POKONAJ URAZY
I KONTUZJE
Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny mający na celu naprawę uszkodzonego stawu. Zaletą w porównaniu z tradycyjną operacją otwartą jest to, że nie ma konieczności całkowitego otwierania stawu. Skraca to czas rekonwalescencji i może zwiększyć szanse powodzenia zabiegu ze względu na mniejszy uraz tkanek.
Nawet po pomyślnym wykonaniu zabiegu artroskopii czeka nas znaczna ilość pracy, aby powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Niezależnie od tego, czy chodzi o powrót do uprawiania sportu, czy do wykonywania obowiązków domowych, współpraca z fizjoterapeutą jest niezbędna do osiągnięcia celów pooperacyjnych. Jak najczęściej wyglądają wskazania i rehabilitacja po artroskopii (np. kolana lub barku)? Zaraz odpowiemy!
Rehabilitacja ma celu przywrócenie sprawności i jest ona konieczna po doznaniu urazu, a także po drobnych zabiegach, jak również skomplikowanych, poważnych operacjach. Zapisanie się na zajęcia rehabilitacyjne to krok w celu odzyskania dobrego zdrowia bądź jego poprawy. W tym wypadku oferujemy rehabilitację po artroskopii stawu (m.in. barku, kolana czy łokcia). Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, artroskopia to małoinwazyjna metoda operacji pozwalająca na przeprowadzenie wielu procedur chirurgicznych bez konieczności otwierania stawu. Z tego też względu, gdy tylko istnieje taka możliwość, specjaliści wybierają właśnie tę konkretną technikę. Rehabilitacja po artroskopii zależy od charakteru urazu czy też schorzenia, a także kondycji zdrowotnej – nasi specjaliści ułożą plan ćwiczeń dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta. Zapewniamy, że mają oni dużą wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie, dzięki czemu można im w 100% zaufać. Najważniejsze jest dla nas sprawienie, by każdy z pacjentów w bezpieczny sposób odzyskał swoją sprawność i mógł żyć bez bólu. Działamy we Wrocławiu!
Czeka Cię artroskopia? A może jesteś już po tym zabiegu i szukasz kompleksowej opieki fizjoterapeutycznej? Naszym celem w Fizjomate jest pomoc w bezpiecznym powrocie do możliwie najlepszej sprawności w jak najkrótszym czasie.
W Fizjomate rehabilitacja po artroskopii – barku, kolana czy też łokcia – opiera się na współpracy fizjoterapeuty z pacjentem, realizacji założeń i korzystaniu ze sprawdzonych rozwiązań zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Nie musisz martwić się o nic! Fizjoterapeuci z Fizjomate będą Cię prowadzić przez kolejne etapy powrotu do zdrowia dzięki swojej fachowej wiedzy oraz doświadczeniu. Wszystko to w celu maksymalizacji efektów leczenia operacyjnego, jakim jest artroskopia.
Jakie są zalety leczenia fizjoterapeutycznego po artroskopii? Dzięki Fizjomate osiągniesz szczegółowe cele, które obejmują następujące zagadnienia:
Rehabilitacja po artroskopii jest istotną częścią procesu powrotu do zdrowia. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest wykonanie artroskopii niemal każdego stawu, ale najczęściej stosuje się ją w przypadku kolana, barku, łokcia, nadgarstka, kostki, stopy oraz biodra. Pomimo różnorodności zabiegów w obrębie poszczególnych stawów i pomiędzy nimi istnieją podstawowe zasady rehabilitacji po artroskopii, które można zastosować.
Oto najważniejsze fazy rehabilitacji w artroskopii.
Jesteś przed planowanym zabiegiem? Zacznij działać już teraz! W Fizjomate współpraca z fizjoterapeutą może rozpocząć się jeszcze przed artroskopią – wszystko po to, byś szybciej wrócił do pełni zdrowia.
Zabiegi chirurgiczne stanowią spore wyzwanie dla naszych organizmów. Każda, nawet najmniejsza ingerencja w ciało, w szczególności w obrębie struktur narządu ruchu, może skutkować rozmaitymi deficytami funkcjonalnymi.
Rehabilitacja przedoperacyjna to odpowiednie przygotowanie pacjenta, pozwalające mu w skuteczny sposób na szybki powrót do pełnej sprawności po przebytej artroskopii lub innej operacji.
W pierwszych kilku tygodniach po artroskopii celem jest zminimalizowanie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęku oraz odzyskanie zakresu ruchu. Na to, czy możemy obciążać kończynę, wpływ ma specyfika danego zabiegu, czyli to, co zostało zrobione przez chirurga w trakcie artroskopii. Ograniczenia zakresu ruchu zależą od rodzaju zabiegu.
W kolejnym etapie powrotu do zdrowia po zabiegu zaleca się poprawę biomechaniki chodu, kiedy artroskopia dotyczyła kończyn dolnych, a także zwiększenie siły mięśniowej oraz stopniowe wprowadzanie aktywności.
W momencie uzyskania bezbólowego, pełnego zakresu ruchu współpraca z fizjoterapeutą przyjmuje trochę inny charakter. Fizjomate to również trening medyczny, funkcjonalny i siłowy. Pod okiem profesjonalistów stopniowo wprowadzisz coraz większe obciążenia w treningu, by osiągnąć jak największy poziom sprawności.
Ten etap różni się w zależności od celów pacjenta – u każdego przebiega indywidualnie. Zawodowy sportowiec, taki, który ćwiczy rekreacyjnie, czy po prostu osoba, która była poddana artroskopii, by móc znów normalnie funkcjonować, będą mieli przecież inne priorytety. Faza powrotu do funkcji obejmuje m.in. trening plyometryczny, biegowy, dynamiczne ćwiczenia propriocepcji oraz koordynacji, a wszystko dobrane jest do danej dyscypliny sportowej.
Na kolejność i czas wprowadzania specyficznych ćwiczeń po artroskopii oraz powrotu do sportu wpływ ma specyfika zabiegu. Czas trwania rehabilitacji po artroskopii może różnić się zależnie od rodzaju urazu czy schorzenia, a także specyfiki danego sportu, do którego chce wrócić pacjent.
Rehabilitacja po artroskopii, np. w przypadku kolana z usunięciem łąkotek, zwykle pozwala na powrót do pełnej aktywności w ciągu 4-10 tygodni. Po naprawie łąkotki lub chrząstki pełny powrót do uprawiania sportu może nastąpić dopiero po upływie od 3 do nawet 6 miesięcy. Bez względu na to, jaki zabieg został wykonany, pacjenci muszą wykazać się pełnym zakresem ruchu bez bólu, brakiem obrzęku, odpowiednią siłą mięśniową, pełną kontrolą nerwowo-mięśniową oraz prawidłową techniką podczas uprawiania sportu, zanim zostaną dopuszczeni do powrotu do aktywności fizycznej.
Fizjoterapeuci z Fizjomate szczegółowo zaplanują Twój proces leczenia, odpowiedzą na wszystkie dręczące Cię pytania i sprawią, że powrót do zdrowia będzie przebiegał sprawnie, a także bez przykrych niespodzianek.
Nasi terapeuci pozostają w pełnym kontakcie z ortopedami, z którymi analizują metodę operacyjną, proces leczenia, a także postępy i wyzwania stojące na drodze pacjenta.
Rehabilitacja po artroskopii to dla członków Fizjomate pełne zaangażowanie oraz współpraca z pacjentem poparta doświadczeniem i najnowszymi metodami leczenia. Wszystko to, byś mógł jak najszybciej wrócić do ukochanego sportu lub codziennych aktywności. Umów wizytę u naszego specjalisty we Wrocławiu już teraz!
Chcesz jak najszybciej wrócić do ukochanego sportu lub codziennych aktywności? Razem damy radę!
Ogólnym zaleceniem jest zaprzestanie jedzenia i picia od 8 do 12 godzin przed planowanym zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko komplikacji: posiłki lub napoje bezpośrednio przed artroskopią mogą spowodować problemy ze znieczuleniem. Lekarz prowadzący udzieli Ci w tym zakresie szczegółowych instrukcji.
Artroskopia to niewielki zabieg chirurgiczny, którego rzeczywisty czas trwania wynosi zwykle od 30 do 45 minut. Podczas zabiegu większość pacjentów poddawana jest znieczuleniu ogólnemu.
Hospitalizacja po artroskopii zazwyczaj nie jest konieczna, a pacjent może opuścić szpital w tym samym dniu lub na następny dzień po zabiegu.
Możliwe powikłania po artroskopii obejmują m.in.:
infekcje,
zakrzepowe zapalenie żył,
uszkodzenie tętnicy lub nerwu,
nadmierne krwawienie,
utrzymujący się ból, obrzęk i sztywność,
mrowienie i drętwienie w miejscu nacięcia.
Rehabilitację można rozpocząć już od pierwszej doby po wykonanym zabiegu. Ta po artroskopii trwa zazwyczaj od 1 do nawet 6 miesięcy, a jej długość jest uzależniona od operowanej okolicy, pacjenta oraz struktur, które poddane były zabiegowi.
Zwykle zalecamy 2 wizyty w ciągu tygodnia. Jednak ich ilość ustalamy indywidualnie do Twoich potrzeb w zależności od poziomu aktywności, do której chcesz wrócić oraz tego, jakie struktury poddano artroskopii.
Zbierz informacje i dokumenty o historii swojej choroby, aby omówić je z fizjoterapeutą podczas pierwszej wizyty;
jeżeli wykonano u Ciebie badania obrazowe związane z Twoim stanem zdrowia lub urazem (zdjęcia rentgenowskie, opisy rezonansu magnetycznego itp.), zabierz te dokumenty na wizytę. Pomoże to terapeucie szczegółowo zaplanować proces leczenia;
zastanów się, co chcesz wynieść z terapii i jak pragniesz się czuć po jej zakończeniu. Podziel się tymi celami z terapeutą podczas pierwszej wizyty oraz sprecyzuj, do jakich czynności masz nadzieję powrócić;
ubierz się wygodnie – terapia będzie wymagać ruchu. Wybierz ubranie, które nie ograniczy Ci aktywności i zapewni Twojemu terapeucie dostęp do obszarów, które mogą wymagać terapii.
W przypadku artroskopii blizny będą małe i mniej widoczne niż blizny typowe dla operacji otwartych. Wokół operowanego stawu zostanie prawdopodobnie od dwóch do trzech niewielkich blizn.
W przypadku świeżych blizn niezwykle istotna jest praca z tkankami otaczającymi. Samą bliznę możesz zacząć masować dopiero w momencie pełnego wygojenia. Na konsultacji fizjoterapeuta oceni jej stan, a także wytłumaczy Ci kiedy oraz jak masować ją prawidłowo – masowanie najskuteczniejsze jest w pierwszym roku od powstania. Wówczas mamy największy wpływ na kształt i elastyczność blizny oraz efekt estetyczny.
Jeśli Twoja praca ma charakter biurowy, możesz wrócić do niej nawet kilka dni po operacji. Jeżeli jednak dużo podnosisz, stoisz lub chodzisz w pracy, powrót może potrwać nawet 2 miesiące. Po około 6 tygodniach od zabiegu wraz z fizjoterapeutą możesz stopniowo powracać do poprzednich aktywności. Będzie to jednak miało miejsce dopiero wówczas, gdy odzyskasz pełny zakres ruchu, siłę mięśniową, a w obrębie operowanej kończyny nie będzie obrzęku.