0%

Bark komputerowca. Most do konserwacji

Bark komputerowca jest zjawiskiem regularnego wysuwania naszego barku w przód. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych, nie tylko w trakcie korzystania z myszki komputera, ale także podczas pisania czy malowania.

W poniższym wpisie chciałbym Wam uświadomić, jakie są tego konsekwencje i co zrobić, jeśli dopadną was objawy bólowe związane z barkiem komputerowca.

Most do prawidłowej funkcji ręki

Można powiedzieć, że nasze barki to most wiszący pomiędzy tułowiem, a całą ręką. Prawidłowe ustawienie i unikanie przeciążeń stawu barkowego (kości ramiennej i łopatki) podczas codziennych czynności jest kluczowe, aby most był “przejezdny” w obu kierunkach bez korków, a jego wszystkie liny odpowiednio napięte.

Odpowiednie napięcie mostu zawdzięczamy mięśniom. To one często ulegają przeciążeniom co sprawia, że może pojawić się ból barku, kłucie między łopatkami, albo irytujące napięcia szyi, które często prowokują napięciowe bóle głowy.

Niemniej jednak nie musi dojść do przeciążenia, aby pojawił się dyskomfort. Na co dzień napięcie mięśniowe regulowane jest przez nasz układ nerwowy, zatem jeśli gdzieś w okolicy szyi, barku lub ręki dojdzie do ucisku na struktury nerwowe może dojść do zmiany napięcia mięśniowego.

Staw barkowy bez mięśni
Żyły, tętnice i nerwy stawu barkowego

Co gwarantuje “przejezdność” mostu? Pamiętajmy, że oprócz kości i mięśni mamy coś jeszcze. Splot ramienny wraz z żyłami, tętnicami i naczyniami limfatycznymi. Pozwala to na obustronną komunikację, prawidłową siłę mięśni i sprawne pozbywanie się zanieczyszczeń.

Prawidłowa mechanika wszystkich struktur barku, czyli odpowiednio napięty i przejezdny most to podstawa do prawidłowego funkcjonowania całej kończyny górnej.

Zachwiania mostu, a bark komputerowca

Problem barku komputerowca jest konsekwencją braku ruchu! Dlatego dotyczy zwykle osób siedzących przy biurku. Nie dbając o ergonomię pracy często “zamrażamy się” w jednej pozycji wyciągając rękę w przód i wyginając nasz kręgosłup. Taki nieświadomy mechanizm, powtarzany regularnie prowadzi do różnych problemów bólowych.

bark wysunięty w przód
Sięgaj po myszkę, długopis czy kredkę unikając wysunięcia barku w przód

Wysuwając bark w przód skracamy mięśnie z przodu klatki, nadmiernie je napinając i tym samym spłycając oddech. Po drugiej stronie (od łopatki) mięśnie wydłużają się, co sprawia, że słabną i nie stabilizują poprawnie łopatki.

I co z tego? Zwiększone napięcie mięśni z przodu klatki i nienaturalne ustawienie barku prowokuje zwiększone ciśnienie (nacisk) na struktury nerwowe. Zatem jak u siebie zauważyć bark komputerowca i jakie dolegliwości mogą przy nim wystąpić?

Most do konserwacji?

Nie oceniajmy się pod względem tego jak bardzo jesteśmy “krzywi”. Każdy z nas jest asymetryczny. Warto jednak obserwować swoje ciało, ponieważ nierówności lubią się czasem pogłębiać.

Co wskazuje na to, że możemy borykać się z barkiem komputerowca? Na pierwszy ogień weźmy postawę. Zrób zdjęcie lub poproś kogoś, aby ocenił Twoje ciało:

jeden bark niżej i odstająca opatka
Nierówne ustawienie barków i odstająca łopatka mówi nam o pogłębionym dysbalansie mięśniowym w obrębie całego kompleksu barkowego

Jeśli Twoje barki wychodzą zdecydowanie przed linię: ucho-barki, może to wynikać z regularnie powtarzanego złego nawyku podczas siedzenia. Co jest konsekwencją nadmiernego napięcia z przodu klatki piersiowej. Dodatkowo możesz zaobserwować z tyłu odstające łopatki. Niekiedy będziesz w stanie zauważyć, że bark po stronie dominującej jest obniżony względem drugiego.

Takie ustawienie kompleksu barkowego może prowokować:

Jak zrównoważyć napięcia i usprawnić przejezdność?

Jak pozbyć się barku komputerowca? Podstawą naszej zmiany powinno być przeorganizowanie pozycji przy biurku (siedzącym jak i stojącym). Powtarzam to bardzo często w moich wpisach, ale jest to kluczowa kwestia w unikaniu bólu podczas pracy.

Ćwiczenie, które usprawni napięcia i przejezdność mostu jest rozciąganie nadmiernie aktywnych mięśni z przodu klatki i całej ręki. Wtedy może uzyskamy jednolity rozkład napięć całej przedniej taśmy mięśniowo-powięziowej. Ruch klatki piersiowej podczas ćwiczenia nadaje charakter neuromobilizacyjny. Pozwala to na usprawnienie “przejazdów” poprzez poprawienie ślizgów struktur nerwowych wzdłuż całej kończyny górnej.

Dodatkowo okaże się być pomocny trening oddechowy oraz ogólnorozwojowy. Tym bardziej, jeśli w tygodniu dopadają Cię stresowe sytuacje, które pogłębiają nadmierne napięcia mięśniowe.

Ruszajmy się i bądźmy czujni

Wbrew pozorom lokalizacja bólu nie wskazuje nam, gdzie jest jego przyczyna. Od teraz miejmy na uwadze, że nieprawidłowe ustawienie barku może ukazywać objawy, które mylnie będą kierować nas w stronę problemu z nadgarstkiem, łopatką czy barkiem. Dlatego stosując na co dzień nasze zasady konserwacji mostu (tym bardziej przy siedzącym trybie życia) zadbamy o regularne rozkładanie napięć obręczy barkowej i ręki.

Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:

Mateusz Leroch

fizjoterapeuta

Medfemina
ul. Kukuczki 5/8, Wrocław
Fizjoterapia w chirurgii plastycznej

Habaj Studio
ul. Buforowa 2, Wrocław
Fizjoterapia i trening

Poprowadzę Cię po operacji i razem wyjdziemy z kontuzji! Powrót do codzienności bez bólu i aktywna rehabilitacja to nasz wspólny cel. Praktyczna wiedza o tym jak obchodzić się z urazem, pozwoli Tobie szybciej wrócić do zdrowia. Pomogę Ci wrócić do zdrowia po operacji plastycznej.

Medfemina
ul. Kukuczki 5/8, Wrocław
Fizjoterapia w chirurgii plastycznej

Habaj Studio
ul. Buforowa 2, Wrocław
Fizjoterapia i trening

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!