Jakub Łaszcz

Prewencja-kontuzjiw-sporcie-Jak-zapobiegac-urazom-Fizjomate-Jakub-Laszcz

Prewencja kontuzji w sporcie

W życiu sportowca pewne są tylko śmierć, podatki i kontuzje – parafrazując Benjamina Franklina. Niestety każda aktywna osoba prędzej czy później spotka się ze ścianą z napisem “kontuzja”. Czy da się jej przeciwstawić? Jak zapobiegać urazom i cieszyć się zdrowiem? Na czym powinna polegać prewencja kontuzji?  Rozbierzmy temat prewencji kontuzji…
Naderwanie-miesnia-dwuglowego-uda-objawy-diagnostyka-fizjoterapia-leczenie-fizjomate-jakub-laszcz

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda – Wszystko co musisz wiedzieć o leczeniu dwójki

Naderwanie mięśnia dwugłowego uda jest jedną z najczęstszych kontuzji sportowych. Oglądając mecz w telewizji, na pewno nie raz słyszeliście z ust komentatora: “złapał się za tył uda, pewnie uszkodził dwójkę”. Jest to uraz tak popularny u sprinterów, piłkarzy nożnych czy lekkoatletów, że z wielkim przekonaniem próbę diagnozy podejmują osoby niebędące…
Regeneracja po treningu I Poznaj najlepsze sposoby - grafika bloga

Regeneracja po treningu – klucz do świadomego rozwoju

Regeneracja po treningu to temat coraz częściej poruszany przez osoby aktywne. Świadomość zdrowego stylu życia wkrada się w nasze głowy i kieruje uwagę na coś więcej niż ćwiczenia – regenerację. Dźwigamy, biegamy, gramy, wylewamy litry potu, czujemy satysfakcjonujące zmęczenie, aż w końcu przychodzi czas odpoczynku. Jak powinien wyglądać, co przyniesie…
Torbiel Bakera I Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie - grafika bloga

Torbiel Bakera – niechciany balonik

Torbiel Bakera kojarzy się nam przede wszystkim z małym balonikiem występującym w dole podkolanowym, uczuciem rozpierania i dyskomfortu. Po raz pierwszy została opisana w roku 1877 przez angielskiego lekarza Williama Morranta Bakera, któremu to zawdzięczamy dzisiejszą nazwę. Od tamtego czasu upłynęło ponad 100 lat i choć dalej pozostało wiele do…
Zdolności motoryczne - podział i kształtowanie - grafika bloga

Zdolności motoryczne – miejsce, gdzie wszystko łączy się w całość

Zastanawiałeś się kiedyś, kto jest najlepszym sportowcem wszech czasów? Jordan? Muhammad Ali? Pele? Każdy z nich to z pewnością legenda swojej dyscypliny, osoba ikoniczna, napełniająca inspiracją kolejne pokolenia atletów. Jeśli jednak spojrzymy na ich sylwetki i sposób poruszania bez problemu znajdziemy wiele różnic. Dojdziemy tym samym do wniosku, że ciężko…
Tendinopatia I Fizjologia i patofizjologia tendinopatii - grafika bloga

Tendinopatia – wycieczka w głąb fizjologii

Lubię czytać o schorzeniach, które często w mojej opinii są traktowane jako małoistotne. Proste i powierzchowne tłumaczenia danej jednostki sprawiają, że mamy wrażenie jakby nie było w nich nic skomplikowanego. Na przykład taka tendinopatia Achillesa – myślimy zapalenie ścięgna, trzeba odpocząć i zrobić jakieś ćwiczenia na łydkę. A co, jeśli…
Fizjoterapeuci i trenerzy, których warto śledzić w 2022 - grafika bloga

Fizjoterapeuci i trenerzy, których warto śledzić w 2022.

Kiedy zacząłem studia szybko zrozumiałem, że fizjoterapia nie kręci się tylko wokół tego, co dzieje się na uczelni, czy w książkach. Wychowałem się w erze Internetu i dobrze wiedziałem, jak dużo z niego można wyciągnąć. Zacząłem szukać, pytać się ludzi z roku i powoli poznawać kolejne blogi, kanały na YouTube…
Sen I Jakie korzyści daje nam sen? - grafika bloga

Sen – zapomniane lekarstwo

Zastanawialiście się kiedyś po co nam jest sen? W końcu, kiedy śpimy nie możemy jeść, spotykać się z przyjaciółmi, zarabiać na życie czy nawet bronić przed ewentualnym zagrożeniem. Patrząc powierzchownie tracimy ⅓ naszego życia na bycie bezczynnym. Mimo to przez tysiące lat ewolucji sen nie zanikł, a wręcz przeciwnie jego…
Kofeina przed treningiem - dawka, właściwości, działanie - grafika bloga

Wstawaj samuraju, mamy kawę do wypicia

Kawa – przez jedynych uważana za napój bogów, przez innych za magiczną miksturę, która każdego ranka budzi ze snu i nadaje porannemu życiu sens. Ale nie tylko rano pijemy kawę, robimy to też po obiedzie czy w ramach przerwy w pracy, w sumie pora na kawę jest zawsze. To sprawia,…
Przestawiony zegar, czyli jak praca w nocy wpływa na rytm okołodobowy? - grafika bloga

Przestawiony zegar, czyli jak praca w nocy wpływa na rytm okołodobowy?

Wszystkie organizmy żyjące na Ziemi wykazują powtarzające się cykle zmian, zwane rytmami okołodobowymi. Nie jesteśmy w tym wypadku wyjątkiem – nasze ciało również dostosowane jest do 24-godzinnego rytmu światło – ciemność czy odpoczynek – aktywność. A przynajmniej chciałoby. Co, jeśli pracujemy w nocy, a nasz rytm okołodobowy stale poddawany jest…
Zwichnięcie rzepki I objawy, przyczyny, diagnostyka i dysplazja - grafika bloga

Zwichnięcie rzepki, czyli kiedy sanki wypadną z toru.

Rzepka to największa trzeszczka człowieka, która poza funkcją detektora twardych przedmiotów, wspomaga pracę mięśnia czworogłowego w wyproście kolana, a przy tym zachowuje stosunkowo dużą ruchomość we wszystkich kierunkach. Buduje ona staw rzepkowo – udowy (SRU), w którym to ślizga się po kości udowej niczym bobslej po lodowej rynnie. Niestety podobnie…
skurcze dlaczego łapią mnie skurcze łydek fizjomate

O kurczę, łapią mnie skurcze!

Zaciśnięte zęby i grymas na twarzy to pierwsze, co dostrzeżemy u niejednego pechowca, którego złapią kurcze mięśniowe. Dodajmy do tego jeszcze okrzyk bólu i mamy pełną diagnozę przypadku. No może trochę upraszczam. Choć temat skurczów wydaje się dotykać wielu osób, to jego przyczyny dalej pozostają zagwozdką. Czy za problemem stoi…
Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!