POKONAJ URAZY
I KONTUZJE

REHABILITACJA PO ARTROSKOPII

Rehabilitacja po artroskopii

Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny mający na celu naprawę uszkodzonego stawu. Zaletą w porównaniu z tradycyjną operacją otwartą jest to, że nie ma konieczności całkowitego otwierania stawu. Skraca to czas rekonwalescencji i może zwiększyć szanse powodzenia zabiegu ze względu na mniejszy uraz tkanek.

Nawet po pomyślnym wykonaniu zabiegu artroskopii czeka nas znaczna ilość pracy, aby powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Niezależnie od tego, czy chodzi o powrót do uprawiania sportu, czy do wykonywania obowiązków domowych, współpraca z fizjoterapeutą jest niezbędna do osiągnięcia celów pooperacyjnych. Jak najczęściej wyglądają wskazania i rehabilitacja po artroskopii (np. kolana lub barku)? Zaraz odpowiemy!

Rehabilitacja i fizjoterapia po artroskopii stawu

Rehabilitacja ma celu przywrócenie sprawności i jest ona konieczna po doznaniu urazu, a także po drobnych zabiegach, jak również skomplikowanych, poważnych operacjach. Zapisanie się na zajęcia rehabilitacyjne to krok w celu odzyskania dobrego zdrowia bądź jego poprawy. W tym wypadku oferujemy rehabilitację po artroskopii stawu (m.in. barku, kolana czy łokcia). Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, artroskopia to małoinwazyjna metoda operacji pozwalająca na przeprowadzenie wielu procedur chirurgicznych bez konieczności otwierania stawu. Z tego też względu, gdy tylko istnieje taka możliwość, specjaliści wybierają właśnie tę konkretną technikę. Rehabilitacja po artroskopii zależy od charakteru urazu czy też schorzenia, a także kondycji zdrowotnej – nasi specjaliści ułożą plan ćwiczeń dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta. Zapewniamy, że mają oni dużą wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie, dzięki czemu można im w 100% zaufać. Najważniejsze jest dla nas sprawienie, by każdy z pacjentów w bezpieczny sposób odzyskał swoją sprawność i mógł żyć bez bólu. Działamy we Wrocławiu!

Oferta rehabilitacji po artroskopii

Czeka Cię artroskopia? A może jesteś już po tym zabiegu i szukasz kompleksowej opieki fizjoterapeutycznej? Naszym celem w Fizjomate jest pomoc w bezpiecznym powrocie do możliwie najlepszej sprawności w jak najkrótszym czasie.

W Fizjomate rehabilitacja po artroskopii – barku, kolana czy też łokcia – opiera się na współpracy fizjoterapeuty z pacjentem, realizacji założeń i korzystaniu ze sprawdzonych rozwiązań zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Nie musisz martwić się o nic! Fizjoterapeuci z Fizjomate będą Cię prowadzić przez kolejne etapy powrotu do zdrowia dzięki swojej fachowej wiedzy oraz doświadczeniu. Wszystko to w celu maksymalizacji efektów leczenia operacyjnego, jakim jest artroskopia.

Jakie są zalety leczenia fizjoterapeutycznego po artroskopii? Dzięki Fizjomate osiągniesz szczegółowe cele, które obejmują następujące zagadnienia:

 • możliwie największe ograniczenie bólu i obrzęku bezpośrednio po artroskopii,
 • odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie poddanym artroskopii,
 • przywrócenie funkcji operowanego stawu,
 • odzyskanie normalnego wzorca chodu (w przypadku stawu kolanowego, biodrowego lub skokowego),
 • przywrócenie pełnej siły mięśniowej operowanej kończyny,
 • odzyskanie funkcji specyficznych dla pracy lub sportu, takich jak np. kucanie, klękanie czy bieganie,
 • osiągnięcie maksymalnego poziomu funkcjonowania w oparciu o Twoje cele.

Poznaj szczegółową ofertę

Rehabilitacja po artroskopii łąkotki

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii stawu

Rehabilitacja po artroskopii biodra

Rehabilitacja po artroskopii barku

Jak przebiega rehabilitacja po artroskopii?

Rehabilitacja po artroskopii jest istotną częścią procesu powrotu do zdrowia. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest wykonanie artroskopii niemal każdego stawu, ale najczęściej stosuje się ją w przypadku kolana, barku, łokcia, nadgarstka, kostki, stopy oraz biodra. Pomimo różnorodności zabiegów w obrębie poszczególnych stawów i pomiędzy nimi istnieją podstawowe zasady rehabilitacji po artroskopii, które można zastosować. 

Oto najważniejsze fazy rehabilitacji w artroskopii.

Rehabilitacja przedoperacyjna w artroskopii

Jesteś przed planowanym zabiegiem? Zacznij działać już teraz! W Fizjomate współpraca z fizjoterapeutą może rozpocząć się jeszcze przed artroskopią – wszystko po to, byś szybciej wrócił do pełni zdrowia.

Zabiegi chirurgiczne stanowią spore wyzwanie dla naszych organizmów. Każda, nawet najmniejsza ingerencja w ciało, w szczególności w obrębie struktur narządu ruchu, może skutkować rozmaitymi deficytami funkcjonalnymi.

Rehabilitacja przedoperacyjna to odpowiednie przygotowanie pacjenta, pozwalające mu w skuteczny sposób na szybki powrót do pełnej sprawności po przebytej artroskopii lub innej operacji.

Wczesny okres pooperacyjny po artroskopii (Protection Phase)

W pierwszych kilku tygodniach po artroskopii celem jest zminimalizowanie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęku oraz odzyskanie zakresu ruchu. Na to, czy możemy obciążać kończynę, wpływ ma specyfika danego zabiegu, czyli to, co zostało zrobione przez chirurga w trakcie artroskopii. Ograniczenia zakresu ruchu zależą od rodzaju zabiegu.

Faza naprawy i przebudowy (4-8 tygodni)

W kolejnym etapie powrotu do zdrowia po zabiegu zaleca się poprawę biomechaniki chodu, kiedy artroskopia dotyczyła kończyn dolnych, a także zwiększenie siły mięśniowej oraz stopniowe wprowadzanie aktywności.

Faza siły, mocy i wytrzymałości (8-12 tygodni)

W momencie uzyskania bezbólowego, pełnego zakresu ruchu współpraca z fizjoterapeutą przyjmuje trochę inny charakter. Fizjomate to również trening medyczny, funkcjonalny i siłowy. Pod okiem profesjonalistów stopniowo wprowadzisz coraz większe obciążenia w treningu, by osiągnąć jak największy poziom sprawności.

Faza powrotu do funkcji (12 tygodni – powrót do aktywności)

Ten etap różni się w zależności od celów pacjenta – u każdego przebiega indywidualnie. Zawodowy sportowiec, taki, który ćwiczy rekreacyjnie, czy po prostu osoba, która była poddana artroskopii, by móc znów normalnie funkcjonować, będą mieli przecież inne priorytety. Faza powrotu do funkcji obejmuje m.in. trening plyometryczny, biegowy, dynamiczne ćwiczenia propriocepcji oraz koordynacji, a wszystko dobrane jest do danej dyscypliny sportowej.

Pomagamy we Wrocławiu i Lesznie.
Działamy razem.

Pon. - Sob. - 7:00 - 21:00

Dokładna lokalizacja zależna od wyboru specjalisty.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii?

Na kolejność i czas wprowadzania specyficznych ćwiczeń po artroskopii oraz powrotu do sportu wpływ ma specyfika zabiegu. Czas trwania rehabilitacji po artroskopii może różnić się zależnie od rodzaju urazu czy schorzenia, a także specyfiki danego sportu, do którego chce wrócić pacjent.

Rehabilitacja po artroskopii, np. w przypadku kolana z usunięciem łąkotek, zwykle pozwala na powrót do pełnej aktywności w ciągu 4-10 tygodni. Po naprawie łąkotki lub chrząstki pełny powrót do uprawiania sportu może nastąpić dopiero po upływie od 3 do nawet 6 miesięcy. Bez względu na to, jaki zabieg został wykonany, pacjenci muszą wykazać się pełnym zakresem ruchu bez bólu, brakiem obrzęku, odpowiednią siłą mięśniową, pełną kontrolą nerwowo-mięśniową oraz prawidłową techniką podczas uprawiania sportu, zanim zostaną dopuszczeni do powrotu do aktywności fizycznej.

Rehabilitacja po artroskopii – poznaj naszą ofertę!

Fizjoterapeuci z Fizjomate szczegółowo zaplanują Twój proces leczenia, odpowiedzą na wszystkie dręczące Cię pytania i sprawią, że powrót do zdrowia będzie przebiegał sprawnie, a także bez przykrych niespodzianek.

Nasi terapeuci pozostają w pełnym kontakcie z ortopedami, z którymi analizują metodę operacyjną, proces leczenia, a także postępy i wyzwania stojące na drodze pacjenta.

Rehabilitacja po artroskopii to dla członków Fizjomate pełne zaangażowanie oraz współpraca z pacjentem poparta doświadczeniem i najnowszymi metodami leczenia. Wszystko to, byś mógł jak najszybciej wrócić do ukochanego sportu lub codziennych aktywności. Umów wizytę u naszego specjalisty we Wrocławiu już teraz!

Co nas wyróżnia?

 • Ścisła współpraca zespołu terapeutycznego,
 • pełne zaangażowanie w proces leczenia,
 • kompleksowy program rehabilitacji realizowany w jednym miejscu,
 • motywowanie i współpraca w realizacji założeń.

Co leczymy w Fizjomate?

 • Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL,
 • uszkodzenie łąkotki,
 • uszkodzenie stożka rotatorów,
 • konflikt udowo-panewkowy (FAI).

Chcesz jak najszybciej wrócić do ukochanego sportu lub codziennych aktywności? Razem damy radę!

Nasi fizjoterapeuci pomogą Ci w powrocie do zdrowia

FAQ – Rehabilitacja po artroskopii


Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!