POKONAJ URAZY
I KONTUZJE
Rehabilitacja po złamaniu jest szczególnie ważna dla szybkiego powrotu do sprawności. Złamanie kości to częsty uraz, któremu można ulec w każdym wieku. Dochodzi do niego podczas upadku, zderzenia lub innej sytuacji w bezpośrednim kontakcie – może dotyczyć każdej kości. Jeśli szukasz rehabilitacji po złamaniu, jesteś we właściwym miejscu.
Nasza oferta rehabilitacji po złamaniu została stworzona tak, byś już nigdy więcej nie wspominał tego epizodu negatywnie. Nie zastanawiaj się ani chwili dłużej, gdzie zacząć rehabilitację po złamaniu, gdyż w Fizjomate oferujemy kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną opartą na najnowszej wiedzy oraz specjalistycznym podejściu. Gdzie działamy? We Wrocławiu!
Wczesna interwencja i diagnostyka w celu potwierdzenia bądź wykluczenia złamania są niezwykle ważne. Jeśli po urazie wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, takie jak stały ból, deformacje, ograniczenie/niemożność ruchu, a także obrzęk, można podejrzewać złamanie kości. Najczęściej diagnozuje się je za pomocą badania RTG, rzadziej tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.
Rehabilitacja po złamaniu kości – w leczeniu zachowawczym – rozpoczyna się tuż po ustaleniu zrostu kostnego oraz zdjęciu unieruchomienia. Natomiast w przypadku leczenia operacyjnego proces rehabilitacji zaczyna się już od pierwszego dnia po operacji. Dlaczego tak ważne jest sprawne działanie? Szybkie wdrożenie rehabilitacji po złamaniu pozwala na przeciwdziałanie skutkom unieruchomienia, a także przykurczom tkanek. Co więcej, umożliwia sprawną cyrkulację krwi i zapobiega powstawaniu obrzęków. Konsultacja z fizjoterapeutą po złamaniu jeszcze w trakcie unieruchomienia może okazać się pomocna, by zminimalizować negatywny wpływ usztywnienia dla całego organizmu.
Już po zdjęciu opatrunku gipsowego lub ortezy można rozpocząć rehabilitację. Fizjoterapia po złamaniu (np. ręki czy nogi) obejmuje jak najszybszą aktywację grup mięśniowych. Dzięki temu zapobiega się ich zanikowi. Najważniejszym celem rehabilitacji po złamaniu jest odzyskanie zakresów ruchomości sprzed urazu za pomocą terapii manualnej oraz ćwiczeń. Budowanie balansu mięśniowego pomiędzy obszarem objętym urazem a tym zdrowym jest możliwe dzięki ćwiczeniom siłowym. Wdrażanie odpowiedniego obciążenia podczas rehabilitacji po złamaniu sprzyja zaś regeneracji tkanki i zmniejszaniu jej podatności na kolejne urazy.
Pomagamy przy alei Armii Krajowej 46e we Wrocławiu.
Pon. - Sob. - 7:00 - 21:00
Proces powrotu do sprawności po złamaniu może mieć zróżnicowany czas. Z reguły rehabilitacja po złamaniu trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od okresu unieruchomienia, ewentualnych powikłań oraz indywidualnych predyspozycji. Wsparciem dla powrotu do zdrowia po złamaniu na pewno będzie zbilansowana dieta, a także dbałość o odpowiednie nawodnienie. Sumienne wykonywanie zaleceń fizjoterapeuty w rehabilitacji po złamaniu skutkuje możliwie najszybszym powrotem do pełnej sprawności.
Jeśli szukasz rehabilitacji po złamaniu, jesteś we właściwym miejscu! Nasi fizjoterapeuci odpowiedzą na każde nurtujące Cię pytanie i zapewnią indywidualną opiekę – działamy we Wrocławiu! Poznaj ofertę, dzięki której będziesz mógł cieszyć się sprawnym powrotem do codzienności.
zredukowanie opuchlizny i przeciwdziałanie jej ponownemu wystąpieniu,
terapię manualną w obrębie zajętego stawu oraz w jego okolicy,
kinesiotaping, jeśli znajduje zastosowanie w danym przypadku,
wczesne wprowadzenie ćwiczeń zwiększających zakres ruchomości oraz siłę mięśni,
naukę ćwiczeń funkcjonalnych umożliwiających sprawny powrót do codziennych obowiązków,
uwzględnienie w programie rehabilitacji Twoich ograniczeń, predyspozycji i celów,
pełne wsparcie mentalne oraz zaangażowanie fizjoterapeuty w proces terapii,
analizę i monitorowanie postępów rehabilitacji,
edukację w zakresie urazu, fizjologii tkanek oraz możliwości autoterapii.
Złamanie zazwyczaj następuje w wyniku urazu o dużej sile. Do objawów złamania zaliczamy patologiczne ułożenie, ból zwiększający się podczas ruchu, obrzęk, krwiak, trzeszczenie odłamów kostnych czy zblednięcie/ zaczerwienienie skóry.
Rehabilitację można rozpocząć tuż po ustaleniu zrostu kostnego oraz zdjęciu opatrunku gipsowego lub ortezy. Wczesne wdrożenie rehabilitacji umożliwia jak najszybszy powrót do sprawności.
Zdarzają się również złamania kości, podczas których nie wyróżnia się działania siły zewnętrznej na tkankę, a mimo to diagnozuje się złamanie, mowa tutaj o złamaniu przeciążeniowym. W zależności od poziomu skomplikowania decyduje się o leczeniu zachowawczym (unieruchomieniu) bądź leczeniu operacyjnym.
W zależności od tego, która kość została złamana okres noszenia unieruchomienia (ortezy lub gipsu) jest zróżnicowany. W przypadku złamania paliczka okres ten może trwać 2 tygodnie, a w przypadku złamania kości udowej może wynosić nawet 8 tygodni.
Jest to zależne od rodzaju wykonywanej pracy, a także rodzaju złamania. Jeżeli wykonujesz pracę fizyczną, a złamałeś kostkę, w takim wypadku uraz uniemożliwia ci wykonywanie swojej pracy. Jest to kwestia indywidualna, do uzgodnienia z lekarzem prowadzącym.
Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!