POKONAJ URAZY
I KONTUZJE

REHABILITACJA PO ZWICHNIĘCIU STAWU ŁOKCIOWEGO

Rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego jest częstym urazem, którego nieodpowiednie zaopatrzenie może mieć poważne konsekwencje. Jak powinna wyglądać rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego? W Fizjomate pokażemy Ci to od początku.

Oferta rehabilitacji po zwichnięciu stawu łokciowego

Najczęstszą przyczyną zwichnięcia jest upadek na rękę ustawioną z tyłu.  Skutkuje to utratą połączenia pomiędzy powierzchniami stawowymi. Do objawów zwichnięcia zalicza się ból, obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie stawu łokciowego. Może dojść również do jego zniekształcenia oraz ograniczenia ruchomości. Brak odpowiedniego postępowania po zwichnięciu może skutkować trwałym zmniejszeniem zakresu ruchu łokcia oraz uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych tej okolicy. Niezwłocznie po urazie należy udać się do specjalisty, który oceni skalę uszkodzenia stawu w RTG  i nastawi zwichnięcie. Następnie zalecono jest unieruchomienie w okresie od 2 do 3 tygodni w celach regeneracyjnych. Rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego  powinna nastąpić od razu po ściągnięciu ortezy czy gipsu.

Ile kosztuje rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego?

Pojedynczy koszt wizyty u fizjoterapeutów i trenerów Fizjomate wynosi od 150 zł. Jednak bezpieczny powrót do sprawności po zwichnięciu stawu łokciowego wymaga większej ilości spotkań. Wychodząc na przekór tym wymaganiom, znajdziesz w naszym sklepie pakiety zabiegów w niższych cenach. Pakiety łączą zarówno wizyty u fizjoterapeuty, jak i trenera,  tak aby w 100% przygotować Twój staw łokciowy do wymogów codzienności i sportu.

Ile trwa rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego?

Rehabilitacja stawu łokciowego po zwichnięciu wymaga stopniowego wdrażania ruchu czynnego, jak i dynamiki.  W zależności od wielkości uszkodzenia, długość rehabilitacji może wynosić od kilku do kilkunastu tygodni. Czas ten jednak może się różnić w zależności od wieku, czynników genetycznych oraz stylu życia. Pamiętaj, że koniec rehabilitacji powinien być wyznaczony poprzez obiektywne testy ruchomościowe, siłowe i wytrzymałościowe w większym stosunku niż samą ramą czasową.

Pomagamy we Wrocławiu i Lesznie.
Działamy razem.

Pon. - Sob. - 7:00 - 21:00

Dokładna lokalizacja zależna od wyboru specjalisty.

Poznaj naszą ofertę.

Rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego.

Rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego jest wymagana natychmiastowo po zakończeniu okresu unieruchomienia. Po takim okresie cała kończyna górna posiada zmniejszoną ruchomość, znaczne osłabienie mięśniowe, a także niektóre ruchy mogą okazać się bolesne. W Fizjomate stawiamy na indywidualność i twoje cele codziennie, jak i te sportowe. Proces powrotu dzielimy na kilka kluczowych etapów. Pierwszym z nich jest powrót ruchomości stawu łokciowego, w którym pomoże ci terapia manualna, jak i pierwsze lekkie ćwiczenia. Następnie na treningach medycznych za priorytet stawiamy siłowe wzmocnienie stawu łokciowego w różnych pozycjach, tak aby był gotowy na wszelkie sytuacje. Finalnym etapem rehabilitacji, jest przejście do treningów w dynamice, które przystosują łokieć do aktywnych i sportowych wymagań. W całym procesie rehabilitacji po zwichnięciu stawu łokciowego możesz liczyć na nasze wsparcie i fachowe doradztwo. Współpraca z pacjentem to dla nas priorytet.

Nasi fizjoterapeuci.

Pomogą Ci w powrocie do zdrowia.

FAQ.

Rehabilitacja po zwichnięciu stawu łokciowego.


Leczenie zwichniętego stawu łokciowego polega na nastawieniu i wstępnym unieruchomieniu, które może trwać nawet do 4 tygodni w zależności od wielkości uszkodzenia. Następnie natychmiast zaleca się wprowadzenie rehabilitacji mającej na celu odzyskanie ruchomości i siły mięśniowej.

Do powikłań zwichnięć stawu łokciowego zaliczamy zmniejszenie ruchomości i siły łokcia, przewlekłe dolegliwości bólowe, a także uszkodzenia nerwów i naczyń jego okolicy.

Do objawów zwichnięcia stawu łokciowego zaliczamy ból i obrzęk łokcia, zaczerwienienie i ocieplenie stawu,  jego możliwe zniekształcenie i ograniczenie zakresu ruchu w stawie łokciowym.

Rehabilitacja stawu łokciowego trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Należy pamiętać również, iż często poprzedza ją unieruchomienie łokcia trwające nawet do 4 tygodni w zależności od wielkości uszkodzenia.

Rehabilitacja skupia się na przywróceniu ruchomości stawu łokciowego i jego siły. Początkowo opiera się na metodach terapii manualnej, przechodząc płynnie do ćwiczeń siłowych łokcia. Zakończenie rehabilitacji powinny stanowić odpowiednie testy siłowe i wytrzymałościowe.

Powrót do sportu po zwichnięciu stawu łokciowego może przyjąć różne ramy czasowe w zależności od dziedziny sportowej, do której chcesz wrócić. Rehabilitacja w przypadku sportów z dużym zaangażowaniem kończyny górnej będzie wymagała więcej czasu i przygotowania łokcia do dynamiki z odpowiednim obciążeniem.

Ćwiczenia należy wprowadzać ostrożnie i stopniowo. Nie mogą one zwiększać obrzęku stawu łokciowego. Początkowo należy skupić się na zwiększeniu ruchomości i odbudowaniu siły tkanek stawu łokciowego, następnie wykorzystać powyższe aspekty w dynamicznych i złożonych ćwiczeniach odwzorowujących wymagania codziennie oraz sportowe.

Podstawowym badaniem w przypadku zwichnięcia stawu łokciowego jest RTG. Jednak diagnostykę można poszerzyć o rezonans magnetyczny.

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!