0%

Fizjoterapeuci i trenerzy, których warto śledzić w 2022.

Kiedy zacząłem studia szybko zrozumiałem, że fizjoterapia nie kręci się tylko wokół tego, co dzieje się na uczelni, czy w książkach. Wychowałem się w erze Internetu i dobrze wiedziałem, jak dużo z niego można wyciągnąć. Zacząłem szukać, pytać się ludzi z roku i powoli poznawać kolejne blogi, kanały na YouTube czy profile na Instagramie, które bardzo często potrafią rozwijać horyzonty.

Skończyło się na tym, że wraz z Mateuszem sami zaczęliśmy tworzyć i w pewnym sensie budować tą społeczność (mam nadzieję, że w pozytywnym kierunku). Wiemy, ile czasu i dodatkowego poświęcenia to zajmuje, a także że bycie twórczym, kreatywnym i sumiennym nie należy do łatwych. Na szczęście branża fizjoterapeutyczna z roku na rok rozwija się coraz prężniej (co widzę bardzo dobrze, edytując ten artykuł po roku), a my jedynie możemy z tego korzystać i czerpać wiedzę oraz inspiracje.

Obecnie znajdujemy się kilka kroków dalej, tworzymy duży, zgrany zespół i wydaje się, że śledzimy większość ciekawych osób, które działają w Internecie, dzięki czemu mogę stworzyć coś czego sam na starcie nie znalazłem. Jeżeli właśnie zaczynasz swoją drogę w świecie fizjoterapii, chciałbyś się nią bardziej zainteresować albo szukasz specjalistów, którzy mogą pomóc Ci z twoim problemem zapraszam Cię na zupełnie subiektywną listę fizjoterapeutów i trenerów, których warto śledzić w 2022.

Jest ona alfabetyczna, a każda z tych osób jest bez wątpienia warta zaobserwowania w takim samym stopniu. Jedziemy! Fizjoterapeuci i trenerzy, których warto śledzić w 2022!

Piotr Ciebiera

Active Sport Solutions – Piotr Ciebiera

Fantastyczny Instagram prowadzony przez terapeutę ruchowego, a także trenera przygotowania motorycznego Piotra Ciebiere. Pracuje on na co dzień w warszawskiej Klinice Chirurgii Kolana, dzięki czemu mamy możliwość obserwować, jak pracuje z wykorzystaniem ogólnie rozumianego ruchu z pacjentami po operacjach kolan czy kręgosłupa. Nierzadko w akcji występują również znani sportowcy, dlatego faza powrotu do sportu po kontuzji to często temat przewodni.

Osobiście cenię Pana Piotra za niezwykle obrazowe przedstawianie w jakich płaszczyznach prowadzony jest ruch poprzez rozrysowywanie różnokolorowych strzałek. Brzmi dziwnie, ale uwierzcie mi na słowo, że pozwoli wam to na nowo poznać nawet najprostsze ćwiczenia.

Piotr Ciebiera

Kyle Dobbs, Joe DeFranco, Mick Hughes, Mikołaj Stańczak, Andrew Hannon, Brandon Harris
Bartosz Nowacki Anatomia Biegania

Anatomia Biegania – Bartosz Nowacki

Bartek to fizjoterapeuta i trener biegania, prowadzi swój gabinet „Pan Kręgosłup” we Wrocławiu. Z jego oczu bije nieskończona energia i pasja do tworzenia social mediów. Nikt nie publikuje tyle Instastory i postów. Jest dużo lifestylu, ale równie wiele wskazówek i ćwiczeń biegowych

Bartek to pierwsza osoba, która uwierzyła w nasz projekt i zaprosiła na wspólną kawę. Takie chwilę budują i napełniają energią do działania. Właśnie tego życzę Wam obserwując biegowe poczynania Anatomii Biegania.

Piotr Piaskowski

Fizjologika – Piotr Piaskowski

Jeżeli o popularności decydowałby liczby na Instagramie to Piotrek Piaskowski, znany szerzej jako Fizjologika byłby na jej szczycie. Bez wątpienia najładniejszy Instagram w zestawieniu pod względem zdjęć. Jednak, według mnie, nie to stanowi największą wartość. Jest nią blog – Fizjologika, który jest skarbnicą wiedzy fizjoterapii ortopedycznej. Ciekawi was staw skokowy, kręgosłup czy kolano, w którym bez wątpienia Piotrek jest specjalistą najwyższej klasy? To koniecznie sprawcie jego bloga, a także rozmowy Fizjologiczne, które prowadzi w ramach podcastu z gośćmi.

Najbardziej cenię u Piotrka profesjonalne podejście do tematu i konkretność. Bardzo często nie bawi się on w ogólniki, a po prostu pokazuje, jak można prowadzić rehabilitację ortopedyczną na bazie autorskich protokołów.

Piotr Piaskowski

Jeśli szukam inspiracji w pracy fizjo i działaniach online to zawsze znajduje je u Mike’a Reinolda.
Marcel Mieszkalski

Fizjopassion – Marcel Mieszkalski

Fizjopasjonata z krwi i kości. Jeżeli poszlibyście na szkolenie z jego udziałem to wyjdziecie z bólem głowy od nadmiaru informacji. Niezwykle całościowe i rozbudowane spojrzenie na człowieka, a także kapka embriologii, o której Marcel wspomina z najwyższym zaangażowaniem. W Fizjopassion swoją cegiełkę nieustanie dokłada Jakub Durczak, a także Darek Kowalski we wspólnym podcaście “Fizjopassion na podsłuchu”.

Ekipa Marcela w mojej opinii stworzyła najambitniejszy projekt 2021 roku, wprowadzając powiew świeżości w świat fizjoterapii – Akademia Fizjopassion. Narzędziownik, kliniczne piątki, zapytaj eksperta, kursy online, forum i to wszystko zamknięte w jednej platformie. Nie sposób tego przejeść. Sprawdźcie koniecznie.

Marcel Mieszkalski

Moim zdaniem wartym uwagi fizjoterapeutą jest Maciej Duczyński, a czytelników zachęcam, by pamiętali, że zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności nie ma początku ani końca. Nauka jest procesem, którym jest życie.
Jakub Durczak SkoliozaOkiemOsteopaty

Jakub Durczak

Kuba poza Fizjopassion rozwija autorski projekt “Skolioza okiem osteopaty”, w którym jak łatwo się domyślić poruszany jest temat skolioz i wad postawy. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że jest skarbnicą wiedzy w tym temacie. 

Na co dzień pomaga również wielu niemowlętom i dzieciom m.in w problemach ulewania, kolek czy z kanalikiem łzowym. Jeśli interesują Was problemy maluszków to trafiliście pod dobry adres.

Fixyourself – Bartosz Kuc

Bez wątpienia, korzystając z wiedzy Bartka Kuca możesz Naprawić siebie. Terapeuta ruchowy i trener przygotowania motorycznego działający na co dzień w Białymstoku. Prowadzi Instagram, na którym regularnie pokazuje, jak pracuje z pacjentami. Poza tym ogromna ilość materiałów z FRC i KINSTRETCH, metod obecnie rzadko spotykanych w Polsce.

To co wyjątkowe w Instagramie Bartka Kuca to duża ilość konkretnych ćwiczeń i porad, które każdy, nawet największy żółtodziób, może przetestować na własnych stawach. Także wpadajcie na Insta i „fix yourself”.

Fijołek&Kłos

FizjoterapiaHD – Łukasz Kłos i Tomasz Fijołek

FizjoterapiaHD dowodzona jest przez dwóch fantastycznych fizjoterapeutów, którzy o dziwo pracują w zupełnie innych miastach. Tomasz Fijołek prowadzi swój gabinet we Wrocławiu, a Łukasz Kłos w Warszawie. Głównym profilem działalności w Internecie wydaje się YouTube. Z jednej strony spotkamy na nim proste filmy kierowane do pacjentów. Z drugiej natomiast FizjoterapiaHD porusza tematykę fizjoterapii ortopedycznej, w której obaj Panowie się specjalizują. Wisienką na torcie są materiały dla biegaczy od Łukasza.

Fizjoterapia rośnie w siłę na Instagramie, jednak na YouTubie wciąż tej rzetelnej, polskojęzycznej wiedzy nie ma wiele. Jeżeli wolicie materiały wideo, zamiast tekstów oraz interesuje was terapia manualna i bieganie to właśnie FizjoterapiaHD będzie dobrym wyborem.

Łukasz Kłos

Od zawsze obserwuje Johna Gibbonsa.
Jakub Surmacz

Jakub Surmacz

Może wydawać się to dziwne, ale pierwsza rzecz jaka przychodzi mi do głowy to przysiad z orbitrekiem nad głową. Człowiek wydaje się niemożliwy, a ilość “funkcjonalnych” ćwiczeń z czym się da, po prostu cieszy oko. O to chodzi! Ruch nie musi być nudny i stereotypowy.

Na co dzień pracuje w Lublinie i to właśnie swoją pracę, a także treningi pokazuje na Instagramie. Zwraca uwagę zróżnicowane podejście do klienta i szeroko zakrojona wiedza z fizjologii oraz neurologii funkcjonalnej. Kubę po prostu trzeba obserwować.

Jakub Surmacz

Sławek Fotek – wprawdzie nie fizjo, ale przebija większość.
Karol Kruczek

Karol Kruczek

Trener przygotowania motorycznego pracujący w krakowskim Next Generation Performance. Na uwagę zasługuję sumiennie prowadzony Instagram, dzięki któremu możemy podpatrywać, jak pracuje ze swoimi podopiecznymi – bardzo często zawodnikami MMA.  Rzuca się w oczy jego analityczne i skrupulatne planowanie treningu oraz świadome kontrolowanie postępów za pomocą akcelerometrów czy platformy dynamometrycznej.

Uważam, że fizjoterapia wiele zyskuje czerpiąc wiedzę z przygotowania motorycznego. Ostatecznie obie nauki bardzo często się zazębiają. Co sprawia, że nie tylko fizjoterapeutów warto obserwować.

Karol Szapel

Karol Szapel

Karol Szapel to doświadczony fizjoterapeuta, którego według mnie cechuje naukowe i oparte na faktach podejście do fizjoterapii. Jak wiele osób w zestawieniu publikuje swoje treści za pomocą Instagrama, na którym zawsze znajdziecie rzetelne informacje na temat np. tendinopatii oraz wielu mitów fizjoterapii.

Od niedawna współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Fizjoterapii Inwazyjnej, czyli kolejnego projektu, który wydaje się, że popchnie przynajmniej fragment polskiej fizjoterapii krok do przodu. Jeśli interesuje Was suche igłowanie oraz inne metody pracy inwazyjnej zajrzyjcie koniecznie.

Michał Dachowski Fizjo4life Zdrowybiznes Blackroll

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta, szkoleniowiec, biznesmen – tak najprościej ująć Michała Dachowskiego bez pomijania całości jego działań. Założyciel warszawskiego Fizjo4life i Blackroll Polska, a w mediach wielki fan biznesowej i marketingowej strony fizjoterapii. Twórca podcastu “Dachowski Pyta” i drugiego profilu Zdrowy Biznes.

“Dachowski Pyta” to w mojej opinii najwszechstronniejszy podcast na naszym podwórku. Możemy poznać przekrój specjalistów z całej polski, ich rozwój karier, obecne spojrzenie na wiele spraw, a także dużo ciekawostek. Jeśli szukacie czegoś więcej to Zdrowy Biznes i “Dachowski Pyta” może trafić w wasze gusta.

Paweł Krótki

Paweł Szorstki – Paweł Krótki

Paweł Szorstki, czyli Paweł Krótki założyciel BodyWork, a także jeden z fizjoterapeutów działających, we wspomnianej już Klinice Chirurgii Kolana. Fizjoterapeuta pracujący ruchem, na którym zna się niesamowicie i od którego możecie wyciągnąć wiele informacji na temat treningu funkcjonalnego czy fazy powrotu do sportu. Swoje działania przede wszystkim prezentuje na Instagramie, ale także możecie go śledzić poprzez BodyWork.

Z pozoru kolejna osoba pracująca ruchem, ale uwierzcie na słowo – tu ruch jest sztuką, a sztuka ruchem. Nie zawiedziecie się autorskim podejściem do treningu i pomysłowością wykonywanych ćwiczeń oraz odwzorowań ruchu przeróżnych dyscyplin w rehabilitacji.

Artur Mohr

Praktyczna Strona Treningu – Artur Mohr

Artur jako fizjoterapeuta, a także trener prowadzi swoje działania w Katowickim Hussar Academy. W 2021 roku zdecydowanie przebił się w mainstream polskiej fizjoterapii, propagując oparte na dowodach naukowych prowadzenie fizjoterapii.

W mojej opinii prowadzi najciekawszy podcast o fizjoterapii. Wspólnie z gośćmi dyskutuje na wszelakie tematy kręcące się wokół naszej pięknej dyscypliny. Jest konkretnie, na temat i przede wszystkim wyczerpująco, bez omijania niewygodnych pytań.

Praktyczna Strona Treningu to również ładnie prowadzony Instagram i duża dawka wiedzy za nim idąca.

Ryszard Biernat RozumICiało

RozumICiało – Ryszard Biernat

Bez wątpienia najbardziej doświadczony fizjoterapeuta w zestawieniu – Ryszard Biernat. Twórca Centrum Sportu i Rehabilitacji Biernat w Olsztynie, w którym oczywiście pracuje na co dzień. Podstawowym medium z jakiego możemy czerpać naukę jest Youtube i kanał RozumICiało. Znajdziemy na nim ogrom informacji na temat fizjoterapii, urazów ortopedycznych oraz niezwykle trafne przemyślenia dr. Biernata.

Mnie kanał RozumICiało kupił od pierwszego odcinka. Po pierwsze zawsze obrazowe przedstawienie problemu, po drugie łatwość z jaką dr Biernat wyjaśnia dany temat, a po trzecie konkretność odpowiedzi czy zalecanej terapii. Jeśli lubicie materiały filmowe to subskrypcja RozumICiało jest obowiązkowa.

Marek Kus Dominik Piksa Move Therapy

Move Therapy – Marek Kuś i Dominik Piksa

Terapia ruchem to słowo klucz opisujące działania duetu Marek Kuś i Dominik Piksa. Konkretnie prowadzony Instagram, zarówno Move Therapy, jak i prywatne obu Panów oraz od niedawna kanał na Youtube. W oczy przede wszystkim rzuca się prostota i łatwość przedstawiania treści. Konkretne porady i wszechstronność spojrzenia na poruszanie człowieka sprawia, że Move Therapy to profil “must have” każdego, kto interesuje się terapią ruchem.

Mnie przede wszystkim kupuje bardzo swobodne prowadzenie materiałów i komunikacji, poruszanie tematów prostych, ale na swój charakterystyczny sposób, bez populistycznych formułek. W projekcie od jakiegoś czasu pojawiają się również nowe tematy, zahaczające o dietetykę czy anatomię, co pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój w 2022.

NeuroProjekt Maciej Duczynski Patryk Sobotka

NeuroProjekt – Maciej Duczyński i Patryk Sobotka

Projekt Masaż, a nie czekaj…w 2021 spotkał nas rebranding i obecnie projekt kojarzony z Maćkiem Duczyńskim i Patrykiem Sobotką nosi nazwę Neuroprojekt. Zmiana ta wydawała się już od dłuższego czasu oczywista, a wręcz konieczna. Panowie zupełnie zmienili podejście do leczenia, któremu daleko od klasycznego masażu.

Obecnie Neuroprojekt kojarzony jest z kinezjologią stosowaną i neurodiagnostyką, która znajduje coraz większe zainteresowanie wśród fizjoterapeutów. Wiele materiałów znajdziecie na Instagramie, ale również na YouTubie czy podcaście NeuroFreaky.

Patryk Sobotka

Piotr Baćmaga – masa wiedzy i pomysł na sociale oraz Monika z Fizjokilk – szczególnie jej insta.

Maciej Duczyński

Polecam Panią Fizjotrener.
Sandra Osipiuk

Sandra Osipiuk

Last but not least – Sandra Osipiuk. Fizjoterapeutka pracująca na co dzień w Warszawie i specjalizująca się w pracy z oddechem. Jej Instagram i blog to kopalnia wiedzy na temat oddechu, który z zupełnie prostej czynności, dzięki takim osobom, staje się niezwykle ciekawy. Jak oddychać, czym jest hiperwentylacja, jakie są ćwiczenia oddechowe? To wszystko w najwyższej jakości merytorycznej.

Osobiście uważam, że Pani Sandra łamie wszelkie reguły w świecie fizjoterapii. Większość osób pokazuje terapię manualną lub pracę ruchem i mogłoby się wydawać, że każda inna forma się nie przyjmie, bo nie jest tak popularna. Nic z tych rzeczy. Jeśli masz ogromną wiedzę i chęci do działania to sam dyktujesz zasady gry.

Sandra Osipiuk

Uwielbiam uczyć się o stresie i układzie nerwowym, a nikt chyba tego ciekawiej nie robi jak Andrew Huberman.

To nie koniec

I o to lista fizjoterapeutów i trenerów, których warto śledzić w 2022. Fizjoterapia w Polsce z roku na rok przybiera na siłach i wydaje się, że służy to wszystkim. Zacząłem pisać ten wpis na początku 2021(obecnie czytasz go w drugiej odsłonie), dzięki czemu mogę zobaczyć jak wiele zmieniło się przez rok. Projekty, które na początku 2021 zaczynały chodzić, dziś są rozpędzone i stanowią o sile twórców.

Jeśli jesteś na samym początku drogi, zastanawiasz się jakie szkolenia kończyć i książki czytać to po prostu zainspiruj się tymi, którzy już ten początek dawno mają za sobą. Zobaczymy co spotka nas w 2022 rok i czy pojawi się jakiś kolejny ciekawy projekt. Widzimy się za rok. Tym razem w 2023.

Spodobał Ci się artykuł? Umów się do autora:

Jakub Łaszcz

fizjoterapeuta I trener

Health Point
ul. Polaka 4/7u, Wrocław
Fizjoterapia

Studio treningowe D36
ul. Dąbrowskiego 36, Wrocław
Trening

Szukasz pomocy w powrocie do zdrowia? Cieszę się, że tu trafiłeś. Wskażę Ci drogę w leczeniu kręgosłupa, biodra, barku czy kolana, a Ty zostaniesz bohaterem tej opowieści. Rozumiem, że kontuzje w sporcie to ciężki czas. Z przyjemnością wesprę Twoje starania i zrobię wszystko, żebyś wrócił silniejszy. Chcesz zacząć zdrowo ćwiczyć? Działajmy razem. Jesteś gotów zostać bohaterem?

Health Point
ul. Polaka 4/7u, Wrocław
Fizjoterapia

Studio treningowe D36
ul. Dąbrowskiego 36, Wrocław
Trening

Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!