0%

Kości jak ser szwajcarski? O tym jak działa osteoporoza

Przy starzejącym się społeczeństwie powinniśmy intensywnie edukować się w kierunku profilaktyki. Starość kojarzy się zwykle z chorobami, przewlekłymi bólami tłumionymi lekami przeciwbólowymi, ale także powinna kojarzyć się nam z osteoporozą. Jak działa osteoporoza? Osteoporoza dopada co drugą kobietę po 50 roku życia. Taka sytuacja sprawia, że osteoporoza zabiera nam funkcję amortyzacyjną struktury tkanki kostnej. Powoduje łamliwość kości, a w rezultacie wysokie ryzyko złamania.

Niestety dopiero przy złamaniu kości w starszym wieku wykonywane są badania w kierunku osteoporozy. Wtedy jest zdecydowanie za późno, aby zapobiegać. Piszę o tym dlatego, że każde złamanie kości jest dla nas czymś uciążliwym, diametralnie zmniejsza naszą jakość życia. Wyobraźcie sobie, że w przypadku osteoporozy mały upadek, czy intensywny wysiłek fizyczny spowoduje pojawienie się licznych złamań, które powinny przejść proces odbudowy kości. Niestety nie zawsze wtedy ten proces przebiegnie prawidłowo. Dodatkowo dla osoby starszej znacząco zwiększa się ryzyko niepełnosprawności, a nawet śmierci na skutek powikłań poupadkowych.

I wciąż na nowo

Szczytową masę kostną osiąga się w wieku ok. 20 lat. Niedobór tej masy w osteoporozie spowodowana jest tym, że w okresie wzrostu i dojrzewania może się jej po prostu zbyt mało nagromadzić i/albo w późniejszym okresie życia nastąpi nadmierna jej utrata. Dzieje się tak dlatego, że tkanka kostna jest wchłaniana i wytwarzana na nowo przez całe życie. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której tempo wchłaniania przeważy nad tempem produkcji zmaleje nam masa kostna. Ze względu na przyczyny pojawienia się znacznej utraty gęstości kości można wyróżnić dwa rodzaje osteoporozy:

 • osteoporoza pierwotna (najczęstsza postać)
  a) Typ 1: pojawia się po okresie przekwitania (postmenopauzalną), która pojawia się z przyczyń wahań hormonalnych
  b) Typ 2: związana z wiekiem -> osteoporoza starcza
 • osteoporoza wtórna
  spowodowana konkretnym zdarzeniem zdrowotnym lub procesem chorobowym, jak stany zapalne, zaburzenia gospodarki komórkowej w szpiku kostnym, czy stosowaniem kortykosteroidów
jak wygląda osteoporoza
Po lewej widać zdrową masę kostną. Po prawej jakość masy kostnej w osteoporozie

Nie wszystko pod kontrolą

Szukając odpowiedzi na pytanie: dlaczego w ogóle dochodzi do sytuacji, w której wapń (pierwiastek pełniący rolę budulcową kości) nie jest prawidłowo wykorzystywany przez organizm? Powinniśmy sobie przypomnieć co reguluje naszą gospodarkę wapniową. Wszystko sprowadza się do układu hormonalnego, który pod kontrolą układu nerwowego reguluje wszystkie procesy chemiczne człowieka i zapewnia homeostazę, czyli względną równowagę ciała. Gruczołem wydzielającym hormony jest między innymi tarczyca, która od razu rzuca nam się przy poszukiwaniu winowajcy osteoporozy. To właśnie ona odpowiada za regulację wapnia we krwi i uwapnienie kości (czyli jakość masy kostnej). Zatem na proces uwapnienia kości będą wpływać wszystkie sytuacji związane z wahaniami hormonalnymi. Dlatego osteoporoza częściej dotyczy kobiet, które na skutek zmian podczas menopauzy wydzielają dużo mniej estrogenów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną utratę masy kostnej.

Mając już świadomość tego co skłania nasz organizm do “rozrzedzania” naszych kości, powinniśmy wiedzieć, że problem jest dość powszechny. Osoby, które przyjmują:

 • leki hormonalne przy zaburzeniach tarczycy
 • antykoncepcję hormonalną
 • leki hamujące wchłanianie wapnia

powinny mieć na uwadze profilaktykę i monitorowanie się pod kątem osteoporozy.

Jak uniknąć osteoporozy? Istotne czynniki, na które ma się wpływ

kiedy ryzyko osteoporozy
Zapobieganie osteoporozie powinno się zaczynać już w dzieciństwie i polegać na dostarczaniu odpowiednich ilości wapnia i witaminy D z pożywiania przez całe życie. Odwrócenie procesu utraty masy kostnej jest ograniczony, dlatego tak ważne jest zapobieganie.

Na co ma się wpływ?

 • poziom hormonów: Wczesne wykrycie problemów z tarczycą, czy wytwarzaniem hormonów płciowych sprawi, że skutecznie możemy zapobiec osteoporozie. Leczenie hormonalne poparte badaniami i konsultacją z lekarzem zabezpieczy nas przed ryzykiem złamań.
  **U kobiet wczesna menopauza z przyczyn naturalnych lub po operacji wycięcia jajników zwiększa zagrożenie wystąpienia osteoporozy
 • sposób odżywiania: Zwracając uwagę na odpowiednią ilość wapnia i witaminy D w diecie i unikanie nadmiernego spożycia białka i soli (substancji, które pogarszają wchłanianie wapnia). Dodatkowo regularne badania krwi jako profilaktyka. 
 • aktywność fizyczna: Siedzący tryb życia to mniejsza gęstość kości. Układ kostny kocha obciążenia i trening siłowy, zatem aktywny styl życia przez całe życie jest sztandarowym punktem profilaktyki w osteoporozie. 
 • wybór stylu życia: Unikaj palenia i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. U kobiet palących częściej menopauza przychodzi szybciej, a do tego zmniejszony poziom hormonów płciowych we krwi. 

Jestem z grupy ryzyka. Kiedy się badać?

Jeśli jesteś w grupie ryzyka i w przeszłości doświadczyłeś złamań to po konsultacji z lekarzem warto wykonać badanie mineralnej gęstości kości, czyli BMD – densytometrię.

Kogo należy poddać badaniu?Główne czynniki ryzyka
Kobiety po menopauzie w wieku poniżej 65 lat, obciążone przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka Niski wynik densytometrii (BMD)
Wszystkie kobiety po menopauzie
w wieku ponad 65 lat
Przebyte złamania w przeszłości 
Kobiety po menopauzie, które doznały złamania Palenie papierosów
Kobiety, które zamierzają podjąć się leczenia osteoporozy Niska masa ciała (poniżej 55 kg) 

* zalecenia oparte na danych
Narodowej Fundacji Walki z Osteoporozą (NOF)

Ćwiczenia w osteoporozie. Na co muszę uważać?

Aktywność fizyczna w osteoporozie skupia się przede wszystkim na zwiększeniu siły mięśniowej oraz poprawie równowagi, co przekłada się na poprawną postawę i zmniejszenie ryzyka upadku. Jeśli masz osteoporozę, zaleca się szukać najbezpieczniejszych i zarazem najprzyjemniejszych zajęć uwzględniając nasz stan zdrowia i stopień utraty masy kostnej.  Z początku będzie pomocna współpraca z lekarzem i fizjoterapeutą, aby nauczyć się bezpiecznie wykonywać te najistotniejsze ćwiczenia.

W osteoporozie powinieneś unikać: 

 • mocno obciążających Cię ćwiczeń: skoki, biegi i jogging. Wybieraj ćwiczenia, które cechują się powolnym, kontrolowanym ruchem. 
 • ruchy zgięciowe (schylanie się) i skręty: podczas wykonywania tych ćwiczeń może wystąpić ryzyko kompresyjnego złamania kręgu w kręgosłupie.

Odradzane sporty w osteoporozie z powodu przeciążeń w trakcie skrętów w talii i pozycji zgięciowych to: golf, tenis, kręgle i niektóre pozycje jogi.

Dobrze by było zadbać o świadomość bliskich dookoła

Osteoporozę można zdiagnozować i rozpocząć leczenie jeszcze zanim pojawią się pierwsze niepokojące złamania. Po prostu najlepiej ich uniknąć, a stosując profilaktykę opisaną w dzisiejszym artykule można zlikwidować przewagę czynników, na które nie mamy wpływu. Przekażcie ten wpis osobom, o które się troszczycie, aby już teraz mieli na uwadze z czym wiąże się osteoporoza i jak wprowadzić ważną profilaktykę do swojego codziennego życia.

Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:

Mateusz Leroch

fizjoterapeuta

Medfemina
ul. Kukuczki 5/8, Wrocław
Fizjoterapia w chirurgii plastycznej

Habaj Studio
ul. Buforowa 2, Wrocław
Fizjoterapia i trening

Poprowadzę Cię po operacji i razem wyjdziemy z kontuzji! Powrót do codzienności bez bólu i aktywna rehabilitacja to nasz wspólny cel. Praktyczna wiedza o tym jak obchodzić się z urazem, pozwoli Tobie szybciej wrócić do zdrowia. Pomogę Ci wrócić do zdrowia po operacji plastycznej.

Medfemina
ul. Kukuczki 5/8, Wrocław
Fizjoterapia w chirurgii plastycznej

Habaj Studio
ul. Buforowa 2, Wrocław
Fizjoterapia i trening

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!