0%

Praca siedząca. Konsekwencje siedzenia przez większość dnia

Jeśli na co dzień wasz tryb życia wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem, to musicie sobie zdać sprawę z konsekwencji jakie z tego wynikają. Sztywne biodra, kolana czy bóle w odcinku lędźwiowym oraz sztywność szyi to jedne z wielu możliwych problemów, które mogą trapić was w przyszłości. Praca siedząca stanowi dla kręgosłupa największe wyzwanie i nawet, gdy robicie to prawidłowo, wywieracie dalej 40% więcej obciążenia na kręgosłup w porównaniu ze staniem [1].

Dlaczego o tym piszę? Okazuje się, że długotrwała praca siedząca jest szkodliwa nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu [2]. Niestety mało się mówi o tym, że brak aktywności fizycznej pozbawia wasze mózgi umiejętności uczenia się. Jeśli większość swojego czasu spędzacie siedząc, to w tym wpisie dowiecie się, co zrobić, aby poprawić wasze zdrowie w tym aspekcie.

Wybierz odpowiednie krzesło. Jakie?

Najlepiej nada się krzesło z twardym oparciem i siedziskiem, aby już krótkotrwała, statyczna pozycja powodowała dyskomfort, ponieważ brak komfortu to najlepszy przyjaciel ruchu. Utrata wygody spowoduje odruchową zmianę pozycji na bardziej komfortową. Aczkolwiek, gdy siedzisko będzie dla Was za twarde, to jak najbardziej możecie wybrać krzesło z cienką warstwą obicia.

W jaki sposób siedzieć?

Najlepszym sposobem siedzenia na krześle jest opieranie 60% wagi naszego ciała na guzach kulszowych (twardych, symetrycznie położonych strukturach kostnych, które na pewno poczujecie pod pośladkami, gdy tylko usiądziecie na twardej nawierzchni) oraz pozostałych 40% wagi przeniesionej w dół na pięty [2]. 

Praca siedząca. prawidłowe siedzenie na krześle
Prawidłowe siedzenie z odpowiednim rozłożeniem ciężaru na stopy i pośladki.

Niesie to za sobą dwie bardzo ważne korzyści:

  • brak oparcia + siedzenie na krawędzi wymusza usztywnienie tułowia, a tym samym wspierając kręgosłup,
  • siedzenie na krawędzi nie obciąża stawów biodrowych. Nie wsuwaj się głębiej. Będziesz grawitacyjnie dociskać stawy biodrowe, co jest sytuacją nienaturalną i upośledzającą ruch rotacji w stawie.

Praca siedząca przez 20 minut. I co dalej?

Ustawienie budzika na 20 minut, po czym przynajmniej 2 minuty poświęcić na ruch. Po 3 takich cyklach warto wybrać się na dłuższą przerwę, np. na spacer wokół biura, miejsca zamieszkania, lub szkoły. Taki regularny rytuał nie tylko poprawi krążenie krwi w zastałych miejscach naszego ciała, ale także zwiększy szansę na utratę wagi, zmniejszy ryzyko chorób serca, a spacer dodatkowo zwiększy kreatywność, poprawiając pracę mózgu odpoczynkiem od ciągłego skupienia [3].

Co robić, gdy już musisz siedzieć przez większość dnia?

Jeśli nie macie możliwości, aby przynajmniej co 30 min wstać i iść, ostatnią deską ratunku będzie jak najczęstsze zmienianie pozycji. Kiedy to robić? Słuchajcie swojego ciała! Zmieniajcie pozycje, gdy tylko poczujecie dyskomfort podczas siedzenia. Korzystajcie z przykładów ze zdjęcia poniżej, aby weszło wam to w nawyk.

zmiany pozycji na krześle
Przykładowe pozycje, które pomogą Wam walczyć z negatywnymi skutkami siedzenia.

Podsumowując

Nie ma nic lepszego dla ciała jak codzienna profilaktyka w postaci ruchu przy siedzącym trybie życia. Jeśli Wasi znajomi przyciągani są przez krzesła dłużej niż 6 godzin dziennie, koniecznie przekażcie im ten wpis!

Udaj się do fizjoterapeuty, jeśli podczas pracy męczy Cię ból, a zastosowane porady nie przynoszą dla Ciebie ulgi.

Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:

Mateusz Leroch

fizjoterapeuta

Medfemina
ul. Kukuczki 5/8, Wrocław
Fizjoterapia w chirurgii plastycznej

Habaj Studio
ul. Buforowa 2, Wrocław
Fizjoterapia i trening

Poprowadzę Cię po operacji i razem wyjdziemy z kontuzji! Powrót do codzienności bez bólu i aktywna rehabilitacja to nasz wspólny cel. Praktyczna wiedza o tym jak obchodzić się z urazem, pozwoli Tobie szybciej wrócić do zdrowia. Pomogę Ci wrócić do zdrowia po operacji plastycznej.

Medfemina
ul. Kukuczki 5/8, Wrocław
Fizjoterapia w chirurgii plastycznej

Habaj Studio
ul. Buforowa 2, Wrocław
Fizjoterapia i trening

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!