Inne

5 porad jak zacząć trenować kalistenikę

Jak trenować kalistenikę? 5 porad dla początkującego

Kalistenika to forma treningu z wykorzystaniem masy własnego ciała. Wiąże się z widowiskowymi figurami i inspirującym ruchem. Osoby trenujące kalistenike u wielu budzą podziw samym wykonywaniem ćwiczeń na poziomie zaawansowanym. Trening z własnym ciężarem ciała to także świetny sposób na poprawę swojej sylwetki. Zaczynając przygodę z ruchem, dowiedz się jak…
Zespół kanału Guyona - anatomia, przyczyny, objawy, leczenie - grafika bloga

Następny przystanek: Kanał Guyona

Gotowi na kolejną podróż po układzie nerwowym? Jego sprawny przebieg gwarantuje, że wszystko będzie działać, tak jak powinno. Zespół kanału Guyona jest jednak sytuacją w której niedoświadczony maszynista, może załamać ręce. Jak będzie w Twoim przypadku? Ale kanał… Idąc palcem po mapie splotu ramiennego, w pewnym miejscu możemy natknąć się…
Jak i Gdzie Boli Rwa Kulszowa? Przyczyny Powstawania - grafika bloga

Rwa kulszowa – czy jest się czego bać?

Silny ból promieniujący do pośladka i nogi, wzmagający się podczas kichania czy kaszlu oraz towarzyszące mu mrowienie. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych zazwyczaj z podrażnieniem nerwu kulszowego, którego funkcją jest zapewnienie czucia i funkcji kończyny dolnej [1,2]. Już starożytni Grecy byli zaznajomieni z terminem „rwa kulszowa”, którym Hipokrates określał…
Neuralgia Mortona - co to jest, przyczyny, objawy, leczenie - grafika bloga

Kamyk w bucie czy neuralgia Mortona?

Neuralgia Mortona zaczyna się niewinnie. Na początku odczuwasz dyskomfort i delikatne mrowienie między palcami. Po sprawdzeniu stwierdzasz jednak, że tym razem to nie mały kamyk w bucie.  Czasem zignorowany problem może rozwinąć się na naprawdę dużą skalę i mocno uprzykrzyć nam życie. Czym jest neuralgia Mortona? Głównym objawem neuralgii Mortona…
Padaczka - podstawy przed podjęciem aktywności fizycznej - grafika bloga

Padaczka – podstawy przed podjęciem aktywności fizycznej

Padaczka dotyczy 2% populacji, a diagnozowana jest w większości przypadków przed 21 rokiem życia. To choroba neurologiczna mózgu, która objawia się występowaniem powtarzających się po sobie przynajmniej dwóch napadów padaczkowych, czyli niekontrolowanych wyładowań elektrycznych w korze mózgowej istoty szarej. Prowadzi to do przejściowego przerwania prawidłowej pracy mózgu. Padaczka, czyli epilepsja…
Marihuana medyczna - czym jest, wskazania i efekty uboczne - grafika bloga

Zielone złoto – marihuana medyczna

Zielone złoto – marihuana medyczna, czyli susz pozyskiwany z roślin z rodzaju konopi. Roślina budząca wiele kontrowersji. W niektórych krajach legalna lub częściowo legalna, w innych zabroniona. Tak dobrze rozpoznawalna głównie ze względu na swoje właściwości psychoaktywne. Używana głównie w celach rozrywkowych, ale też coraz częściej w postaci marihuany medycznej…
Ostroga piętowa - co to jest, jak wygląda, dlaczego powstaje - grafika bloga

Niech ci pójdzie w pięty! Jak powstaje ostroga piętowa?

„Znowu się spóźnię! Muszę przyspieszyć kroku. Mam dzisiaj jeszcze tyle do załatwienia! Te nowe buty ciągle mnie obcierają, ale przecież już ich nie zwrócę. To chyba mój tramwaj! Lepiej jak pobiegnę! To był ciężki dzień! Ale mnie dzisiaj stopy bolą!” Brzmi znajomo? Stopy nieustannie muszą nadążać za szybkim tempem naszego…
Nie trać tchu - o ratunku w bezdechu sennym - grafika bloga

Nie trać tchu – o ratunku w bezdechu sennym

Nadmierna senność w ciągu dnia, chrapanie, suchość w jamie ustnej po przebudzeniu wydają Ci się znajome? Te symptomy mogą być konsekwencjami obturacyjnego bezdechu sennego (ang. OSAS obstructive sleep apnea syndrome) należącego do grupy zaburzeń oddychania podczas snu [2,8,9]. Sen zajmuje średnio jedną trzecią Twojego życia, a to czy będzie czasem…
Ergonomia w e-sporcie, czyli jak siedzieć, ustawić monitor oraz myszkę - grafika bloga

Ergonomia w e-sporcie. Czyli jak gracz powinien siedzieć.

Gaming, bycie graczem. W dzisiejszych czasach bardzo popularna rzecz, już nie tylko wśród młodych, ale też i starszych członków naszego społeczeństwa. Nie stereotypizowana już z otyłymi chłopcami, siedzącymi cały dzień w domu, bez znajomych w świecie rzeczywistym. Dzisiaj gra każdy, dziewczyny, kobiety, chłopcy i mężczyźni. Bardzo często są to osoby dobrze zbudowane i wysportowane. Na bazie oczywiście gier wideo powstał coraz…
Ręce opadają, czyli porażenie nerwu promieniowego - grafika bloga

Ręce opadają, czyli porażenie nerwu promieniowego

Czasami zdecydowanie za dużo biorę na swoje barki. Zmęczenie i obciążenia jakie działają na mój organizm wykorzystam jednak na wstępie, jako porównanie. Otóż zupełnie to samo dzieje się z naszym układem nerwowym. Nasze nerwy obwodowe narażane na nieustanny stres i przeciążenia prędzej czy później muszą się zbuntować. Odczuwamy to wtedy…
Tendinopatia I Fizjologia i patofizjologia tendinopatii - grafika bloga

Tendinopatia – wycieczka w głąb fizjologii

Lubię czytać o schorzeniach, które często w mojej opinii są traktowane jako małoistotne. Proste i powierzchowne tłumaczenia danej jednostki sprawiają, że mamy wrażenie jakby nie było w nich nic skomplikowanego. Na przykład taka tendinopatia Achillesa – myślimy zapalenie ścięgna, trzeba odpocząć i zrobić jakieś ćwiczenia na łydkę. A co, jeśli…
W szponach szaleństwa - gdy dotyka Cię porażenie nerwu łokciowego - grafika bloga

W szponach szaleństwa – gdy dotyka cię porażenie nerwu łokciowego

Drętwienie dłoni, wrażenie osłabienia, czy w końcu wypadanie przedmiotów z rąk to nic przyjemnego. Na początku nie interesuje nas jednak, jaka jest przyczyna naszych dolegliwości. Zaczynamy czytać dopiero wówczas, gdy problem daje nam porządnie w kość. Nadeszła więc doskonała okazja, by przekonać się na czym polega porażenie nerwu łokciowego. Nie…
Stres - walcz lub uciekaj, ale zawsze odpocznij - grafika bloga

Stres – walcz lub uciekaj, ale zawsze odpocznij

Dla jednych pierwsze skojarzenie ze stresem to spocone dłonie, ciężki oddech, dla innych nieustające parcie na pęcherz. Każdy doskonale wie, czym jest i jakie objawy u niego wywołuje. Niezależnie od tego czy trwa krótką chwilę, parę godzin czy nawet kilka miesięcy jego wpływ na organizm nie jest obojętny. Zazwyczaj kojarzony…
Niech was błogosławi, czyli uszkodzenie nerwu pośrodkowego - grafika bloga

Niech was błogosławi, czyli uszkodzenie nerwu pośrodkowego

Układ nerwowy możemy śmiało przyrównać do sprawnie działającej sieci komunikacji miejskiej. Przepływ informacji to ludzie. Wszelkie utrudnienia na trasie metra, czy jakiegokolwiek innego środka transportu mają takie same konsekwencje, jak w przypadku dysfunkcji obwodowego układu nerwowego. Wpływają one na funkcjonowanie całego miasta. Uszkodzenie nerwu pośrodkowego występuje niestety dosyć często i…
Fizjoterapeuci i trenerzy, których warto śledzić w 2022 - grafika bloga

Fizjoterapeuci i trenerzy, których warto śledzić w 2022.

Kiedy zacząłem studia szybko zrozumiałem, że fizjoterapia nie kręci się tylko wokół tego, co dzieje się na uczelni, czy w książkach. Wychowałem się w erze Internetu i dobrze wiedziałem, jak dużo z niego można wyciągnąć. Zacząłem szukać, pytać się ludzi z roku i powoli poznawać kolejne blogi, kanały na YouTube…
Ergonomia pracy przy komputerze. Niezbędnik uciekania od przeciążeń - grafika bloga

Ergonomia pracy przy komputerze. Niezbędnik uciekania od przeciążeń

Zanim przystąpimy do korzystania z jakiegokolwiek biurka, powinniśmy zawsze odpowiednio zagospodarować przestrzeń dookoła. Ergonomia pracy przy komputerze uwalnia Cię od przeciążeń, jakich możesz się spodziewać przy nieprawidłowym ustawieniu szyi, barków i łokci. Unikanie złego ustawienia ciała polega na prawidłowym dostosowaniu krzesła, monitora, klawiatury i myszy oraz innych przydatnych rzeczy na…
Sen I Jakie korzyści daje nam sen? - grafika bloga

Sen – zapomniane lekarstwo

Zastanawialiście się kiedyś po co nam jest sen? W końcu, kiedy śpimy nie możemy jeść, spotykać się z przyjaciółmi, zarabiać na życie czy nawet bronić przed ewentualnym zagrożeniem. Patrząc powierzchownie tracimy ⅓ naszego życia na bycie bezczynnym. Mimo to przez tysiące lat ewolucji sen nie zanikł, a wręcz przeciwnie jego…
Odleżyny - podstawowy problem unieruchomienia - grafika bloga

Odleżyny – podstawowy problem unieruchomienia

Profilaktyka przeciwodleżynowa w momencie pobytu w szpitalu należy do opieki medycznej, ale po wypisie musimy radzić sobie z tym sami. Niestety problem unieruchomienia w pozycji siedzącej lub leżącej może dotknąć nas lub osoby nam bliskiej. Wszystkie urazy czy choroby, które prowadzą do spędzania tygodni, lat, a nawet reszty życia na…
Mindfulness lekiem XXI wieku? - grafika bloga

Mindfulness lekiem XXI wieku?

Znaczący wzrost wyszukiwań hasła “mindfulness” w przeciągu ostatnich dwóch lat przypada na okres jesienno- zimowy. Jest to związane z dramatycznie ograniczonym czasem spędzanym na świeżym powietrzu. Ciemne i deszczowe poranki nie zachęcają do wczesnego wstawania i wykonywania wszystkich zadań zaplanowanych poprzedniego dnia. Frustracja związana z niepowodzeniami zapętla się w Twojej…
Kofeina przed treningiem - dawka, właściwości, działanie - grafika bloga

Wstawaj samuraju, mamy kawę do wypicia

Kawa – przez jedynych uważana za napój bogów, przez innych za magiczną miksturę, która każdego ranka budzi ze snu i nadaje porannemu życiu sens. Ale nie tylko rano pijemy kawę, robimy to też po obiedzie czy w ramach przerwy w pracy, w sumie pora na kawę jest zawsze. To sprawia,…
Masaż psa, czyli jak zrelaksować psa. Zrób to samodzielnie! - grafika bloga

Masaż psa – drap i wspomagaj swojego pupila

Głaskanie a’la mizianie to na pewno jedna z ulubionych czynności naszych niesfornych psiaków. Merdający ogonek, zrelaksowany pyszczek i przymknięte oczka to oznaka, że robimy to naprawdę dobrze, lecz czy możemy być w tym lepsi i przy okazji pomagać naszym podopiecznym? Odpowiedzią na to pytanie jest krótkie “TAK”, a naszym narzędziem…
Łuki, szpilki i trójkąty - czyli skąd bierze się paluch koślawy? - grafika bloga

Łuki, szpilki i trójkąty – czyli skąd bierze się paluch koślawy?

Śmiało możemy stwierdzić, że stopa to istotne ogniwo narządu ruchu. W związku z pełnioną funkcją poddawana jest nieustannym działaniu sił, które wymagają od niej odpowiedniego przenoszenia i amortyzacji. Zniekształcenia i dysfunkcje stopy jak paluch koślawy utrudniają lub wręcz uniemożliwiają nam prawidłowe poruszanie się wpływając jednocześnie na stawy położone wyżej. Postaw…
Przestawiony zegar, czyli jak praca w nocy wpływa na rytm okołodobowy? - grafika bloga

Przestawiony zegar, czyli jak praca w nocy wpływa na rytm okołodobowy?

Wszystkie organizmy żyjące na Ziemi wykazują powtarzające się cykle zmian, zwane rytmami okołodobowymi. Nie jesteśmy w tym wypadku wyjątkiem – nasze ciało również dostosowane jest do 24-godzinnego rytmu światło – ciemność czy odpoczynek – aktywność. A przynajmniej chciałoby. Co, jeśli pracujemy w nocy, a nasz rytm okołodobowy stale poddawany jest…
Przepona, a refluks – o zbawiennym wpływie prawidłowego oddechu - grafika bloga

Przepona, a refluks – o zbawiennym wpływie prawidłowego oddechu

Nigdy nie sądziłam, że istnieje mięsień, którego działanie może wpływać na kilka układów takich jak mięśniowo- szkieletowy, pokarmowy, krwionośny, limfatyczny czy nerwowy. Złożoność pracy przepony i wpływu na swoich sąsiadów jest wciąż zgłębiana. Przestało mnie to zaskakiwać w momencie gdy sama zaczęłam odkrywać wpływ jej ogólnoustrojowego działania [1]. Weź głęboki…
objawy bruksizmu

Będzie płacz i zgrzytanie zębów – skąd bierze się bruksizm?

Wzmożona tkliwość w okolicy skroni, stresowe zaciskanie zębów, utrudnione spożywanie twardych pokarmów, nieefektywny sen, częste bóle głowy po przebudzeniu. Wydaje Ci się to znajome [1]? Są to główne objawy bruksizmu, czyli  patologicznie zwiększonej aktywności mięśni żucia prowadzącej do ich przeciążenia i dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego odpowiedzialnego za ruchy żuchwy względem czaszki.…
Zapisz się do newslettera JUŻ DZIŚ i KORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OFERT!