Przez całe nasze życie siedzimy, stoimy lub leżymy. To jak leżymy może być przyczyną problemów z kręgosłupem, ale zdecydowanie częściej bóle pleców dopadną nas przez złe nawyki siedzenia. Z pozycji stojącej niekiedy będziemy przeciążać swój kręgosłup schylając się czy skręcając w trakcie podnoszenia ciężaru. W jaki sposób wykonujemy każdą z tych czynności warunkują nawyki, które do tej pory każdy sobie wyrobił świadomie lub nie. Dlatego warto zadbać o poprawne nawyki zdrowego kręgosłupa.
Człowiek działa w niektórych sytuacjach automatycznie. Jeśli wiele razy w dniu będziemy powielać złe nawyki podczas siedzenia czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, to w końcu każdego z nas mogą dopaść problemy z kręgosłupem.
Co ratuje nas od przeciążeń kręgosłupa?
Pomiędzy kręgami w kręgosłupie znajdują się dyski (krążki międzykręgowe), które są nadmiernie obciążanie podczas nieprawidłowego podnoszenia ciężaru lub długotrwałego siedzenia. Zostały stworzone do ratowania nas od przeciążeń i powinny długo spełniać swoją funkcję.
Tak jak człowiek jest stworzony do ruchu, tak dyski również go potrzebują. Impulsowe dociski wzdłuż kręgosłupa podczas wszelkich aktywności fizycznych pomagają w odżywianiu krążka, a prawidłowa higiena snu pomaga w jego regeneracji. Krążek, jak każdy inny materiał, się zużywa. To zupełnie normalne, ale nadmierne jego zużywanie może doprowadzić do wczesnych objawów dyskopatii kręgosłupa.
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa to miejsce, w którym ból kręgosłupa występuje najczęściej.
Dlatego należy zadbać o to, aby codziennie poświęcać czas na ruch i stronić od wszelkiego rodzaju używek, takich jak papierosy. Badania pokazują, że dym tytoniowy zmienia polecenia zapisane w naszych genach, co destrukcyjnie wpływa na żywotność dysków.
Prawidłowy nawyk siedzenia
Nasz kręgosłup nie został stworzony do siedzenia, a przynajmniej nie do tak częstego jak na co dzień. W krajach wysoko rozwiniętych kilkukrotnie częściej obserwuje się problem jakim jest ból pleców w odcinku lędźwiowym. Wielogodzinne utrzymywanie kręgosłupa w pozycji statycznej (bez ruchu w napięciu) jest ogromnym wysiłkiem. Zatem co powinno się zrobić, aby nie nadwyrężać pleców i uchronić swój kręgosłup od cierpienia? Polecam zajrzeć na mój wcześniejszy wpis, w którym podpowiadam co zrobić, jeżeli większość swojego dnia spędzasz w pozycji siedzącej.
ZAPAMIĘTAJ: Długotrwałe siedzenie jak i nieprawidłowe podnoszenie ciężarów jest niekorzystnym obciążeniem dla kręgosłupa, który w odcinku lędźwiowym ma za zadanie uporać się z przeciążeniami, to właśnie tam najczęściej pojawiają się niepokojące objawy bólowe kręgosłupa.
Prawidłowy nawyk podnoszenia
Wstając od biurka po wielogodzinnej pracy umysłowej, wystarczy, że szybko schylisz się po jakąś rzecz z podłogi i możesz doświadczyć bólu kręgosłupa lędźwiowego. Po długotrwałym siedzeniu Twoje mięśnie są nadmiernie napięte. Ból, którego doświadczasz to nie złamany kręgosłup czy przepuklina, a „naciągnięcie” mięśnia zamaszystym ruchem schylania się bez zastanowienia nad techniką. Może to nic poważnego, ale Twoje plecy przestają pracować, a okoliczne tkanki kurczą się, powodując dodatkowy ból.
Drugim powodem może być podniesienie dużego ciężaru „z pleców”. To destrukcyjny nawyk dla naszego kręgosłupa, nadmiernie zużywający krążki międzykręgowe kręgosłupa. Schylanie się i podnoszenie „z nóg” jest zdrowym rozwiązaniem tych sytuacji.
1. Obrazek po lewej stronie pokazuje jak wygląda zła technika próby podniesienia ciężkich przedmiotów. 2. Obrazek po prawej stronie to prawidłowa technika dźwigania wazonu wypełnionego muszlami z Australii. Istotnym elementem jest ustawienie ciężaru pod naszymi barkami
Jak prawidłowo się schylać?
Podnosisz ciężki przedmiot? Trzymaj prosty kręgosłup. Jeśli jest zgięty lub przeprostowany nadmiernie się przeciąża.
Dźwigaj z nóg! I ustaw się nad ciężarem. Wtedy gwarantujesz sobie, że ciężar nie obciąży Twojego kręgosłupa. Podniesiesz go „z nóg” w sposób prawidłowy i bez zbędnych przeciążeń.
Ile i jak się ruszasz? Dlaczego to takie ważne
Naturalnie mięśnie wspomagają rozkład obciążeń i dbają o trzymanie jak najbardziej korzystnej dla Ciebie postawy. Jeśli połączysz małą aktywność ruchową z siedzeniem to Twoje dyski muszą sobie radzić same. Praca Twoich mięśni oraz prawidłowe nawyki ruchowe umożliwia Ci ustawienie osi stawów jak najbardziej korzystnie do obciążenia, wtedy cały system redukcji przeciążeń może działać bez zarzutów.
Koślawość i szpotawość kolana jest prostym przykładem zmian osi stawu. Dodając do tego złą technikę wykonywania przysiadu z obciążeniem możemy w przyszłości spodziewać się bólów kolan spowodowanych np. bocznym przyparciem rzepki. Zastanów się przy następnym schylaniu się nad ustawieniem swojego ciała w przestrzeni.
Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:
Mateusz Leroch
fizjoterapeuta
Poprowadzę Cię po operacji i razem wyjdziemy z kontuzji! Powrót do codzienności bez bólu i aktywna rehabilitacja to nasz wspólny cel. Praktyczna wiedza o tym jak obchodzić się z urazem, pozwoli Tobie szybciej wrócić do zdrowia. Pomogę Ci wrócić do zdrowia po operacji plastycznej.
Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!
Zarządzaj zgodą
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.