Zwichnięcie rzepki to uraz kolana, w którym rzepka wysuwa się poza ramy stawu rzepkowo-udowego. Może to doprowadzić do uszkodzenia więzadeł i kości, a także dużego obrzęku i bólu w okolicy kolana. Zazwyczaj do urazu dochodzi podczas zmiany kierunku poruszania.
Po zwichnięciu rzepki może pojawić się obrzęk oraz problemy z poruszaniem. Warto w takim wypadku skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który już od pierwszych dni po urazie wytłumaczy Ci proces rehabilitacji i pomoże w powrocie do zdrowia. Rehabilitacja po zwichnięciu rzepki powinieneś zacząć się od wykonania zdjęcia RTG, a także jeżeli jest to możliwe rezonansu magnetycznego. Pozwoli to obiektywnie ocenić rozległość twojego urazu i dostosować do tego rehabilitację rzepki. Przy dużych uszkodzeniach będziesz potrzebować czasowego unieruchomienia kolana w ortezie. Szybko podjęta rehabilitacja pozwoli Ci kontrolować przebieg powrotu i zwiększyć bezpieczeństwo. Rehabilitacja po zwichnięciu rzepki będzie polegać na stopniowym dociążaniu kolana, zwiększaniu jego możliwości zgięcia i wyprostu, a także odzyskiwaniu czynności dnia codziennego. Jeżeli jesteś sportowcem zadbamy o Twój powrót do sportu i zrobimy wszystko, żeby jeszcze silniejszy wrócił do gry.
Rehabilitacja po zwichnięciu rzepki to proces, który wymaga regularnej kontroli fizjoterapeuty. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć powikłań oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownych zwichnięć. Ile kosztuje rehabilitacja po zwichnięciu rzepki? To zależy od rozległości uszkodzenia i trwania leczenia. Dokładny plan rehabilitacji rzepki przedstawi fizjoterapeuta, po zapoznaniu się z badaniami i dokładnej diagnostyce. Pojedyncza wizyta u fizjoterapeuty Fizjomate kosztuje od 150 zł. Wierzymy jednak, że wspólne zaufanie warto cenić. Jeżeli jesteś chętny współpracować z nami dłużej w procesie rehabilitacji po zwichnięciu rzepki oferujemy specjalnie dla Ciebie pakiet zniżkowy, w którym dostajesz tańsze wizyty, a także pewność, że od początku do końca pomożemy Ci wrócić do zdrowia.
Rehabilitację po zwichnięciu rzepki zaczyna się zaraz po urazie kolana. Dzięki współpracy z fizjoterapeutą jesteś w stanie kontrolować przebieg rehabilitacji rzepki i zwiększyć bezpieczeństwo powrotu. Czas trwania rehabilitacji zależny jest od wielkości uszkodzenia więzadeł i innych struktur w okolicy rzepki. Zazwyczaj proces ten trwa od 4 do 16 tygodni, jednak ciężko jest jednoznacznie określić czas powrotu. Na czas powrotu wpływa równie wiele innych czynników, jak wiek, czynniki genetyczne, dieta, styl życia czy wcześniejsze urazy.
Poczułeś, że uciekło Ci kolano i zwichnąłeś rzepkę? Rozumiemy w jakim miejscu się znajdujesz i na czym Ci zależy. Pomożemy Ci wrócić do sprawności i zadbamy o Twoje zdrowię. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów i trenerów, dzięki którym rehabilitacja rzepki stanie się mile spędzonym czasem. Opowiemy więcej o zwichnięciu rzepki, dokładnie zbadamy i zaplanujemy rehabilitację, dzięki czemu zmniejszysz prawdopodobieństwo kolejnych urazów. Nauczymy Cię poprawnie ćwiczyć i wzmacniać kolano. Leczenie będzie opierać się zarówno na terapii manualnej, jak i ćwiczeniach fizycznych, dzięki czemu stopniowo przejdziemy razem przez cały proces powrotu po zwichnięciu rzepki. Jeżeli jesteś sportowcem, zaplanujemy również powrót do sportu i zrobimy wszystko, żebyś był w pełni gotowy do gry. Nie trać czasu na zbędne działania, zmniejsz szansę powikłań po kontuzji i zacznij rehabilitację już dziś. Masz pytania? Napisz do nas i działajmy razem.
Rzepka po zwichnięciu może zostać poza stawem, ale zdarza się też, że natychmiast do niego wróci. Ten powrót bardzo często powoduje wiele niedobrego, bo rzepka zachowa się trochę jak pług ryjący ziemię i może uszkodzić kość udową. W przypadku, gdy rzepka sama nie wróci, nie rób tego na siłę - prostując czy zginając kolano, a poczekaj na pomoc medyczną, która bezpiecznie nastawi ją z powrotem. Następnie udaj się do lekarza oraz wykonaj zdjęcia obrazowe, które pozwolą ocenić rozległość uszkodzeń. Uzyskaniu diagnozy pora rozpocząć rehabilitację rzepki z pomocą fizjoterapeuty. Umów się do nas na wizytę, a pomożemy Ci wrócić do zdrowia.
Po dużym urazie warto czasowo unieruchomić kolano, co pozwoli zabezpieczyć jego tkanki podczas regeneracji. Po tym czasie możesz rozpocząć pełnoprawną rehabilitację. Do unieruchomieniu w wyproście bez problemu może posłużyć specjalna orteza. Gips nie jest zalecaną formą usztywnienia, chyba że doszło również do innych uszkodzeń w obrębie nogi i takie postępowanie proponuje lekarz.
Podczas zwichnięcia rzepki może dojść do uszkodzenia więzadeł po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego. Głównie mówimy o więzadle rzepkowo-udowym przyśrodkowym(MPFL). Jeżeli staw jest niestabilny, a więzadło przerwane konieczne będzie wtedy jego odtworzenie i wykonanie rekonstrukcji MPFL. W przypadku zachowania ciągłości struktur więzadłowych, operacja prawdopodobnie nie będzie konieczna.
Po zwichnięciu rzepki warto wykonać badania obrazowe, które obiektywne ukażą do jak dużych uszkodzeń w obrębie twojego kolana doszło. Warto wykonać badania RTG, a jeżeli jest taka możliwość również badanie rezonansem magnetycznym.
Jesteś sportowcem i zwichnąłeś rzepkę? Cieszymy się, że nas odwiedzisz. Uwielbiamy sportowców i rozumiemy, jak ważny jest dla nich trening i możliwość rozwoju fizycznego. Postaramy się zrobić wszystko, abyś jeszcze silniejszy wrócił do gry. Pod koniec procesu rehabilitacji zaplanujemy specjalnie dla Ciebie fazę powrotu do sportu, którą dostosujemy do twojej dyscypliny i oczekiwań. Tym samym wypełnimy lukę pomiędzy rehabilitacją, a sportem i zwiększymy bezpieczeństwo powrotu.
Do zwichnięcia dochodzi zazwyczaj po zmianie kierunku poruszania lub podczas uderzenia w przyśrodkową część kolana. Jeżeli poczułeś, że “uciekło Ci kolano” lub widzisz, że rzepka znajduje się w innym miejscu niż w drugiej nodze, jest szansa, że zwichnąłeś rzepkę. Skonsultuj to jak najszybciej z lekarzem.
Najczęstszą przyczyną zwichnięcia rzepki jest dysplazja stawu rzepkowo-udowego, czyli spłycenie bloczka kości udowej. Do innych przyczyn wliczamy koślawość stawu kolanowego, niewydolność mięśni stabilizujących kolano, nadmierną pronację stawu skokowego, zbyt wysokie spoczynkowe ustawienie rzepki, nadmierną rotację kości udowej i piszczelowej względem siebie, a także ogólną wiotkość więzadłową kolana.
Po zwichnięciu rzepka może pozostać poza stawem lub wrócić na miejsce. W pierwszym przypadku zaobserwujesz, że kość nie znajduje się w tym samym miejscu, co w nodze przeciwnej. W drugim przypadku gwałtowny powrót może spowodować uszkodzenie kości udowej lub samej rzepki. Samo zwichnięcie rzepki może uszkodzić więzadła w okolicy kolana. Będzie wiązało się to z bólem, obrzękiem, poczuciem niestabilności i problemami z chodem.
Leczenie zwichnięcia rzepki zależy od rozległości urazu. Twój przypadek warto rozpatrywać indywidualnie. W wypadku uszkodzenia więzadeł potrzebne może być unieruchomienie kolana na kilka tygodnia i rekonstrukcja m.in. więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego. Po operacji lub/i unieruchomieniu kończyny potrzebna będzie rehabilitacja rzepki. Polega ona na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchomości w kolanie oraz dociążaniu kolana w miarę możliwości, za pomocą ćwiczeń. Podczas rehabilitacji odzyskasz funkcję kolana i możliwość wykonywania codziennych czynności. Jeżeli jesteś sportowcem zadbamy również o etap powrotu do sportu i wprowadzimy specjalne etapy, które pomogą Ci wrócić na Twój poziom sportowy.
Po zwichnięciu rzepki warto wykonywać ćwiczenia dostosowane do obecnego stanu kolana. Będą one nakierowane na całą kończynę dolną i projektowane w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa kolejnych kontuzji. Plan ćwiczeń ułożyć Ci Twój fizjoterapeuta Fizjomate.
Jazda na rowerze wymaga zakresu ruchu, który w pierwszych tygodniach po urazie ciężko osiągnąć. Jeżeli w procesie rehabilitacji przywrócisz zakres ruchu umożliwiający jazdę na rowerze i nie będzie innych przeciwskazań od Twojego fizjoterapeuty, to jak najbardziej możesz powoli wracać na rower.
Nawykowe zwichnięcie rzepki to sytuacja, w której rzepka zwicha się kilkukrotnie. Zazwyczaj dochodzi do tego samoistnie, ze względu na dużą skłonność to tej kontuzji, nawet przy prostych czynnościach dnia codziennego. Poza tym u osoby z nawykowym zwichnięciem rzepki występuje uczucie luzu w kolanie i niestabilność stawu.