Głaskanie a’la mizianie to na pewno jedna z ulubionych czynności naszych niesfornych psiaków. Merdający ogonek, zrelaksowany pyszczek i przymknięte oczka to oznaka, że robimy to naprawdę dobrze, lecz czy możemy być w tym lepsi i przy okazji pomagać naszym podopiecznym? Odpowiedzią na to pytanie jest krótkie “TAK”, a naszym narzędziem będzie masaż, którego techniki poznasz poniżej w formie zdjęć i filmików.
Kilka minut masażu psa, lepsze niż godzinne mizianie?
Z pewnością wiemy jak przyjemny jest nawet króciutki masaż i nie jest to jego jedyną zaletą. Psy czerpią z niego wiele korzyści, ale Ty jako masujący również zyskujesz! Ukazuje się coraz więcej badań wskazujących, że opieka i posiadanie psa zwiększa nasz poziom szczęścia oraz zmniejsza poziom hormonów stresu, przez co może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób m.in nadciśnienia [1].
Dlaczego opłaca się zmienić zwykłe nawet wielogodzinne mizianie na 5 minutowy masaż psa?
Masaż psa może zapobiec kontuzjom – poprzez odpowiednie chwyty stymulujemy system mięśniowo-powięziowy tworząc optymalne warunki do skutecznej pracy mięśni i stawów.
Masaż jest drogą do uwolnienia endorfin i serotoniny, czyli hormonów zmniejszających poziom bólu i stresu.
Masaż jest świetnym narzędziem diagnostycznym – odmienne zachowanie psa, które nie występowało wcześniej podczas masażu danej okolicy może być znakiem do konsultacji z weterynarzem.
Masaż przyspiesza regenerację psiaka – poprawa krążenia oraz szybsze usuwanie substancji potreningowych sprawi, że twój pies szybciej wróci do pełnej sprawności i będzie gotowy na kolejną dawkę aktywności.
Wspólny masaż pogłębia więź właściciel – pies – w oczach naszego czworonożnego przyjaciela zyskujemy jeszcze większe zaufanie.
Pamiętajmy, że masaż jednak nie jest lekiem na całe zło – w przypadku chorujących psów warto skontaktować się z weterynarzem bądź zoofizjoterapeutą.
Zaufanie oparte
na czterech łapach, czyli o czym pamiętać podczas masowania?
Masując psa musimy pamiętać o kilku prostych zasadach
m.in:
Obserwujmy reakcję psa – czy toleruje wykonywane przez nas ruchy.
Nigdy nie zmuszajmy psa ani siebie do masażu – obie strony wyniosą z tego korzyści.
Respektuj bariery swojego psa – masuj zgodnie z szybkością i naciskiem jaki mu odpowiada.
Nie uciskaj brzucha, nie ciągnij za sierść (włosy) i nie używaj olejków.
Masaż psa – czas na praktykę!
Poznasz teraz trzy naprawdę łatwe i proste techniki masażu, których pewnie używasz na co dzień podczas głaskania. Dodamy do nich szczyptę precyzji oraz nieco więcej zamiaru tworząc idealną kompozycję na początek przygody z masażem.
Plecy na dobry start
Kto z nas nie lubi masażu szyi i pleców? Zawsze mówimy, że gdzieś tutaj jesteśmy spięci, tu coś boli. Psy również mogą cierpieć na ból pleców!Różnica polega tylko na tym, że my jako ludzie często cierpimy z powodu naszego lenistwa i siedzącego trybu życia, a psiaki z nadmiaru aktywności. Który pies nie lubi poszybować w powietrze za lecąca piłką czy pogonić do drzwi przez wszelkie możliwe przeszkody, gdy usłyszy dzwonek?
Wykorzystamy tutaj trzy proste chwyty.
“Głaskanie” – tym ruchem zaczynamy każdy masaż. Jest to powolny, rytmiczny ruch płaską dłonią po ciele. Służy on do zrelaksowania psa i przygotowania do masażu.
Po “głaskaniu” wykonujemy:
“Rozcieranie” – polega na wykonywaniu okrężnych ruchów (kółek) naszymi palcami. Łagodne rozcieraniewpływa na rozluźnienie mięśni.
Po “rozcieraniu” wykonujemy:
Rolowanie – ruch, w którym chwytamy skórę między kciuk, a resztę palców tworząc fałd skórny, który powoli przesuwamy. Jest ono trochę mniej relaksujące, ale wykonujemy je w celu zwiększenia mobilności tkanek, szczególnie warstw powięzi. Prawidłowa mobilność pozwala psu na swobodne obroty, wyskoki, wszelkie aktywności zmniejszając jednocześnie szansę na kontuzję.
!Kliknij, aby zobaczyć filmik z prezentacją powyższych ruchów!
Łopatka raz!
Mięśnie stawu ramiennego psa to prawdziwi twardziele. Unoszą one większość ciężaru i działają jak amortyzatory przenoszące energię, dlatego praca z tym miejscem przyniesie sporą ulgę i zmniejsza ryzyko ich przeciążenia.
Wykorzystamy tutaj dokładnie te same techniki, które poznałeś wcześniej.
!Kliknij, aby zobaczyć filmik z prezentacją powyższych ruchów w rejonie łopatki!
“Wielkie rzeczy przychodzą małymi
kroczkami”
Nie zniechęcaj się, gdy na początku będziesz miał wrażenie, że twoje ruchy nie są idealne, ponieważ wszystko przychodzi z czasem i tak samo jest w tym przypadku. Najważniejsze, żebyś słuchał i czuł to co podpowiada Ci twój pies, a w końcu sam będzie przychodził i prosił o króciutki masaż. Techniki, które dzisiaj poznałeś możesz wykorzystywać również na innych częściach ciała psa i nawet próbować na sobie, gdyż mają wiele wspólnego ze zwykłym masażem.
Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:
Adam Kawczyński
fizjoterapeuta I trener
Elektrownia Leszno
ul. Narutowicza 63, Leszno
Fizjoterapia i trening
Powrót do zdrowia bywa krętą ścieżką, ale bez obaw. Jesteś w dobrym miejscu. Pomogę Ci go uporządkować dzięki działaniu opartemu na współpracy. Od wspólnego wyznaczania celów po terapię ruchową dedykowaną Twoim potrzebom. Pokażę Ci, jak zmniejszyć dolegliwości bólowe i wrócić do wszechstronnego ruchu po operacjach i urazach. Jesteś gotów na pierwszy krok?
Elektrownia Leszno
ul. Narutowicza 63, Leszno
Fizjoterapia i trening
Bibliografia: 1. Powell L, Chia D, McGreevy P, et al. Expectations for dog ownership: Perceived physical, mental and psychosocial health consequences among prospective adopters. PLoS One. 2018;13(7):e0200276. Published 2018 Jul 6. doi:10.1371/journal.pone.0200276 2. Arhant-Sudhir K, Arhant-Sudhir R, Sudhir K. Pet ownership and cardiovascular risk reduction: supporting evidence, conflicting data and underlying mechanisms. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2011;38(11):734-738. doi:10.1111/j.1440-1681.2011.05583.x 3. Formenton, M. R., Pereira, M. A. A., & Fantoni, D. T. (2017). Small Animal Massage Therapy: A Brief Review and Relevant Observations. Topics in Companion Animal Medicine, 32(4), 139–145. doi:10.1053/j.tcam.2017.10.001 4. Maryjean Ballner "Dog Massage: A Whisker-to-Tail Guide"; 2013 5. Jean-Pierre Hourdebiagt "Canine Massage: A complete regerence manual", 2004
Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda