Łąkotki wspiera amortyzację kolana podczas codziennych czynności. Boczna i przyśrodkowa zabezpieczają chrząstkę stawową kości przed zwyrodnieniem i uszkodzeniem. U osób starszych lub po urazie, osłabione łąkotki mogą wywołać problem z kolanem w przyszłości.
Oferta rehabilitacji po artroskopii łąkotki zapewnia ci bezpieczeństwo po operacji naprawy kolana. Pomożemy ci wrócić do sprawności i razem przejdziemy proces rehabilitacji kolana po artroskopii łąkotki.
Fizjoterapia łąkotki będzie wskazana przed operacją jeśli nie kwalifikujesz się do zabiegu operacyjnego. Najczęstsze wskazania do operacji:
uraz stawu kolanowego
zmiany zwyrodnieniowe kolana
blokowanie się kolana
uszkodzenie łąkotki typu rączki od wiadra, wolne ciało w kolanie.
Decyzję i kwalifikację do zabiegu operacyjnego łąkotki kolana podejmuje ortopeda.
Najczęstsze metody ratowania łąkotki to:
usunięcie fragmentu łąkotki,
szycie łąkotki,
proteza lub przeszczep łąkotki (mało skuteczne).
Rehabilitacja po artroskopii łąkotki jest niezbędną w celu zmniejszenia bólu po operacji kolana, odbudowy siły mięśni i regeneracji tkanek po operacji. Będziemy z tobą podczas Twojej fizjoterapii łąkotki, abyś czuł się komfortowo i bezpiecznie na każdym kroku kolana. Razem stworzymy dla ciebie indywidualny program powrotu do sprawności uwzględniając ważne dla ciebie priorytety.
Ćwiczenia po artroskopii łąkotki zostaną dobrane przez fizjoterapeutę Fizjomate już w pierwszych dniach po zabiegu i będą modyfikowana na każdym etapie fizjoterapii łąkotki po artroskopii. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty, aby sprawnie przywrócić zakres ruchu w twoim kolanie, poprawić koordynację ruchów po operacji i zadbać o ogólną sprawność całego ciała. Niestosowanie się do zaleceń lub samodzielne dobieranie ćwiczeń, może opóźnić rehabilitację, a nawet doprowadzić do konieczności ponownej operacji kolana.
Rehabilitacja po artroskopii łąkotki kosztuje już od 150 złotych za pojedynczą wizytę. W przypadku, gdy jesteś po operacji przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet pooperacyjny, który obejmuje 10 wizyt. Ze względu na długość procesu rehabilitacji kolana, pakiet 10 wizyt jest sposobem na nieprzepłacanie za pojedyncze wizyty. Fizjoterapia łąkotki to przynajmniej 2 wizyty w tygodniu z twoim fizjoterapeutą. Po artroskopii łąkotki wybierz pakiet pooperacyjny na fizjoterapię łąkotki i nie przepłacaj!
Rehabilitacja po artroskopii łąkotki trwa od 3 do 4 miesięcy. Od razu po operacji zapisz się na fizjoterapię łąkotki, aby od razu wracać do sprawności Jeżeli jestes sportowcem to do pełnej sprawności sportowej możesz wrócić od 6 do 8 miesięcy po operacji. Do 4 miesięcy po operacji wrócisz do biegania i zrobisz pełny przysiad. Czas trwania może ulec zmianie z powodu metody operacji czy powikłań i cech osobniczych kolana pacjenta. Jeszcze przed operacją umów się do fizjoterapeuty, aby jak najszybciej po operacji zacząc fizjoterapię łąkotki.
Poznaj naszą ofertę rehabilitacji po artroskopii łąkotki w kolanie. Pokażemy ci co zrobić, aby wrócić do codzienności bez bólu i w pełnej funkcji. Jeśli przed operacją lubiłeś biegać, ruszać się, uprawiać sporty czy przekopywać ogródek to oferta fizjoterapii łąkotki po operacji to coś dla ciebie. Razem sprawnie przejdziemy przez cały okres rehabilitacji. Z nami będziesz się czuł bezpiecznie i pewny sukcesu.
Rozumiemy to, że zabieg operacyjny może być dla ciebie czymś nowym i wzbudzać niepokój. Trafiając do nas po operacji, zapewnisz sobie komfort w powrocie do zdrowia, Dobierzemy dla ciebie indywidualne ćwiczenia i na bieżąco, uwzględniając etapy rehabilitacji, zmodyfikujemy program działania. Umów się w dogodnej dla ciebie lokalizacji we Wrocławiu i rozpocznij rehabilitację.
Nauczymy cię obsługiwać Twój sprzęt medyczny, abyś wiedział w jaki sposób jego używać na co dzień. W przypadku łąkotki często stosuje się ortezę do 7 tygodni z regulowanym zgięciem. Ściągana do ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty pozwala na uzyskanie szybkiego postępu w rehabilitacji i zabezpieczenia naprawionej łąkotki przed ponownym uszkodzeniem.
Dowiesz się czego nie robić po artroskopii łąkotki i w jaki sposób obchodzić się z kolanem na co dzień. Nauka chodu i ćwiczeń w domu to podstawa pierwszego etapu fizjoterapii łąkotki. Z tygodnia na tydzień na wizycie zwiększysz zakres ruchu kolana. Należy trzymać się zaleceń lekarza i fizjoterapeuty, które pozwolą ci zapomnieć o urazie i zabezpieczyć twoje kolano przed nadmiernym przeciążeniem.
Po artroskopii łąkotki potrzebujesz ortezy do 7 tygodni po operacji. Orteza blokuje kolano po artroskopii w wyproście, aby zabezpieczyć naprawioną łąkotkę. Podczas ćwiczeń można ściągnąć ortezę pod okiem fizjoterapeuty, który z tygodnia na tydzień zwiększa zakres zgięcia kolana.
Po artroskopii łąkotki trzeba chodzić do 4 tygodni o kulach. W zależności od sposobu szycia łąkotki i zaleceń ortopedy. Pełne obciążenie w chodzie uzyskasz do 7 tygodni po operacji kolana.
Artroskopia łąkotki nie jest konieczna, jeśli pękniecie jest stabilne, nie blokuje kolana i nie boli podczas codziennych aktywności. Konsultacja ortopedyczna i fizjoterapeuta pomogą ci zdecydować co zrobić po skręceniu kolana.
Pełne zgięcie po szyciu łąkotki można uzyskać w 8-10 tygodniu po operacji artroskopii kolana. Szybkość uzyskania pełnego zgięcia jest zależna od miejsca uszkodzenia łąkotki i przebiegu procesu rehabilitacji kolana.
Kolano po operacji trzymamy w pełnym wyproście z ewentualnym podparciem pod piętą. Nie należy stosować podparcia pod kolanem. Poruszać się o dwóch kulach i nogach podczas chodzenia.
Po artroskopii kolana można biegać już między 3, a 4 miesiącem rehabilitacji. Jeśli spełniasz kryteria poprzednich etapów rehabilitacji to wraz z fizjoterapeutą zaczynasz biegać.
Na rowerze można jeździć już w 7-12 tygodniu rehabilitacji. Wraz z osiągnięciem 120 stopni zgięcia w kolanie będziesz mógł cieszyć się jazdą na rowerze stacjonarnym. Po zakończeniu rehabilitacji wsiądziesz z powrotem na rower.