Zabiegi chirurgii małoinwazyjnej, takie jak artroskopia kolana, wymagają zazwyczaj krótszego czasu rekonwalescencji niż tradycyjne (otwarte) operacje. Ponieważ wystarczy tylko kilka małych szwów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że artroskopia kolana sprawi, że szybciej staniesz na nogi w porównaniu w tradycyjną operacją. Jednak nawet w przypadku pomyślnie wykonanego zabiegu do pełnego powrotu do zdrowia konieczny jest dobrze przemyślany i szczególowo zaplanowany plan rehabilitacji. Rehabilitacja po artroskopii kolana dla Fizjomate to pełne zaangażowanie w proces powrotu do zdrowia. Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana?
Doznałeś urazu i czeka cię artroskopia kolana? A może jesteś już po zabiegu artroskopii kolana i szukasz tutaj kompleksowej opieki fizjoterapeutycznej? Rehabilitacja po artroskopii kolana to niezbędny element powrotu do sportu i ulubionych aktywności.
Co m. in. leczymy w Fizjomate?
uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL),
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL),
uszkodzenie łąkotki,
uszkodzenia w obrębie rzepki,
niestabilność stawu kolanowego.
Artroskopia kolana wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych aktywności! Nie musisz się o nic martwić. Nasi fizjoterapeuci poprowadzą cię przez kolejne etapy rehabilitacji po artroskopii kolana oraz odpowiedzą na wszystkie nurtrujące cię pytania.
Artroskopia kolana zapewnia znacznie szybszy powrót do zdrowia w porównaniu z tradycyjną, otwartą operacją kolana, jednak ważne jest, aby po powrocie do domu dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza oraz fizjoterapeuty.
Im szybciej rozpoczniesz rehabilitację po artroskopii kolana tym lepiej! Już bezpośrednio po zabiegu możesz wykonywać pierwsze ćwiczenia. Fizjoterapeuci z Fizjomate analizując jakich struktur dotyczyła artroskopia kolana pokażą Ci co możesz robić i ustalą z Tobą w pełni indywidualny plan rehabilitacji po artroskopii kolana.
Pacjent, którego artroskopia kolana ograniczała się do usunięcia ciała wolnego lub częściowego usunięcia łąkotki, osiągnie pełną sprawność znacznie szybciej niż pacjent po zabiegach rekonstrukcji. W obu przypadkach rehabilitacja po artroskopii kolana jest jednak konieczna i znacznie przyspieszy Twój pełny powrót do zdrowia.
Rehabilitacja po artroskopii kolana najczęściej ma na celu osiągnięcie pełnego zakresu ruchu, zmniejszeniu obrzęku i bólu, przywrócenie ruchomości rzepki oraz kontroli i siły m.in. mięśnia czworogłowego
Artroskopia kolana nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, kiedy wróci się do pełnej sprawności. To jak długo potrwa rehabilitacja i kiedy pacjent będzie mógł wrócić do pracy i ulubionych aktywności w dużej mierze zależy od specyfiki zabiegu i zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji. Zazwyczaj częściowe obciążanie stawu jest możliwe już 7 dni po zabiegu, a kule łokciowe można odstawić po okresie 6-8 tygodni. W zależności od decyzji lekarza konieczy może być zakup ortezy. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że poprawa samopoczucia i sprawności może potrwać wiele miesięcy.
Ile trwa rehabilitacja np. w przypadku artroskopowej rekonstrukcji więzadła ACL? Średnio pełny powrót do zdrowia po rekonstrukcji ACL wynosi 6-12 miesięcy dla zdrowych, aktywnych pacjentów. Rehabilitacja po artroskopii kolana w tym przypadku ma na celu przywrócenie zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni i odzyskania równowagi i koordynacji. Artroskopia kolana pozwala nam rozpocząć rehabilitację już pierwszego dnia od zabiegu.
Czeka cię artroskopia kolana? W Fizjomate razem z tobą szczegółowo zaplanujemy twój proces powrotu do pełni zdrowia. Dla nas rehabilitacja po artroskopii kolana to ścisła współpraca, dobra atmosfera i korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.
Chcesz wiedzieć, jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana? W Fizjomate będziemy cię motywować i prowadzić przez kolejne etapy powrotu do zdrowia. Wszystko to w celu maksymalizacji efektów leczenia operacyjnego jakim jest artroskopia kolana.
Jakie są cele leczenia fizjoterapeutycznego po artroskopii kolana? Dzięki Fizjomate osiągniesz szczegółowe cele, które obejmują następujące zagadnienia:
Możliwie największe ograniczenie bólu i obrzęku bezpośrednio po artroskopii;
Odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie kolanowym;
Odzyskanie normalnego wzorca chodu;
Przywrócenie pełnej siły mięśniowej operowanej kończyny;
Odzyskanie funkcji specyficznych dla pracy lub sportu, np. kucanie, klękanie, bieganie;
Osiągnięcie maksymalnego poziomu funkcjonowania w oparciu o twoje cele.
Ogólnym zaleceniem jest zaprzestanie jedzenia i picia od 8 do 12 godzin przed planowanym zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko komplikacji. Lekarz prowadzący udzieli Państwu szczegółowe instrukcji odnośnie przygotowania do zabiegu. Jedzenie lub picie bezpośrednio przed zabiegiem może spowodować problemy ze znieczuleniem podczas zabiegu chirurgicznego.
Artroskopia kolana to niewielki zabieg chirurgiczny, którego rzeczywisty czas trwania to zwykle od 30 do 90 minut. Podczas zabiegu większość pacjentów poddawana jest znieczuleniu ogólnemu.
Hospitalizacja po artroskopii kolana zazwyczaj nie jest konieczna a pacjent może opuścić szpital w tym samym dniu lub na następny dzień po zabiegu.
Możliwe powikłania po artroskopii obejmują m.in.:
Infekcje,
Zakrzepowe zapalenie żył,
Uszkodzenie tętnicy lub nerwu,
Nadmierne krwawienie,
Utrzymujący się ból, obrzęk i sztywność,
Mrowienie i drętwienie w miejscu nacięcia.
Rehabilitację można rozpocząć już od pierwszej doby po wykonanym zabiegu. Rehabilitacja po artroskopii kolana trwa zazwyczaj od 3 do nawet 12 miesięcy, a długość jej trwania jest uzależniona od pacjenta oraz struktur, które poddane były zabiegowi.
Zwykle zalecamy 2-3 wizyty w ciągu tygodnia. Ilość wizyt ustalamy jednak indywidualnie do ciebie w zależności od poziomu aktywności do której chcesz wrócić oraz tego, jakie struktury poddano artroskopii.
Zbierz informacje i dokumenty o swojej historii choroby, aby omówić je z fizjoterapeutą podczas pierwszej wizyty;
Jeżeli wykonano u ciebie badania obrazowe związane z twoim stanem zdrowia lub urazem (zdjęcia rentengowskie, opisy rezonansu magnetycznego itp.) , zabierz te dokumenty na wizytę. Pomoże to terapeucie szczególowo zaplanować proces leczenia;
Zastanów się, co chcesz wynieść z terapii i jak chcesz się czuć po jej zakończeniu. Podziel się tymi celami z terapeutą podczas pierwszej wizyty i sprecyzuj, do jakich czynności masz nadzieję powrócić;
Ubierz się wygodnie. Terapia będzie wymagać ruchu. Wybierz ubranie, które nie ograniczy ci ruchu i zapewni twojemu terapeucie dostęp do obszarów, które mogą wymagać terapii.
W przypadku artroskopii blizny będą małe i mniej widoczne niż blizny typowe dla operacji otwartych. Wokół operowanego stawu zostanie prawdopodobnie od dwóch do trzech niewielkich blizn.
W przypadku świeżych blizn niezwykle istotna jest praca z tkankami otaczającymi. Samą bliznę możesz zacząć masować jednak dopiero w momencie pełnego wygojenia. Na konsultacji fizjoterapeuta oceni twoją bliznę i wytłumaczy ci kiedy i jak robić to prawidłowo. W przypadku świeżych blizn niezwykle istotna jest praca z tkankami otaczającymi. Masowanie blizny jest najbardziej efektywne do roku od momentu jej powstania. Wówczas mamy największy wpływ na jej kształt, elastyczność i efekt estetyczny.
Jeśli twoja praca ma charakter biurowy, możesz wrócić do pracy nawet kilka dni po operacji. Jeżeli jednak dużo podnosisz, stoisz lub chodzisz w pracy, powrót może potrwać nawet od 2 do 6 miesięcy. Po około 6 tygodniach od zabiegu wraz z fizjoterapeutą możesz stopniowo powracać do poprzednich aktywności. Będzie to jednak miało miejsce dopiero wówczas, gdy uzyskasz pełny zakres ruchu, siłę mięśniową, a w obrębie operowanej kończyny nie będzie już obrzęku.
Jeśli jest to konieczne ze względu na ból oraz specyfikę zabiegu, pacjentom zaleca się korzystanie z kul łokciowych i ortezy przez okres kilku tygodni po zabiegu. Większość osób jest w stanie chodzić z minimalnym utykaniem w ciągu jednego lub dwóch tygodni po zabiegu. Lekarz operujący poinformuje cię, czy możesz bezpiecznie obciążać stopę.
Przez kilka pierwszych dni po operacji należy trzymać nogę w miarę możliwości uniesioną. Zastosuj lód zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zmniejszyć obrzęk i dolegliwości bólowe.
Pacjenci są w stanie prowadzić samochód już w przeciągu 3 tygodni od operacji. Więcej czasu może być potrzebne w przypadku bardziej rozległych rekonstrukcji. W przypadku automatycznej skrzyni biegów pacjenci z operowanym kolanem lewym są zdolni prowadzić samochód szybciej.