po jednorazowej sesji.

Jednak masaż bardzo korzystnie wpływa na odczucie zmęczenia i bolesności oraz potrafi niezwykle zrelaksować. Może być świetnym wyborem w ramach weekendowego odpoczynku i bardzo przyjemnym dodatkiem do życia.

W tym miejscu możemy również umieścić piankowe wałki tzw. rollery oraz pistolety do masażu. Fajny dodatek do treningu czy wieczornej sesji stretchingu, ale nie złoty Gral regeneracji. Warto o tym pamiętać, że rolowanie się po treningu nie jest najważniejszą czynnością, a przede wszystkim – nie zapobiegnie kontuzjom.

Inne sposoby regeneracji po treningu

Na szczycie piramidy umieścimy wszystko, czego nie znaleźliśmy niżej. Nie oznacza jednak, że każda z tych rzeczy ma porównywalny wpływ, a po prostu, że na obecna chwilę nie znajdujemy ich potwierdzenia wpływu na szybszy powrót do wydajności lub tego nie sprawdziliśmy.

Znajdzie się tu między innymi krioterapia, terapia wibracyjna, elektrostymulacja, sauna, olejki CBD i wszystko co przyszło Ci do głowy podczas czytania tego tekstu.

Idealny rytuał regeneracji

Poznając wszystkie piętra piramidy możemy połączyć je w całość i stworzyć idealny cykl regeneracji. Pamiętaj, wszystkie działania dostosowuj pod swoje potrzeby.

Jeżeli trenujesz codziennie, to warto, żebyś wykorzystał jak najwięcej możliwości regeneracji, i jak najlepiej przygotował się na jutrzejszy dzień. Trenujesz amatorsko raz lub dwa w tygodniu – nie musisz od razu kupować 6 rollerów i jacuzzi do ogródka. Skup się na tym co najważniejsze – śnie i odżywianiu. Nie przeceniaj rozciągania, pistoletów do masażu czy drogich zabawek do regeneracji.

Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:

Jakub Łaszcz

fizjoterapeuta I trener

Health Point
ul. Polaka 4/7u, Wrocław
Fizjoterapia

Studio treningowe D36
ul. Dąbrowskiego 36, Wrocław
Trening

Szukasz pomocy w powrocie do zdrowia? Cieszę się, że tu trafiłeś. Wskażę Ci drogę w leczeniu kręgosłupa, biodra, barku czy kolana, a Ty zostaniesz bohaterem tej opowieści. Rozumiem, że kontuzje w sporcie to ciężki czas. Z przyjemnością wesprę Twoje starania i zrobię wszystko, żebyś wrócił silniejszy. Chcesz zacząć zdrowo ćwiczyć? Działajmy razem. Jesteś gotów zostać bohaterem?

Health Point
ul. Polaka 4/7u, Wrocław
Fizjoterapia

Studio treningowe D36
ul. Dąbrowskiego 36, Wrocław
Trening

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!